zmiany w 500 plus
fot. Adobe Stock

Duże zmiany w 500 plus! Świadczenie miało wyrównywać szanse, a będzie zupełnie odwrotnie!

Rząd planuje optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego 500 plus. Wielu rodziców będzie jednak pokrzywdzonych wprowadzonymi zmianami. Co to oznacza? Koniec 500 plus do ręki!
Joanna  Biegaj
zmiany w 500 plus
fot. Adobe Stock
Rząd przyjął nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni? Przede wszystkim rodzice nie będą mogli przyjmować świadczenia 500 plus w formie gotówki. Dodatkowo wniosek o przyznanie 500 plus będzie można złożyć jedynie przez internet. Dla części rodziców zmiany te będą krzywdzące, ponieważ niektórzy z nich nie mają konta bankowego lub dostępu do internetu.

500 plus z założenia miało być świadczeniem, które wyrównuje szanse, a okazuje się, że tak wcale nie będzie. Zmiany wejdą w życie już od stycznia 2022 roku.

Zmiana formy składania wniosków

Rodzice będą mogli złożyć wniosek tylko drogą elektroniczną. Z danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że w 2018 r. przez internet zostało złożonych jedynie 32,3 proc. wniosków. Pozostała część była złożona w formie papierowej.

W 2019 r. większa część rodziców złożyła wniosek drogą elektroniczną – 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. internet do tego celu wykorzystało aż 84 proc. Nadal jednak pozostaje część osób, która wniosek składała drogą tradycyjną, więc z pewnością nadchodzące zmiany będą dla nich sporym utrudnieniem. 

Zmiana sposobu wypłaty świadczenia

Projekt przewiduje także zmianę sposobu wypłaty świadczenia 500 plus. Do tej pory rodzice mieli możliwość wypłacenia świadczenia w formie gotówki. Teraz jednak nastąpi duża zmiana – rodzice nie będą mogli dostać wypłaty do ręki, będzie ona możliwa jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ta zmiana dla niektórych rodziców również może być kłopotliwa. 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy