Wielkanoc z dzieckiem: wytłumacz mu religijne znaczenie święta i Wielkiego Postu

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Poprzedza je okres Wielkiego Postu - 40 dni przygotowań do święta. Pokaż dziecku, na czym polega charakter Wielkanocy i wspólne przeżywanie świąt. Razem z nim czerp płynącą z niego radość i nadzieję.
religijne znaczenie Wielkanocy i Wielkiego Postu
fot. Adobe StockWyjaśnić dziecku znaczenie Wielkanocy z pewnością nie jest łatwo. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia święto to niesie ze sobą spory ładunek trudnych emocji - jest w nim śmierć, cierpienie, smutek, ale i odrodzenie, radość. Wszystko owiane jest wielką tajemnicą zmartwychwstania Chrystusa. Warto jednak je odkrywać, włączając dziecko w uroczystości Wielkiego Tygodnia i czas je poprzedzający. Razem z nim poznawać znaczenie wielkanocnych symboli - każdy z nich niesie ze sobą potężną dawkę radości, optymizmu i nadziei.

Wielki Post - aby móc przygotować się do Wielkanocy

Wielki Post jest okresem w życiu chrześcijan, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia Świąt Wielkanocnych. To czas pokuty, zadumy i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Trwa 40 dni - na pamiątkę 40-dniowego postu Chrystusa na pustyni.

W czasie Wielkiego Postu ludzie wierzący:
 
  • zachowują większą wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu;
  • częściej modlą się;
  • uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej (odprawianych w piątki) oraz w Gorzkich Żalach (odprawianych w niedziele);
  • biorą udział w rekolekcjach parafialnych;
  • przystępują do sakramentu pokuty i pojednania;
  • unikają udziału w zabawach klubowych i dyskotekach.

Ksiądz Stanisław Dziekoński, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor publikacji o tematyce katechetycznej i pedagogicznej podkreślił w rozmowie dla mamotoja.pl, że o wiele prościej wyjaśnić dziecku znaczenie Wielkanocy, jeżeli rodzina jest praktykująca i dziecko na co dzień ma kontakt z religią.

Ale nawet jeżeli maluch w ograniczonym stopniu doświadcza na co dzień atmosfery życia religijnego, warto małymi kroczkami wprowadzać go w tę tematykę. "Wiele do zrobienia mają w tym względzie sami rodzice, stanowiący dla dziecka najwyższy autorytet” – podkreśla ks. Dziekoński.
Redakcja poleca: Girlanda z papieru: zajączki wielkanocne [WIDEO]
Nie masz pomysłu jak przystroić dom na święta? Zrób z dzieckiem łańcuch wielkanocny z zajączkami. Zobacz film z instrukcją i wyczaruj niepowtarzalną dekorację.

Palma wielkanocna: życie odradza się w gałązce

„Usłyszawszy, że Jezus przychodzi do Jerozolimy,
wzięli gałązki palmowe i wyszli na jego spotkanie...”
(J. 12, 12-13)


Wielkanocną atmosferę odnajdziesz na wiosennym spacerze, na który warto wybrać się z dzieckiem w sobotę, aby poszukać gałązek na palemkę, z którą pójdziecie dzień później do kościoła. Zrobiona własnoręcznie – z bazi, forsycji czy witek brzozy, jest symbolem odradzającego się życia.

To dobry moment, aby porozmawiać z maluchem o cyklach życia przyrody, o przemijaniu i odradzaniu się. Oto przecież chodzi w świętach Wielkiej Nocy – życie wygrywa ze śmiercią, po smutku przychodzi radość, po Wielkim Piątku - Noc Zmartwychwstania.

Wybierając się z dzieckiem na Niedzielę Palmową, pamiętaj o opowiedzeniu historii Jezusa Chrystusa witanego przez tłum palmowymi gałązkami. Możecie też udać się na uroczystą procesję, symbolizującą wjazd Jezusa do Jerozolimy. To pomoże dziecku lepiej wyobrazić sobie wydarzenia, o których mu opowiadasz.

 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uf, jak gorąco!

Rodzinne wakacje