GRY
 
 

Wielkanoc z dziećmi: wytłumacz im religijne znaczenie święta

To najważniejsze święto chrześcijańskie. Spróbuj przygotować je i przeżyć wspólnie z dzieckiem. Razem z nim czerp płynącą z niego radość i nadzieję.

edipresse.baranek (126).JPG
Z Bożym Narodzeniem jest łatwiej – dziecko rozumie radość z narodzin Dzieciątka, cieszy się z choinki i prezentów. Głębię Wielkiej Nocy trudniej pojąć - jest w niej śmierć i odrodzenie, smutek i radość a wszystko owiane wielką tajemnicą. Warto jednak ją odkrywać, włączając dziecko w uroczystości Wielkiego Tygodnia i razem z nim poznawać znaczenie wielkanocnych symboli. Każdy z nich bowiem niesie ze sobą potężną dawkę radości, optymizmu i nadziei.

Ksiądz Stanisław Dziekoński, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor publikacji o tematyce katechetycznej i pedagogicznej, uważa, że „jest to łatwiejsze i skuteczniejsze, gdy w rodzinie panuje chrześcijańska atmosfera: jest czas na wspólną modlitwę, uczestnictwo we mszy świętej, poświęcenie, dobre uczynki i rozmowę... Ale nawet, jeśli dziecko w ograniczonym stopniu doświadcza na co dzień atmosfery życia religijnego, warto małymi kroczkami przybliżać mu już Tajemnicę Śmierci i Zmartwychwstania i powoli wprowadzać w czas wielkanocny. Wiele do zrobienia mają w tym względzie sami rodzice, stanowiący dla dziecka najwyższy autorytet” – podkreśla ks. Dziekoński.

Palma wielkanocna: życie odradza się w gałązce

„Usłyszawszy, że Jezus przychodzi do Jerozolimy,
wzięli gałązki palmowe i wyszli na jego spotkanie...”
(J. 12, 12-13)


Tuż przed Niedzielą Palmową, gdy do Wielkiej Nocy pozostał tylko tydzień, na dobre możesz wciągnąć malucha w przygotowania do Świąt. Wielkanocną, radosną atmosferę odnajdziecie na wiosennym spacerze, na który warto wybrać się w sobotę, by poszukać gałązek na własną palemkę. Zrobiona własnoręcznie – z tradycyjnych bazi, żółciutkich forsycji czy zazielenionych witek brzozy, już sama w sobie będzie symbolem odradzającego się życia. Spacerując po lesie lub parku poszukajcie oznak budzącej się do życia przyrody, zwróć też uwagę malucha na coraz mocniej przygrzewające słoneczko, które wygrywa już z porannymi przymrozkami.
To dobry moment, by porozmawiać o cyklach życia przyrody, o przemijaniu i odradzaniu się. Oto przecież chodzi w nadchodzących świętach – Życie wygrywa ze Śmiercią, po smutku przychodzi radość, po Wielkim Piątku - Noc Zmartwychwstania. Pamiętajcie o tym, gdy wybierzecie się na niedzielne święcenie waszej palemki. Tego dnia opowiedz dziecku historię o Jezusie, którego tłum witał radośnie machając palmowymi gałązkami. Możecie też udać się na uroczystą procesję, symbolizującą wjazd Jezusa do Jerozolimy. To pomoże dziecku lepiej wyobrazić sobie wydarzenia, o których mu opowiadasz.
Redakcja poleca: Jak zrobić podstawki na jajka - koguciki
Jajka już pomalowane? To teraz czas zrobić efektowne podstawki, by pisanki dobrze się prezentowały. Zobacz film i zrób super proste i super efektowne podstawki- koguciki.
Doładuj
Przeładuj