GRY
 
 

"Zarabiam o 17 groszy za dużo. Nie dostanę 500+..." To prawo musi się zmienić! 

2 lata temu samotna matka dostała ok. 350 zł nagrody rocznej. Dzisiaj, z tego powodu nie dostaje 500+ na dziecko – nawet sąd ma wątpliwości, czy to prawo jest sprawiedliwe!.

500 plus na dziecko
fot. Fotolia
Anna (imię zmienione), samotna matka z Gdańska, ubiegała się o 500+ na swoje dziecko, ale okazało się, że zarabiając ok. 1,5 tys. złotych... ma za wysokie dochody. Jej wniosek o 500+ został odrzucony, dlatego, że do swoich dochodów musiała wliczyć do nich 348,62 zł nagrody rocznej, przez co jej dochód w przeliczeniu na osobę wyniósł 807,82 zł – czyli o całe 7 złotych i 82 groszy za dużo! 

Na szczęście Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, do którego odwołała się kobieta, także ma wątpliwości, czy wniosek samotnej matki został sprawiedliwie rozpatrzony. Skierował więc o to zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego: odpowiedź Trybunału będzie kluczowa dla wszystkich rodziców, którzy nie dostają 500+ z powodu kilkuzłotowych nadwyżek! Bo wbrew pozorom przekroczenie kryterium dochodowego o kilka złotych zdarza się częściej, niż myślicie:
– W jednej ze spraw, którą rozpatrywaliśmy, przekroczenie wynosiło zaledwie 17 gr – mówił w "Gazecie Prawnej" Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Kiedy wysokość dochodów ma wpływ na 500+? 

  • Jeżeli dostajesz świadczenie 500+ na drugie i kolejne dziecko, to, póki co, pieniądze przysługują ci bez względu na to, czy zarabiasz 1 tys. czy 100 tys. złotych.
     
  • Wysokość dochodów ma znaczenie wtedy, kiedy ubiegasz się o przyznanie 500 zł na pierwsze (lub jedyne) dziecko – do takiego świadczenia mają prawo m.in. rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł albo gdy w rodzinie, w której jest dziecko niepełnosprawne, nie przekracza 1,2 tys zł. 
Taka jest ogólna zasada i niestety nie ma od niej na razie żadnych odstępstw. A szkoda, bo przecież zawsze może dojść do wyjątkowych okoliczności, tak jak było w przypadku tamtej nagrody rocznej z 2014 r., która dzisiaj wychodzi bokiem samotnej matce z Gdańska. 
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.

Rozwiązanie: złotówka za złotówkę

Według tych, którzy opowiadają się za luźniejszymi kryteriami przyznawania 500+, można byłoby w takich granicznych przypadkach, kiedy sprawa się rozbija o kilka złotych, skorzystać z zasady "złotówka za złotówkę", która obowiązuje w przypadku zasiłków rodzinnych. Polega ona na tym, że wysokość świadczenia jest obniżana o tyle złotych, o ile zostało przekroczone kryterium. 

Czytaj także: 

Ocena (4 oceny)

5.3
Doładuj
Przeładuj