zapalenie płuc u noworodka
fot. Adobe Stock

Zapalenie płuc u noworodka - objawy, przyczyny i sposób leczenia

Zwłaszcza zapalenie płuc, które nastąpiło w kilka godzin po urodzeniu dziecka jest groźne dla jego zdrowia. Trzeba działać niezwłocznie.
Agnieszka Majchrzak
zapalenie płuc u noworodka
fot. Adobe Stock
Zapalenie płuc u tak małego dziecka wymaga natychmiastowej reakcji. Bakterie chorobowe namnażają się w tempie błyskawicznym i mogą doprowadzić do sepsy malutkiego oragnizmu. Jest to bardzo groźny stan wymagający bardzo profesjonalnej opieki medycznej, ponieważ może dojść do wstrząsu septycznego, a nawet śmierci. Zobacz, na czym polega zapalenie płuc u noworodka i jak trzeba je leczyć.

Spis treści:

Zapalenie płuc - charakterystyka choroby

Zapalenie płuc to zakażenie dolnych dróg oddechowych wirusami lub bakteriami. Dotyczy infekcji jednego lub obu płuc. W większości przypadków choroba może być leczona w domu. Jednak dzieci, a zwłaszcza noworodki są o wiele bardziej narażone na jej ciężki przebieg. Wszystkiemu jest winien ich słaby jeszcze układ odpornościowy. 
Redakcja poleca: Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]
Co musisz wiedzieć o sepsie i co możesz zrobić, by twoje dziecko nigdy na nią nie zachorowało? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n.med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Objawy zapalenia płuc u noworodka 

Symptomy choroby to przede wszystkim:
 • zwiększona ilość odsysanych wydzielin,
 • przyspieszony oddech,
 • bezdech, 
 • duszność,
 • rzężenie lub kaszel,
 • ropna wydzielina w drogach oddechowych, 
 • rzadko występuje gorączka. 
Objawy zapalenia płuc u noworodka mogą być nietypowe: dziecko może nie mieć gorączki i kaszlu, a być tylko apatyczne i nie chcieć jeść. Może pojawić się zasinienie wokół ust (wynik niedotlenienia). W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub jechać do szpitala.

Zapalenie płuc u noworodka - przyczyny 

Bakterie wywołujące zapalenie płuc u noworodków zwykle przedostają się do dziecka:
 • w czasie porodu - poprzez przechodzenie dziecka przez kanał rodny kobiety podczas porodu, najczęstszą bakterią wywołującą zapalenie płuc jest Streptococcus pneumoniae (pneumokoki),
 • poprzez zakażenie szpitalne - doszło do niego w czasie pobytu noworodka w szpitalu lub ujawniło się bezpośrednio po jego opuszczeniu. 

Zapalenie płuc u noworodka może być spowodowane posocznicą, która często rozpoczyna się w płucach. Jeżeli zapalenie płuc rozwinie się w przeciągu kilku godzin od urodzenia dziecka można podejrzewać wystąpienie sepsy. 

Jeżeli zapalenie płuc pojawi się w późniejszym terminie, np. po tygodniu od urodzenia, ma to związek z intubacją noworodka, zastosowaną w przypadku niewydolności oddechowej np. przy dysplazji oskrzelowo-płucnej.

Jedną z przyczyn zapalenia płuc u noworodka może być przechodzenie przez kanał rodny kobiety zakażonej chlamydią. Chlamydiowe zapalenie płuc u noworodków zazwyczaj przebiega łagodniej niż inne rodzaje tej choroby. Pojawia się później, około 2-12 tygodnia życia dziecka i objawia się zapaleniem spojówek, a następnie przyspieszonym oddechem. 
Szczególnie narażone na zapalenie płuc są wcześniaki, dzieci intubowane, z niewydolnością oddechową i leczone antybiotykami.

Diagnozowanie zapalenia płuc u noworodka

Aby zdiagnozować chorobę wykonuje się:
 • pulsoksymetrię - badanie wysycenia tlenem hemoglobiny,
 • rentgen klatki piersiowej, 
 • badanie krwi, 
 • posiew wydzieliny z dróg oddechowych i/lub z krwi, 
 • zbadania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Jak leczyć zapalenie płuc u noworodka 

Leczenie zapalenia płuc u noworodka wymaga hospitalizacji, która trwa 7-10 dób. W pierwszym rzędzie chodzi o uniknięcia sepsy organizmu. Jeszcze w trakcie diagnozowania przyczyny choroby dziecku podaje się antybiotyki o szerokim działaniu, zapobiegające zarówno zapaleniu płuc, jak i posocznicy.

Kiedy znane są już wyniki badań rozpoczyna się leczenie antybiotykami ukierunkowanymi na konkretne szczepy bakterii. Jeżeli doszło do posocznicy podaje się także leki obkurczające naczynia krwionośne, tak aby zapobiec obniżeniu ciśnienia tętniczego.

Zapalenie płuc u noworodka - profilaktyka

U każdego maluszka, które przeszło chorobę powinno stosować się:
 • szczepienia ochronne (przeciwko Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, grypie)
 • karmienie piersią,
 • unikanie narażenia na dym tytoniowy.

Zobacz też: 
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy