Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Co to jest przymiotnik: na jakie pytania odpowiada, przez co się odmienia i jak się go stopniuje (dużo przykładów)
Adobe Stock
Aktualności

Co to jest przymiotnik: na jakie pytania odpowiada, przez co się odmienia i jak się go stopniuje (przykłady)

Chcesz wiedzieć, co to jest przymiotnik? Najprościej poznać jego tajemnice (rodzaje, pytania, odmianę) przy pomocy przykładów, dzięki którym każda regułka staje się prostsza do zapamiętania.

Nawet jeśli wiesz, czym jest przymiotnik, czasem warto utrwalić sobie wiedzę, na jakie pytania odpowiada (i czy ma to znaczenie na zapis małą lub wielką literą) oraz przez co się odmienia. Nie mówiąc o stopniowaniu, które może sprawiać nie lada kłopot.

Spis treści:

Jak skutecznie uczyć dziecko? [Wideo]

Co to jest przymiotnik? Przez co się odmienia?

Przymiotnik to część mowy, która odmienia się przez: liczby, rodzaje i przypadki.

Przymiotniki określa cechy:

 • ludzi, np. Ten miły, starszy pan prowadził antykwariat.
 • roślin, np. W gałęziach ciemnozielonych świerków hulał wiatr.
 • rzeczy, np. Przydałby się jakiś nowy zeszyt.
 • zjawisk, np. Co za straszna burza!
 • pojęć, np. To jest prosta definicja.
 • stanów, np. Karolowi towarzyszył ogromny zachwyt.


Przymiotniki „lubią” rzeczowniki i bardzo często występują bardzo blisko nich.

Dzięki przymiotnikom możemy opisywać:

 • kształty, np. okrągły (plac, tort, rok)
 • smaki, np. słodki (batonik, bobas, upominek)
 • kolory, np. różowy (balonik, plecak, flamaster)
 • rozmiary, np. mały (chłopiec, stół, ziemniak)
 • temperaturę, np. ciepły (poranek, kwiecień, tost)
 • materiały, np. bawełniany (T-shirt, podkoszulek, kokon)
 • cechy charakteru, np. przyjazny (kolega, wychowawca, źrebak).


Uwaga: przymiotnika (który jest częścią mowy) nie należy mylić z przydawką (która jest częścią zdania).

Na jakie pytania odpowiada przymiotnik?

Jeśli wiesz, co to jest przymiotnik, łatwo uzmysłowisz sobie, że odpowiada on na pytania dotyczące cech rzeczowników:

 • jaki, jaka, jakie? (np. ładny, urocza, maleńkie)
 • czyj, czyja, czyje? (np. mój, twoja, Ani)
 • który, która, które? (np. piąty, ostatnia, przedostatnie)


W tym miejscu warto zaznaczyć, że przymiotniki jakościowe, czyli te odpowiadające na pytania: jaki? jaka? jakie? piszemy małą literą, nawet jeśli pochodzą od nazwy własnej (np. Kraków – krakowski, Bieszczady – bieszczadzka, Mazury – mazurskie), np.

 • Uważam, że strój krakowski jest ładniejszy niż łowicki.
 • Nasza bieszczadzka przygoda trwała za krótko.
 • Czy widziałeś już wszystkie największe jeziora mazurskie?


Należy jednak pamiętać, że wielką literą piszemy przymiotniki gdy:

 • Są na początku nowego zdania, np. Piękne są te czerwone korale.
 • Stanowią część nazwy własnej, np. Morze Bałtyckie, Tatry Zachodnie, Kąty Rybackie
 • Są to przymiotniki dzierżawcze (czyli te, które odpowiadają na pytania: czyj, czyja, czyje?), np. Szekspirowski dramat (dramat – czyj? Szekspira), Sienkiewiczowska trylogia (trylogia – czyja? Sienkiewicza), Zosina sukienka (sukienka – czyja? Zosi)


Wielką literą piszemy również przymiotniki dzierżawcze w listach czy wiadomościach tekstowych: Twoja, Pańska, Wasze (np. Kochana Mamo, wiesz, że Twoje słowa są dla mnie ważnePanie Piotrze, Pański pies znów głośno szczekał na klatceDrodzy Przyjaciele, Wasze odwiedziny zapamiętamy na bardzo długo…)

Rodzaj przymiotnika

Przymiotnik może występować w rodzaju:

 • męskim, żeńskim lub nijakim – jeśli występuje w liczbie pojedynczej
 • męskoosobowym lub niemęskoosobowym – jeśli występuje w liczbie mnogiej.


Rodzaj męski przymiotnika – np. ładny (dom), dobry (pies), smaczny (obiad), kolorowy (namiot).
Rodzaj żeński przymiotnika – np. ładna (dziewczyna), dobra (kanapka), smaczna (czekolada), kolorowa (parasolka)
Rodzaj nijaki przymiotnika – np. ładne (kociątko), dobre (serce), smaczne (danie)
Rodzaj męskoosobowy przymiotnika – np. ładni (chłopcy), dobrzy (ratownicy),
Rodzaj niemęskoosobowy przymiotnika – np. ładne (dziewczyny), dobre (ratowniczki), smaczne (konfitury)

Stopniowanie przymiotnika

Przymiotniki mogą występować w stopniu:

 • równym, np. ciepły (sweter)
 • wyższym, np. cieplejszy (sweter)
 • najwyższym, np. najcieplejszy (sweter)


Wiele przymiotników łatwo stopniować, ale są i takie, których stopień wyższy i najwyższy wymaga dodatkowego słówka, a dokładnie: przysłówka bardziej lub najbardziej, np.

 • pustynny (krajobraz)
 • bardziej pustynny (krajobraz)
 • najbardziej pustynny (krajobraz)


Czasami sprawa komplikuje się na tyle, że przymiotnik wymaga stopniowania nieregularnego, czyli w stopniu wyższym lub najwyższym zyskuje formę w niczym niepodobną do formy w stopniu równym, np.

 • dobry (samochód)
 • lepszy (samochód)
 • najlepszy (samochód)


Teraz już wiesz, czym jest przymiotnik i jak ważną rolę pełni gramatyce języka polskiego. Jeśli chcesz utrwalić sobie informacje na temat przymiotnika – poćwicz, podając własne przykłady odmiany przymiotników w różnych rodzajach oraz stopniach.

Zobacz także:

Odmiana przez przypadki
Aktualności
Odmiana przez przypadki: pytania, przykłady. Deklinacja może być prosta!
Odmiana przez przypadki – to brzmi groźnie. Ale w rzeczywistości deklinacja jest prosta. Wystarczy znać przypadki i ich pytania oraz zerknąć na kilka przykładów wyrazów odmienionych przez siedem przypadków. Czy wiesz np. jak odmienia się rzeczownik „przyjaciel”?

Jeśli uważasz, że siedem przypadków to zdecydowanie za dużo – pomyśl, że  uczniowie na Węgrzech muszą opanować ich aż 20. W tej sytuacji naprawdę nie ma na co narzekać, prawda? Odmiana przez przypadki, nazywana również deklinacją, wcale nie jest taka trudna. Oswajamy się z nią od dziecka. Spis treści: Po co stosuje się odmianę przez przypadki? Odmiana przez przypadki – pytania [plus przykłady] Co się odmienia przez przypadki [plus przykłady] Jak zapamiętać odmianę przez przypadki  Odmiana przez przypadki: ćwiczenia [plus odpowiedzi] Po co stosuje się odmianę przez przypadki? Zanim przejdziemy do odczarowania odmiany przez przypadki, kilka słów o tym, po co się ją stosuje. Zacznijmy od tego, że większość tajników deklinacji opanowujemy, jeszcze zanim zaczniemy naukę w szkole. Odmianę przez przypadki stosują już dzieci w wieku przedszkolnym. Robią to za każdym razem, kiedy mówią, że mają ochotę na pizzę, szarlotkę, pączka, itd. (a nie, że mają ochotę na: pizza, szarlotka, pączek, itd.). Nawet młodsze dzieci, kiedy zamiast „mama”, zaczynają mówić „mamo” – stosują już deklinację (używając formy wołacza). Dzięki deklinacji język polski jest bogatszy. A opanowanie zasad odmiany przez przypadki sprawia, że nie brzmimy jak obcokrajowcy, którzy dopiero uczą się mówić po polsku. I jeszcze jedno – znajomość deklinacji pomaga odróżnić od siebie części zdania (np. dopełnienie od przydawki). Odmiana przez przypadki – pytania (plus przykłady) W języku polskim stosujemy odmianę przez 7 przypadków: mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik i wołacz. Każdy z przypadków odpowiada na określone pytania. Aby odmiana przez przypadki nie sprawiała kłopotu, wystarczy nauczyć się na pamięć 7 przypadków i pytań...

Jak rozpoznać epitet?
Aktualności
Epitet: czym jest, definicja, przykłady, jak rozpoznać w tekście
Zgodnie z definicją epitet to wyraz, który określa rzeczownik. Ale co to właściwie znaczy? Zanim poślesz epitetowi kilka dosadnych epitetów, czyli wyzwisk, bo potocznie epitetami nazywa się również obelgi, spróbuj poznać go lepiej lub przypomnieć sobie najważniejsze informacje na jego temat.

Zastanawiasz się, po co w ogóle ktoś wymyślił środki stylistyczne zwane epitetami? Gdyby nagle z dzieł literackich poznikały wszystkie epitety – wiele utworów czytałoby się o wiele trudniej. Jeśli nie wierzysz – wyobraź sobie, że z baśni Andersena „Brzydkie kaczątko” znikają wszystkie przymiotniki, rzeczowniki i imiesłowy, które dotąd wiele mówiły o bohaterze, innych postaciach, elementach krajobrazu, zjawiskach i rzeczach. Albo wyobraź sobie, że czytając książkę, już nigdy nie spotkasz epitetu, który określa kolor – nic nie będzie ani czerwone, ani zielone, ani błękitne. Teraz już wiesz, że epitety są po prostu brdzo potrzebne. Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć. Spis treści: Czym jest epitet? Jak rozpoznać epitet? Rodzaje epitetów z przykładami Jaką rolę pełnią epitety? Czym jest epitet? Wyjaśnienie słowa epitet należy zacząć od tego, że po grecku epitethon oznacza przydawkę – dokładnie tak, jak część zdania określająca rzeczownik. Najprościej mówiąc,  epitet to wyraz określający rzeczownik.  Zgodnie z definicją podaną w „Poetyce stosowanej” B. Chrząstowskiej i S. Wysłouch   epitet może tylko modyfikować znaczenie rzeczownika np. „gorzka sława” lub je zmieniać np. „suchy ocean”. Epitetem może być przymiotnik, imiesłów lub rzeczownik. Epitet może być mniej lub bardziej wyszukany i opisywać rzecz, osobę lub zjawisko na rozmaite sposoby.  Przykłady epitetów to: krąg promienisty,  okienne szpary,  pyszne rogaliki, słoneczny dzień, łzy rzęsiste, czyste złoto, brylantowe gody, brylantowa rosa, brylant pierwszej wody, czarodziejska różdżka, czapka niewidka, statek widmo, pierzchające myśli, krzyczące kolory, rozkołatane...

kiedy zamkną szkoły
Aktualności
Czy szkoły będą zamknięte w roku szkolnym 2022/2023? Nowe informacje
Zarówno uczniowie, jak i rodzice ponownie zadają sobie pytanie: czy szkoły będą zamknięte? Chociaż Ministerstwo Edukacji i Nauki uspokaja, że szkoły nie przejdą na nauczanie zdalne, wciąż pojawiają się niepokojące sygnały, że jest to możliwe. Czy wszystkie szkoły są odpowiednio przygotowane na kryzys energetyczny?

Rządzący informują, że nie ma przesłanek do tego, aby szkoły i przedszkola rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału. MEiN ogłosiło, że „w bieżącym roku [2022 – przyp. red.] samorządy będą mogły korzystać z dodatkowych środków w wysokości 13,7 mld zł poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła. Środki będą mogły przeznaczyć na bieżącą działalność, w tym funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych. Gminy dostaną od 2,9  mln zł, powiaty  od 6,1 mln zł, a województwa od 32,7 mln zł”. To jednak nie daje odpowiedzi na pytania, czy szkoły będą zamknięte oraz czy wróci zdalne nauczanie. Kiedy szkoły mają obowiązek wprowadzenia nauki zdalnej w 2022/2023 roku? Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach jasno wskazuje, że dyrekcja ma prawo zawiesić nauczanie w przypadku: sytuacji epidemiologicznej oraz innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów; w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych; gdy temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15°C lub jest niższa; gdy temperatura w salach spadnie poniżej 18 st. C.   Jednak dopiero od 1 września 2022 roku  placówki szkolne i przedszkolne mają obowiązek zorganizowania nauki zdalnej w przypadku zamknięcia szkoły  – art. 125 par. 2 ustawy Prawo oświatowe: „W przypadku zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, na okres powyżej dwóch dni dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, a w przypadku innej formy wychowania...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak