GRY
 
 

Zmiany w programie 500 plus. Poznaj je!

Prezydent podpisał już ustawę zatwierdzającą zmiany.

Kontrole wydatków 500 plus
fot. fotolia
Pieniądze wypłacane z programu 500 plus nie mogą wpływać na obniżenie alimentów, nie zajmie ich też komornik.

500 plus a alimenty

"Chodzi o to, żeby to świadczenie - 500 złotych na dziecko - nie mogło być powodem obniżenia świadczeń alimentacyjnych przez sądy przy ich ustalaniu. Tak, że jest większy dochód w rodzinie, ponieważ jest 500 plus, a zatem ten, kto jest zobowiązany do alimentów będzie płacił mniej, bo jest 500 plus. Nie, tak nie może być" - twierdzi prezydent Duda. 

Inicjatorem zmian był sam prezydent. Podkreślał, że obniżenie jakichkolwiek świadczeń (m.in. funduszu alimentacyjnego czy świadczeń z pomocy społecznej) ze względu na wejście w życie programu 500 plus od początku było sprzeczne z jego zamysłem. 

"Zmiana ta pozwoli na uniknięcie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych oraz zapewni, zgodnie z intencją ustawodawcy, stosowanie przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci" - oświadczyła Kancelaria Prezydenta we wtorkowym komunikacie.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

500 plus a komornik

Druga ważna zmiana wprowadzona we wtorek do programu 500 na dziecko dotyczy zajmowania przez komornika pieniędzy wypłacanych w ramach programu. 500 plus nie podlega egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. Osoby otrzymujące różnego rodzaju świadczenia będą mogły skorzystać ze specjalne tworzonych subkont dedykowanych rachunkom rodzinnym. Komornicy nie będą mieli do nich dostępu.

"Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku lub kasie prowadzących rachunek będą wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Nieodpłatne będzie również wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów danego banku oraz bankomatów wskazanych przez kasę" - podkreślała Kancelaria Prezydenta.

Zobacz też: 500 plus: Ruszają kontrole sprawdzające, na co rodzice wydają pieniądze!

Źródło: PAP
 
Doładuj
Przeładuj