zabawki dla dzieci z autyzmem
fot. Adobe Stock

Zabawki dla dzieci z autyzmem – 18 świetnych propozycji

Odpowiednio dobrane zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu mogą pełnić funkcję terapeutyczną – rozszerzać zainteresowania i przyczyniać się do rozwoju. Dlatego przed zakupem zabawek dla dziecka autystycznego warto porozmawiać z jego terapeutą, by dowiedzieć się, który obszar rozwoju powinnaś szczególnie wzmacniać w zabawie.
Ewa Janczak-Cwil
zabawki dla dzieci z autyzmem
fot. Adobe Stock
Zabawki dla dzieci z autyzmem warto dobierać indywidualnie do każdego dziecka. Dzieci autystyczne mają bardzo różne zainteresowania i fascynacje. Niektóre interesują się dźwiękami, inne fakturami, a jeszcze inne kolorami lub konstrukcjami. Dlatego najpierw warto zastanowić się, w jaki sposób dziecko spędza czas, jakie zajęcia je zajmują i dopiero wtedy wybrać zabawki. Najlepiej zrobić to w porozumieniu z terapeutą, aby zabawka nie tylko bawiła, ale i wspomagała rozwój jego właściciela.

Spis treści:
Jak wybierać zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu
Zabawki dla dzieci z autyzmem:

Jak wybierać zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu

Poza obserwacją dziecka warto porozmawiać z terapeutą, który pracuje z małym autystą. Niektóre zabawki mogą stać się elementem terapii – pomagać uspokajać dziecko lub odrywać je od automatycznych czynności, którym oddają się niektóre dzieci z autyzmem. Z kolei inne zabawki mogą drażnić dziecko i je niepokoić – tak będzie jeśli dziecko nadwrażliwe na dźwięki otrzyma zabawkę muzyczną lub, co gorsza, głośno grającą – raczej jej nie polubi.

Autyzm utrudnia funkcjonowanie w wielu obszarach, m.in: komunikacyjnym, behawioralnym, społecznym, emocjonalnym. Podczas terapii często jednocześnie pracuje się nad kilkoma deficytowymi aspektami funkcjonowania dziecka. Kolorowe zabawki mogą być atrakcyjnym rekwizytami terapeutycznymi dla malucha ze spektrum autyzmu.

Odpowiednio dobrane zabawki dla autysty mogą:
  • kształtować lepszą koordynację ruchową,
  • rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową,
  • stymulować zmysł równowagi,
  • redukować stres,
  • pomagać regulować napięcie mięśniowe.

Ważna uwaga: mały autysta potrzebuje nie tylko atrakcyjnych zabawek, ale i towarzystwa podczas zabawy. Nawet z pozoru zwykłe klocki mogą stać się dla dziecka atrakcyjnym tworzywem, jeśli rodzic pokaże mu, jak się nimi bawić.

Zabawki dla dzieci z autyzmem

Poniżej podpowiadamy, jakie zabawki mogą zainteresować dziecko autystyczne. Niektóre z nich, po konsultacji z terapeutą, warto kupić, aby poszerzać zainteresowania i umiejętności takiego wymagającego troski i uwagi malucha.

Zabawki sensoryczne dla dzieci ze spektrum autyzmu

1. Piłeczki Tullo o różnych fakturach, 30 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem piłeczki sensoryczne
TULLO PIŁECZKI SENSORYCZNE ZESTAW 5 SZTUK
ALLEGRO
29,99 zł

Nadają się do turlania, rzucania, zabawy w kąpieli. Pobudzają zmysł wzroku i dotyku. Poprawiają koordynację oko-ręka i sprawność rąk. Można nimi masować dziecko, zmniejszając nadmierne napięcie mięśniowe. Bezpieczne także wtedy, gdy dziecko podczas zabawy weźmie je do buzi.
Redakcja poleca: Jakie zabawki kupować dziecku? Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej
Czy dziecku potrzebne są superdrogie interaktywne zabawki, czy wystarczą mu takie kupione w kiosku za parę złotych? Sprawdź!

2. Mata sensoryczna puzzle, 217 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem mata sensoryczna
ORTOPEDYCZNA MATA SENSORYCZNA PUZZLE SENSORYCZNE
ALLEGRO
216,99 zł

W zestawie 8 elementów, które można łączyć jak klocki puzzle. Każdy z nich ma inną fakturę, która może stymulować receptory rąk, stóp lub tułowia i całych kończyn. Dziecko może po niej chodzić, leżeć na niej i składać elementy w dowolnej konfiguracji. Powierzchnie są twarde lub miękkie. Zabawka pomaga w integracji sensorycznej i organizacji wrażeń zmysłowych.

3. Bąble Dimple Fat Brain Toys, 63 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem bąble
KOLOROWE SENSORYCZNE BĄBELKI DIMPL FAT BRAIN TOYS
ALLEGRO
63,00 zł

Różnokolorowe bąble o różnych rozmiarach w plastikowej ramce. Można je wypychać, trzymając zabawkę w rękach lub wtedy, gdy leży na podłodze czy stoliku. Zabawka bardzo prosta, a przez to genialna. Nominowana w 2018 roku do nagrody zabawki roku w USA.

Zabawki dla dziecka z autyzmem zachęcające do zabaw ruchowych

1. Piłka-skoczek, 65 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem piłka do skakania
PIŁKA DO SKAKANIA Z ROGAMI KROWA
ALLEGRO
64,04 zł

Gumowa piłka z uchwytem w miękkim pluszowym „ubranku’’ w kształcie krowy. Może służyć do zabawy i rehabilitacji. Nadaje się do użytku we wnętrzach i na świeżym powietrzu (bez pluszowego ubranka). W komplecie pompka. Średnica piłki to 45 cm.

2. Drewniane auto-sorter, 74 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem auto sorter
DREWNIANE AUTO Z SORTEREM
ALLEGRO
73,90 zł

Zabawka, którą można się bawić na kilka sposobów. Można ją za sobą ciągnąć na sznurku, popychać przed sobą wędrując na czworaka, a także dopasowywać elementy do otworów, czyli wkładać i wyjmować klocuszki. Można też auto odwrócić do góry kołami i kręcić kółeczkami.

3. Domowe kręgle, 90 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem kręgle domowe
DOMOWE KRĘGLE DLA DZIECI
ALLEGRO
89,99 zł

Wykonane z pianki – miękkie i bezpieczne dla dziecka. W zestawie 10 ponumerowanych kręgli oraz dwie piankowe kule do ich strącania. Zabawka stymuluje koordynację oko-ręka. Idealna do wspólnych zabaw z rodzicami i rodzeństwem.
 

Zabawki antystresowe dla dzieci z autyzmem

1. Breloczek fasolki, 35 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem breloczek fasolka
ZABAWKA SENSORYCZNA FASOLKI
ALLEGRO
34,99 zł

Warto zawsze mieć ten breloczek pod ręką i dać go małemu autystykowi, gdy trzeba go uspokoić i czymś zająć. W strączku są 3 ziarenka. Każda fasolka ma sympatyczną buźkę, którą widać, gdy uda się ziarenko wypchnąć ze strączka. Zabawka uczy precyzyjnego chwytu między kciukiem a palcem wskazującym.

2. Silikonowe gniotki – 10 sztuk, 40 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem gniotki
SQUISHY GNIOTEK SILIKONOWE MASKOTKI SŁODZIAKI
ALLEGRO
40,01 zł

Zabawki zapakowane są w saszetki – każda osobno. Gniotki wykonane są z bardzo miękkiego silikonu, więc poddają się, gdy dziecko je ściska w rączce lub naciska palcem. Są bardzo kolorowe i mają najróżniejsze kształty. Prosta zabawka antystresowa.

3. Świecąca ośmiornica, 13 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem ośmiornica
PIŁKA OŚMIORNICA SENSORYCZNA ANTYSTRESOWA ŚWIECĄCA
ALLEGRO
12,99 zł

Zrobiona z bardzo miękkiego, elastycznego tworzywa. Ma wiele wypustek zakończonych licznymi „kosmatymi’’ kulami. Można ją ściskać lub pociągać za ramiona, można ugniatać jej końcówki. Dzięki temu usprawnia małą motorykę i pomaga regulować napięcie mięśni w obrębie dłoni i przedramion.

Zabawki konstrukcyjne dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

1. Klocki koła zębate, 40 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem koła zębate
KLOCKI KONSTRUKCYJNE KOŁA ZĘBATE
ALLEGRO
39,90 zł

Koła zębate można dowolnie umieszczać na planszy. Najlepsza zabawa jest wtedy, gdy uda się je tak rozmieścić, aby wprawiając jedno w ruch, zmusić do poruszania się wszystkie pozostałe. Uczy logicznego myślenia, koncentracji i stymuluje rozwój sprawności dłoni.

2. Klocki drewniane konstrukcyjne, 59 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem klocki drewniane
KLOCKI DREWNIANE KONSTRUKCYJNE 100 SZT.
ALLEGRO
58,90 zł

Zestaw 100 klocków konstrukcyjnych, z których można budować różne rzeczy. Oczywiście nie trzeba tego robić – już samo wkręcanie i wykręcanie drewnianych śrubek może być bardzo wciągające. Zabawka usprawnia koordynację oko-ręka, sprawność manualną, uczy przestrzennego myślenia.

3. Tor dla kulek, 66 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem tor dla kulek
SPACERAIL TOR KULEK POZIOM LEVEL 2 ROLLERCOASTER
ALLEGRO
66,00 zł

Najpierw trzeba go złożyć (tu będzie potrzebna pomoc mamy lub taty). Nie jest to bardzo trudne, bo ten tor ma 2 stopień trudności w skali do 9. Po złożeniu stalowe kulki mają do pokonania aż 10 metrów. Puszczanie po nim kulek i obserwacja, jak go pokonują, może jest bardzo wciągające.

Zabawki dźwiękowe i muzyczne

1. Cymbałki drewniane, ok. 10 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem drewniane cymbałki
CYMBAŁKI DREWNIANE DLA DZIECKA
ALLEGRO
8,80 zł

Ośmiotonowe, bezpieczne dla dziecka cymbałki z pałeczkami. Do wygrywania prostych melodii lub jedynie do wydobywania różnych dźwięków. Kształtuje koordynację oko-ręka i koncentrację, pomaga regulować napięcie mięśni rąk.

1. Drewniany zestaw muzyczny, 89 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem instrumenty muzyczne drewniane
ZESTAW MUZYCZNY 6W1
ALLEGRO
89,90 zł

W komplecie aż 6 różnych instrumentów: tamburyn, dzwoneczki, kołatka, 2 marakasy, pałeczki drewniane oraz guiro. Do nauki wytwarzania rytmu oraz wydobywania różnych dźwięków perkusyjnych.

3. Muzyczny stolik edukacyjny, 93 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem stolik muzyczny
ADAM TOYS MUZYCZNY STOLIK EDUKACYJNY DLA DZIECI
ALLEGRO
92,53 zł

Na stoliku są: drewniany ksylofon, metalowy trójkąt i talerz oraz bębenek. W komplecie dwie drewniane pałeczki. Zabawka pomaga kształtować koordynację oko-ręka i koncentrację. Wymiary stolika: 43 x 23 x 23 cm.

Zabawki dla autystycznych dzieci - do przytulania

1. Przytulanka-kocyk sensoryczny, 100 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem kocyk przytulanka
SENSORYCZNY KOCYK Z MASKOTKĄ FEHN KOT YOUKI
ALLEGRO
100,00 zł

Kocyk ma wymiary 100 x 75 cm. Po zwinięciu i spięciu, staje się mięciutką przytulanką, którą można chwytać za uszka lub łapki. Idealny na co dzień i w podróży. Wykonany z materiałów najwyższej jakości. Można go prać w pralce.

2. Pani królikowa Mom's Care, 32 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem pani królikowa
KRÓLICZKA SENSORYCZNA PRZYTULANKA MOM'S CARE
ALLEGRO
31,99 zł

Przytulanka uszyta z materiału frotte i minky. Ma długie rączki, nóżki i szeleszczące uszy, które można w nieskończoność ściskać i miętosić. Z sukienki wystają metki – można je chwytać i poszarpywać, aby zredukować stres.

3. Terier Richie, 139 zł

zabawki dla dzieci z autyzmem terier Richie
DUŻA PRZYTULANKA DLA DZIECKA PIES
ALLEGRO
139,00 zł

Pies ma 58 cm wysokości na stojąco i 35 cm na siedząco. Wzbudza sympatię każdego dziecka. Pięknie wykonany z mięciutkiego pluszu przez renomowaną firmę. Można go przygarnąć do siebie i mocno się w niego wtulić. Idealny przyjaciel i pocieszyciel.

Sprawdź także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy