GRY
 
 

Noworodek nie jest śliczny jak z reklamy

Kiedy zobaczysz swoje nowo narodzone dziecko po raz pierwszy, możesz się przestraszyć, bo noworodek nie przypomina dzieci z reklam. Sprawdź, co budzi niepokój młodych rodziców.

noworodek, wygląd noworodka
fot. Fotolia

Bierzesz w ramiona ślicznego, różowego noworodka. Ma piękną buźkę i patrzy szeroko otwartymi oczami. Tak to zwykle jest, ale w filmie. Twoje dziecko nie będzie z początku wyjątkowo urodziwe. Spiczasta główka i siniak na czole nie zakłócą ci jednak radości, jeśli będziesz wiedzieć, że to nic groźnego. Uprzedźmy fakty i sportretujmy noworodka.

1. Noworodek ma dziwne proporcje

Dziecko przychodzi na świat z główką bardzo dużą w stosunku do reszty ciałka. Jej obwód jest większy nawet od obwodu klatki piersiowej! Tak właśnie powinno być. Te proporcje z czasem się na pewno zmienią. Wielkość główki jest spowodowana dużym mózgiem. Waży on 380 g, to 10 procent masy ciała.

Czytaj też: Pierwsze pomiary noworodka
Redakcja poleca: Przewijanie noworodka – film
Jak przewinąć noworodka? Ile pieluch zużywa dziecko w ciągu doby?

2. Noworodek ma guzy i siniaki

Dziecko miewa na ciele ślady trudów związanych z przeciskaniem się przez kanał rodny. Główka jest wydłużona, na skórze widać wybroczyny i siniaki. Częstym zniekształceniem jest przedgłowie – miękka, obrzęknięta, czasem zasiniona część główki. Może mieć wielkość mandarynki! Ustąpi w ciągu kilku dni. Dzieci narodzone przez cesarskie cięcie mają bardziej okrągłe główki i mniej spłaszczone noski.

3. Noworodek ma ciemiączka

Są to przestrzenie między kośćmi ciemieniowymi czaszki. Pokrywa je tylko warstwa tkanki włóknistej. To mocna błona, dlatego możesz dziecko pielęgnować bez obaw. Taka budowa główki ułatwia dziecku wydostanie się na świat (kości mogą nieco się „ścieśnić”). A potem umożliwia swobodny rozrost mózgu.

Ciemiączka są dwa – duże i małe. Mniejsze trudniej dostrzec, bo znajduje się z tyłu główki. Łatwiej zobaczyć duże, na czubku głowy. Czasem widać, jak pulsuje. Gdy dziecko płacze, może się lekko uwypuklić.

Zapadnięte ciemiączko może oznaczać odwodnienie – jeśli dziecko wcześniej wymiotowało, ma biegunkę albo gorączkę i mało pije. Nie bagatelizuj też uwypuklenia, którego przyczyną nie jest płacz. Może być ono spowodowane zwiększonym ciśnieniem wewnątrz główki. Koniecznie powiedz o tym pediatrze!

Sprawdź też: Ciemiączko - czy trzeba się go bać?

4. Noworodek ma skórę w cętki

Ciałko noworodka bywa pokryte meszkiem płodowym, który najlepiej widoczny jest na ramionkach, ale z czasem się wyciera. Niedoświadczonych rodziców niepokoić może też zabarwienie skóry – gdy np. górna część ciała jest blada, a dolna różowa. Niekiedy całe ciałko jest jakby cętkowane lub nóżki i rączki albo same paluszki u stóp są sinawe, podczas gdy reszta – różowa. Te różnice to wynik niedojrzałości układu krążenia.

Sprawdź, czego nie lubi skóra noworodka

Jeżeli wokół paznokci u rączek lub nóżek albo wokół ust pojawi się zasinienie, które nie jest spowodowane ochłodzeniem ciała, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Doładuj
Przeładuj