GRY
 
 

USG połówkowe: kiedy i dlaczego? Mówi ginekolog [WIDEO]

USG połówkowe wykonuje się między 18. a 22. tygodniu ciąży. To bardzo ważne badanie w ciąży, bo to właśnie na nim dokładnie ocenia się anatomię płodu. O USG połówkowym mówi ginekolog, dr Marian Malinowski.

Zobacz inne z serii: USG W CIĄŻY – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (5)

USG w połowie ciąży, zwykle jest wykonywane w 20.-21. tygodniu ciąży, ale można je wykonać także odrobinę wcześniej albo później – od 18 tygodnia do 22. tygodnia ciąży:

– Ramka na wykonanie USG połówkowego to okres między 18. a 22. tygodniem ciąży –  potwierdza ginekolog położnik, dr n. med. Marian Malinowski.

Co się bada na USG połówkowym? 

USG połówkowe to jedno z najważniejszych badań ultrasonograficznych w ciąży. Podczas tego badania dokładnie ocenia się anatomię płodu: 

– Lekarz ogląda całe dziecko fragment po fragmencie i w różnych przekrojach. Ogląda kości czaszki, sprawdza jej uwapnienie, ocenia m.in. środkowy układ nerwowy, móżdżek, sprawdza parametry karku. W badaniu oglądamy wargę górną, wargę dolną, sprawdzamy czy dziecko nie ma rozszczepu, idąc dalej, mierzymy kość nosową, sprawdzamy czy jest prawidłowy rozstaw oczodołów – wylicza ginekolog. 

Następnie, przesuwając się w dół ciała dziecka, lekarz sprawdza, czy serce jest w prawidłowym położeniu w stosunku do żołądka: 
– Serce oglądamy bardzo dokładnie: każdą jego komorę i przedsionek, śledzimy czy naczynia, które z niego wychodzą, mają prawidłową strukturę i wielkość, wreszcie rytm i prawidłowe wypełnianie się komór – mówi dr Malinowski. 

Zobacz także: Czy kształt ciążowego brzucha mówi coś o płci dziecka? 

Wreszcie podczas badania USG połówkowego lekarz ogląda nerki, żołądek, pęcherz moczowy, przepuklinę, a także kręgosłup i kończyny płodu. Zwykle też właśnie teraz rodzice dowiadują się o płci dziecka – oczywiście jeśli tylko ono zdecyduje się odpowiednio ustawić przez ultrasonografem. 

– I nie ograniczamy się do samego płodu. Sprawdzamy, czy jest prawidłowa ilość płynu owodniowego, umiejscowienie łożyska, badamy czy nie mamy do czynienia z łożyskiem nisko schodzącym, brzeżnie przodującym, czy przodującym centralnie – mówi dr Malinowski. – Musimy też obejrzeć szyjkę macicy, czy np. nie jest za krótka. 

Zobacz także: Ile USG w ciąży? 

Biometria w USG połówkowym

– Jeżeli mamy podejrzenie, że dziecko rośnie nam zbyt mało lub zbyt dużo, musimy się zastanowić, czy nie popełniliśmy żadnego błędu w wyliczeniu terminu porodu. Jeśli nie, to musimy poszukać przyczyn zaburzeń wzrastania, bo tego rodzaju nieprawidłowości stanowią silną przesłankę, że dziecko jest chore – mówi ginekolog. 


Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
 
 
Doładuj
Przeładuj