Większość dzieci zaraziło się koronawirusem w szkołach lub przedszkolach
Adobe Stock
Aktualności

Koronawirus: większość dzieci zaraziła się w szkole lub przedszkolu!

Lekarze są zdania, że większość dzieci zaraziła się koronawirusem w szkołach lub przedszkolach, do których uczęszcza. W Polsce nie było jednak ofiar śmiertelnych wśród dzieci.

Zdaniem specjalisty większość zakażeń koronawirusem wśród dzieci spowodowana jest jego ogniskami w szkołach i przedszkolach, do których chodzą maluchy. Dr Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, twierdzi, że bałagan w systemie związany z wystawianiem skierowań na test w kierunku koronawirusa może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia najmłodszych. 

Przyrost dalej będzie lawinowy

Stale rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem z ognisk szkolnych i przedszkolnych. Dr Lidia Stopyra jest zdania, że przyrost będzie ogromny, ponieważ ciągle jest wiele miejsc, gdzie nie nosi się maseczki. Są to między innymi szkoły oraz przedszkola.

„Już dawno mieliśmy taką sytuację w Małopolsce, znacznie wcześniej niż innych województwach, że było dużo przypadków rozproszonych, czyli takich, które nie są z konkretnych źródeł, są nie wiadomo skąd, są gdzieś z przestrzeni publicznej. Teraz wiemy, że ogniska są tam, gdzie nie nosi się maseczek. Gdy badamy ognisko od razu widać, gdzie reżimu się nie przestrzega, bo tam zakażenia błyskawicznie się rozprzestrzeniają” – powiedziała PAP dr Lidia Stopyra. 

Wśród dzieci nie było ofiar śmiertlenych

W Polsce nie było ofiar śmiertelnych wśród dzieci. W przeciwieństwie do dorosłych - one w przebiegu COVID-19 rzadko wymagają użycia respiratora.
„Na szczęście w Polsce nie było jeszcze przypadków dzieci, które zmarły z powodu COVID-19. We Francji, Wielkiej Brytanii czy USA – niestety odnotowano takie, ale były one najczęściej związane z chorobą Kawasakiego” - twierdzi dr Lidia Stopyra.

„Bałagan" w systemie

Lekarze rodzinni mogą zlecać wykonanie testu w kierunku koronawirusa, jednak wedle rozporządzenia, by lekarz przez teleporadę mógł skierować pacjenta na taki test – muszą wystąpić wszystkie cztery objawy koronawirusa: duszności, kaszel, gorączka, zaburzenia węchu lub smaku. Jeśli jednak pojawiają się jedynie trzy symptomy - system komputerowy uniemożliwia lekarzowi wystawienie skierowania.

„Dziecko z wysoką gorączką, kaszlem, a szczególnie z dusznością powinno być na pewno natychmiast zbadane przez lekarza, a w znacznej większości przypadków hospitalizowane. W takim przypadku pójście z dzieckiem po teleporadzie, pod Tauron Arenę (miejsce pobierania wymazów w Krakowie -PAP) i czekanie z nim godzinami w kolejce, a potem na wynik, to zagrożenie zdrowia, a nawet życia” – oceniła dr Stopyra.

Objawy koronawirusa u dzieci

Objawy koronawirusa u dzieci mogą być nieco inne niż u osób dorosłych. U dzieci, poza typowymi oznakami COVID-19 mogą występować również objawy neurologiczne, takie jak:

  • przejściowe niedowłady,
  • zaburzenia mowy (rzadko zdarza się to w przypadku innych chorób dziecięcych),
  • odwodnienie,
  • dzieci tracą smak i węch,
  • dzieci przestają jeść i pić.


Źródło: 24kurier.pl

Zobacz także

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

pierwsze ofiary koronawirusa wśród nauczycieli
Adobe Stock
Aktualności
Kolejne ofiary koronawirusa w szkołach! Nie żyje już czworo nauczycieli
Nie żyje 30-letni nauczyciel z Zawiercia, który był zakażony koronawirusem. Walkę z COVID-19 przegrała także nauczycielka pracująca w szkole podstawowej w Osieku nad Wisłą. Kolejne ofiary koronawirusa to nauczyciele z Warszawy i Strzelina.

We wrześniu po kilkumiesięcznej przerwie rząd ponownie otworzył szkoły. Budziło to wiele obaw, zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli. Po jakimś czasie liczba zakażeń bardzo wzrosła – specjaliści byli zdania, że to właśnie dzieci roznoszą koronawirusa . Teraz pojawiają się smutne informacje o tym, że są ofiary koronawirusa wśród nauczycieli.  Śmierć nauczyciela z Zawiercia W związku z zakażeniem koronawirusem zmarł nauczyciel języka polskiego z Zawiercia. Miał zaledwie 30 lat. O jego śmierci poinformowały władze szkoły, w której mężczyzna pracował: „Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi, nauczyciela SP5 Kamila Pietrzyka. Składamy wyrazy głębokiego współczucia oraz szczere słowa wsparcia i otuchy dla Rodziny, bliskich i przyjaciół Kamila. Dyrekcja, grono pedagogiczne, wszyscy pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Zawierciu”. Jak donosi „Super Express”, nauczyciel był zarażony koronawirusem. Jego stan pogorszył się kilka dni temu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Tychach i podpięty do respiratora, był w ciężkim stanie. Osiek nad Wisłą: zmarła nauczycielka Nie żyje także nauczycielka, która pracowała w jednej ze szkół podstawowych w Osieku nad Wisłą. Wójt gminy Oborowo poinformował o śmierci kobiety oraz wieloletniego sołtysa Łążyna ll: „Dziś, po zmaganiach z Covid-19, odeszli od nas Beata Ćwik-Rumińska, pedagog ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą oraz Zenon Zieliński, mieszkaniec Łążyna II, wieloletni sołtys tej miejscowości. W takich chwilach trudno dobrać słowa. Znaliśmy Was, byliście naszymi przyjaciółmi. Cierpimy zawsze, gdy umiera ktoś bliski (...)” - napisał Andrzej Wieczyński. Wójt Obrowa Andrzej Wieczyński i sekretarz gminy Mirosława Kłosińska w związku ze śmiercią nauczycielki i byłego sołtysa zaapelowali do...

covid u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
COVID u dzieci 2022 – objawy, ile trwa, przebieg zakażenia, leczenie
Objawy COVID u dzieci mogą być inne niż u dorosłych. Najbardziej charakterystyczne oznaki koronawirusa: gorączka i osłabienie mogą nie wystąpić u dzieci. W związku z wariantem Delta i Omikron pojawiają się za to nowe symptomy, których nie notowano wcześniej. Wyjaśniamy, jak przebiega zakażenie koronawirusem u dzieci.

Na początku COVID u dzieci miał najczęściej postać bezobjawową. Z tego powodu trudno było stwierdzić, jak często dochodzi do zakażeń u kilkulatków i młodzieży. Dzieci rzadko też były hospitalizowane z powodu koronawirusa. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Teraz wiadomo, że dzieci znacznie częściej chorują na COVID. Większość przypadków zachorowań wywołuje dominujący w Europie  wariant Omikron BA.4 oraz BA.5 (dane z czerwca 2022), który może wywołać nowe objawy choroby. Odnotowywane są także przypadki niebezpiecznego zespołu zapalnego PIMS po przebyciu zakażenia koronawirusem. Nowa mutacja koronawirusa, Omikron, szybko się rozprzestrzenia. Jak pokazują dane z Polski i innych krajów, wariant ten jest szczególnie zaraźliwy wśród dzieci. ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) w lipcu 2022 zaczęła też bacznie obserwować wariant BA.2.75. Jednocześnie „zdegradowała” wariant Delta (BA.1.617.2) – liczba zakażeń nim spada, choć nadal ta mutacja wirusa jest obecna w Europie. Wiadomo też, że Omikron z większym nasileniem niż poprzednie warianty wirusa  atakuje dzieci poniżej 5. roku życia . Większość z nich łagodnie przechodzi zakażenie, wykazując objawy podobne do przeziębienia. Część jednak choruje ciężej i wymaga podawania tlenu w warunkach szpitalnych. Mutacja Omikron uznawana jest obecnie za bardziej zaraźliwą niż poprzednie warianty wirusa. Na szczęście jest też mniej śmiertelna. Spis treści: Objawy COVID, w tym Omikronu u dzieci Kiedy pojawiają się objawy COVID-19 u dzieci? Przebieg COVID u dzieci Ile trwa COVID u dzieci? Jak często dzieci chorują na COVID? Powikłania po COVID u dzieci Szczepienie dzieci na COVID Test na COVID u dzieci Jak leczyć COVID u dzieci? Objawy COVID, w tym Omikronu u dzieci 2022 Lekarze apelują, by nie...

mleko matki chroni przed koronawirusem
Adobe Stock
Aktualności
LODY z mleka matki ochronią przed koronawirusem! „Najsmaczniejsze są gruszkowe”
W pokarmie kobiet, które wygrały walkę z koronawirusem, znajdują się cenne przeciwciała. Lekarze chcą wykorzystać je do ochrony przed zakażeniem i dodawać mleko matek m.in. do lodów.

Przeciwciała pomocne w walce z koronawirusem wykryto w mleku kobiet, które przeszły chorobę Covid-19. Lekarze ze szpitala w Amsterdamie chcą więc z mleka matek robić lody i podawać je profilaktycznie osobom narażonym na zakażenie koronawirusem. Mleko matki ochroni przed koronawirusem? W pokarmie matek karmiących znajdują się przeciwciała zwalczające koronawirusa − ustalili lekarze ze szpitala Emma Kinderziekenhuis w Amsterdamie. To świetna wiadomość, zwłaszcza dla osób słabych, o złym stanie zdrowia, którym przeciwciała z kobiecego mleka mogą pomóc obronić się przed koronawirusem. W jaki sposób mieliby je przyjmować? Dyrektor holenderskiej placówki, Hans van Goudoever, w rozmowie z serwisem internetowym gazety „Algemeen Dagblad” zdradził, że lekarze planują dodawać mleko matek do lodów.  „W ostatnich tygodniach robiliśmy takie lody. Wyszły bardzo dobrze, a najbardziej chyba smakowały naszym testerom te o smaku gruszki.” − powiedział van Goudoever. Co ważne, przeciwciała zwalczające koronawirusa utrzymują się w kobiecym mleku dość długo, bo nawet do 6 miesięcy od momentu zakażenia. W dodatku nie niszczy ich proces pasteryzacji, któremu poddany będzie pokarm. Do szpitala w Amsterdamie zgłosiło się już ponad 7,5 tysiąca matek karmiących gotowych oddać swój pokarm. Wszystkie przeszły chorobę Covid-19. Każda z kobiet odda 100 ml swojego mleka. Lody zrobione z kobiecego pokarmu mają być podawane codziennie przez kilka tygodni m.in. osobom przebywającym w domach opieki.  Źródło: rp.pl Zobacz też: Karmienie piersią a koronawirus: zalecenia ekspertów Karmienie mieszane – kiedy i jak je stosować? Jak wybrać dobry laktator?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj