1000 plus na dziecko
fot. Adobe Stock

1000 plus na dziecko – wypłaty ruszą szybciej!

Rząd planuje przyspieszyć wypłatę 1000 plus na dziecko – pieniędzy na drugie i kolejne dzieci w rodzinie – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Martyna Maląg. Początkowo planowano wypłaty od stycznia 2023 roku, jednak wypłata ma nastąpić o wiele szybciej.
Ewa Janczak-Cwil
1000 plus na dziecko
fot. Adobe Stock
1000 plus na dziecko to nowy pomysł rządzących na zwiększenie dzietności w Polsce. Co prawda 500 plus na pierwsze i kolejne dzieci nie poprawiło liczby urodzeń, ale znacząco poprawiło sytuację materialną polskich rodzin. Właśnie ogłoszono, że pieniądze z nowego programu mają być wypłacane już od stycznia 2022

1000 plus na dziecko na start Nowego Ładu

Z początkiem 2022 roku ma wystartować program Prawa i Sprawiedliwości – Nowy Polski Ład. Początkowo większe świadczenia na dzieci miały być wypłacane z rocznym opóźnieniem od startu programu. Decyzję jednak zmieniono, przyspieszając termin rozpoczęcia wypłat. 

Martyna Maląg argumentuje, że ok. 40 proc. małżeństw chciałoby mieć drugie i trzecie dziecko, ale ostatecznie, w wielu przypadkach, poprzestają na jednym. Według rządzących problemem stojącym na przeszkodzie powiększeniu rodziny są najczęściej pieniądze, a dokładniej – ich niedostatek. 1000 plus na drugie i kolejne dziecko ma rozwiązać ten problem i sprawić, że więcej rodzin zdecyduje się mieć więcej niż jedno dziecko.

Program tylko na start. I nie dla wszystkich

Pieniądze z 1000 plus na dziecko, nazywane rodzinnym kapitałem opiekuńczym, mają być wypłacane rodzicom, którzy mają dzieci w wieku 12-36 miesięcy. W styczniu twoje drugie lub drugie i trzecie dziecko będzie w tym wieku? Niestety, pieniędzy nie dostaniesz. Rządzący podjęli bowiem decyzję, że 1000 plus na dziecko przysługiwać będzie wyłącznie dzieciom urodzonym po starcie programu Nowy Ład, czyli po 31 grudnia 2021 roku. 

Rządzący przewidują wypłatę 12 tysięcy złotych na dziecko w perspektywie roku lub dwóch lat. Rodzice sami będą mogli podjąć decyzję, czy wolą otrzymać całą kwotę w jednym roku, czy rozłożyć 12 tys. zł na wypłaty na dwa lata.

Źródło: PAP

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy