Najpiękniejsze książki dla dzieci
fot. Fotolia

12 najpiękniejszych książek dla dzieci 2017 roku, które olśnią małych i dużych czytelników

Rodzice, którzy chcą kupować dzieciom wartościowe książki, nie mogą narzekać. Rok 2017 był rokiem udanym. Ukazało się wiele nie tylko pięknych, ale mądrych i wyczekanych książek. Oto te, które urzekły nas szczególnie. Sprawdźcie, co warto dołożyć do domowej biblioteczki.
Małgorzata Wódz
Najpiękniejsze książki dla dzieci
fot. Fotolia
Piękne to w tym wypadku za mało powiedziane. Są tu książki wysmakowane, stworzone przez znakomitych, nagradzanych ilustratorów i w doskonałych przekładach. Wśród autorów jest nawet noblistka, a wśród tytułów bajka, na której polską edycję musieliśmy czekać ponad pół wieku. Sami zobaczcie, czym zaskoczyli nas wydawcy w ostatnich miesiącach. Oto nasza lista najpiękniejszych książek dla dzieci wydanych w 2017 roku, które zachwyciły nas tekstem, ilustracjami, przekładem i tematyką.
 

1. Hans Christian Andersen, Dzikie łabędzie, wyd. Tako

Klasyczna baśń mistrza Andersena z mistrzowskimi ilustracjami cenionej w Polsce i na świecie artystki Joanny Concejo. Dodatkowy bonus – tekst jest oparty na dokonanym po raz pierwszy bezpośrednim tłumaczeniu baśni z języka oryginału, czyli z duńskiego, przez Bogusławę Sochańską. 
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.


2. Gabriela Mistral, Śpiąca Królewna, wyd. Nasza Księgarnia

Klasyczna baśń w poetyckiej wersji chilijskiej poetki, Gabrieli Mistral, która – uwaga – jest zdobywczynią literackiego Nobla. To prawdziwa perełka w wysmakowanej tekturowej oprawie z onirycznymi ilustracjami Carmen Cardemil. Pozycja zasłużenie zdobywa laury m.in. na słynnych targach książki dziecięcej w Bolonii.

3. Andrea de la Barre de Nanteuil (tekst), Lovisa Burfitt (ilustracje), Historia Mademoiselle Oiseau, Wydawnictwo Literackie

Opowieść o prawdziwej paryżance i jej przyjaźni z dziewięciolatką Isabellą, napisana pięknym, poetyckim językiem. W tle klimat stolicy mody, paryski szyk, koty, ptaki i ważne przesłanie dla młodych czytelników, że nie muszą upodabniać się do innych i żyć zgodnie z cudzymi oczekiwaniami.

4. J. Styszyńska, Idol. Frida Kahlo, wyd. Widnokrąg

To druga książka z brawurowej serii „Idol”, poświęconej słynnym naukowcom i artystom. Jej bohaterką jest malarka – Frida Kahlo (w pierwszej poznaliśmy biografię Marii Curie-Skłodowskiej). Duży format, przepiękne ilustracje i mnóstwo zadań do rysowania i wyklejania.

5. A. van Haeringen, Coco i jej czarna sukienka, wyd. Muchomor

Książka wyjaśnia, jak to się stało, że dziewczynki też noszą spodnie, czym był gorset i dlaczego zastąpiły go wygodne sukienki. Rzecz nie tylko dla małych fanów mody – opowieść o Coco Chanel jest lepsza niż bajka o Kopciuszku. 

6. Else Holmelund Minarik, Maurice Sendak (ilustr.) Mały miś, Wydawnictwo Literackie

Wielkie wydarzenie – pierwsze polskie wydanie opowiadań o Małym Misiu, które należą do klasyki literatury dla dzieci. Po raz pierwszy zostały wydane w 1957 roku i od tego czasu są stale wznawiane. Dodatkowy smaczek polskiej wersji to doskonały przekład Wojciecha Manna

7. Eric Carle, Konik morski, wyd. Tatarak

Kolejny hit amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Opowieść o tym, jak Konik Morski, pan Tilapia, pan Ciernik, pan Sumik i inni żyjący w morzu tatusiowie troszczą się o swoje dzieci. Pokryte folią specjalne okienka w książce sprawiają, że niepostrzeżenie zanurzamy się w morskie głębiny i płyniemy, płyniemy, płyniemy...

8. Michael Bond, Bajka o mysiej rodzinie, wyd. Znak

Twórca historii o Misiu Paddingtonie powraca jako autor bajki o kochającej się mysiej rodzinie, zamieszkującej domek dla lalek. Urocza opowieść, która zachwyci każde dziecko, przepięknie zilustrowana przez Emilly Sutton.  

9. Catarina Sobral, Mój dziadek, wyd. Kocur Bury

To historia o superdziadku, który ma dużo czasu, urządza pikniki na trawie, chodzi na niemiecki i na Pilates, z pasją uprawia ogródek i ma tę cudowną właściwość, że w jego towarzystwie wnuczkowi czas płynie niezwykle szybko. Książka portugalskiej autorki nagrodzona na międzynardowych targach książki w Bolonii za piękne ilustracje z wielkim wdziękiem opowiada o przemijaniu oraz o tym, że warto cieszyć się życiem i czerpać z niego pełnymi garściami. 

10. Vincent Bourgeau, Pociągiem, Arthur Geisert, Przenosiny, wyd. Zakamarki

„Historie bez słów” to tytuł nowej serii wydawnictwa Zakamarki, która pozwala dzieciom „czytać” książki obrazami. Pozbawione tekstu lektury są doskonałym pretekstem do ćwiczenia dziecięcej wyobraźni, ale też okazją do treningu sztuki interesującego opowiadania. A ta przyda się i małym, i dużym. Brawa za eleganckie wydanie serii w wysuwanym tekturowym etui.

11. Marianna Oklejak, Cuda Niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych, wyd. Egmont

Baśń o Jasieńku i Wojteńku napisana tak, aby każda kolejna rozkładówka z cudownymi, energetycznymi ilustracjami inspirowanymi polskim folklorem, była zadaniem dla czytelnika. Czytamy, oglądamy i rozwiązujemy z wypiekami na twarzy. 

12. Marianna Oklejak, Kolory, Liczby, Podobieństwa, wyd. Egmont

I na koniec znów folklor, ale tym razem w wydaniu dla najmłodszych. Trzy tekturowe książki, które pomogą maluchom poznawać liczby, kolory i przeciwieństwa, a dodatkowo utrwalać słówka w pięciu językach. Duży plus za oryginalne ujęcie tematu.

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   
Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy