GRY
 
 

O czym świadczą afty w buzi i gorączka?

To bardzo przykra dolegliwość i dla dziecka, i dla opiekującego się nim rodzica. Jak ją rozpoznać i jak wyleczyć, wyjaśnia dermatolog.

zapalenie jamy ustnej u dziecka, afty u dziecka, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, aftowe zapalenie jamy ustnej u dziecka
fot. Fotolia
Moja czteromiesięczna córeczka przechodziła infekcję z gorączką, podczas której w buzi pojawiły się afty. Było ich sporo. Lekarz, który opiekuje się dzieckiem, sugerował, że afty nie miały związku ze złą pielęgnacją, ale z chorobą. Określił, że to aftowe zapalenie jamy ustnej. Przepisał nam paracetamol, bo mała bardzo cierpiała z tego powodu, płakała przy ssaniu piersi, niemal straciła apetyt. Dodatkowo do psikania dostaliśmy Tantum Verde oraz Aphtin. Chciałabym dowiedzieć się, jaka jest dokładnie przyczyna tego typu zapalenie jamy ustnej u dziecka? Ania z Katowic

Zapalenie jamy ustnej i afty 

Pojawienie się aft może być wynikiem infekcji jamy ustnej wywołanej wirusem opryszczki (Herpes simplex), którego nosicielami jest większość ludzi. Wirus przenosi się drogą kropelkową – u małych dzieci może doprowadzić do opryszczkowego (aftowego) zapalenia jamy ustnej. Z tego względu nie jest wskazane całowanie dzieci w usta. Powinniśmy unikać tego typu zachowań, nawet jeśli nie mamy objawów opryszczki ani stanu zapalnego jamy ustnej. Chorobie u dziecka oprócz widocznych w buzi aft zwykle towarzyszy:
  • wysoka gorączka,
  • złe samopoczucie,
  • czasami wymioty i nieprzyjemny zapach z ust.
Opryszczkowe (aftowe) zapalenie jamy ustnej może być bardzo groźne dla noworodków i dzieci o obniżonej odporności (np. dla wcześniaków). U maluchów ogólnie zdrowych objawy ustępują po około 10 dniach. 
 
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Zapalenia jamy ustnej u dziecka – leczenie

Gdy z powodu bólu dziecko nie chce ssać piersi, powinien obejrzeć je lekarz. Aby nie dopuścić do odwodnienia, przepisze leki znieczulające błonę śluzową i przeciwgorączkowe albo – gdy choroba jest bardziej poważna  – leki antywirusowe (np. acyklowir). Czasami, choć rzadko, zdarza się, że wirus opryszczki atakuje również inne narządy, dlatego nie należy bagatelizować takich objawów jak:
  • drgawki,
  • apatia
  • zażółcenie skóry.
Wirus opryszczki pozostaje w organizmie dziecka na całe życie. U dorosłych przypomina o sobie, wywołując opryszczkę wargową, która popularnie nazywana jest „zimnem”. 

Konsultacja: Dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog alergolog, pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj