kwarantanna w szkole zasady
tiero/Adobe Stock
Aktualności

Kwarantanna w szkole – nowe zasady, ile trwa

Zasady kwarantanny w szkołach nie są jednoznaczne. Wszystko przez to, że o tym, kto ma się na nią udać i ile na niej przebywać, decyduje nie sama szkoła, lecz inspektor sanitarny. Nie wszyscy rodzice wiedzą też, co z dziećmi zaszczepionymi, czy również obowiązuje je kwarantanna w szkole. Przeczytaj, co trzeba na ten temat wiedzieć. Dowiedz się, ile teraz trwa kwarantanna.

Szkoła nie może nakładać na nikogo kwarantanny, a jedynie podejmuje decyzję o tym, czy nauczanie odbywa się stacjonarnie, hybrydowo czy zdalnie. Szkoła przekazuje też uczniom i rodzicom informacje o tym, czy sanepid nałożył na uczniów i nauczycieli kwarantannę. O kręgu osób poddawanych kwarantannie decyduje inspektor sanitarny. Jak to wygląda w praktyce?

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Zasady kwarantanny w szkołach – krok po kroku

Poniżej opisujemy procedurę, jaką realizują szkoły i sanepid, gdy w szkole stwierdzony zostanie przypadek COVID-19. Tłumaczymy też, czy kwarantanna w szkole dla wszystkich dzieci oznacza to samo.

1. Wykrycie wirusa. Gdy u ucznia lub nauczyciela potwierdzone zostanie zakażenie koronawirusem, szkoła zgłasza ten przypadek do sanepidu.

2. Śledztwo sanitarne. Służby sanitarne stwierdzają, kto miał bliski kontakt z zakażonym w ciągu 3 dni przed wystąpieniem objawów choroby lub uzyskaniem dodatniego testu na koronawirusa lub w ciągu 2 dni od pobrania wymazu.

3. Decyzja o kwarantannie. Osoby, które były narażone na taki kontakt, a nie zostały zaszczepione, są obejmowane kwarantanną. Szkoła informuje o tym rodziców i nauczycieli przez dziennik elektroniczny lub telefonicznie. W praktyce wygląda to tak, że cała klasa lub grupa uczniów (dzieci zaszczepione i niezaszczepione) zostaje wysłana na naukę zdalną lub organizowana jest nauka hybrydowa.

4. Przebieg kwarantanny. Od tego momentu uczniowie i nauczyciele poddani kwarantannie (niezaszczepieni lub nie w pełni zaszczepieni) pozostają w domu do czasu aż minie 10 dni od ostatniego dnia, w którym mieli kontakt z chorym/zakażonym od poniedziałku 24.01.2022  kwarantanna ma być skrócona do 7 dni).

5. Zalecenia na kwarantannie. Uczeń i nauczyciel objęty kwarantanną (niezaszczepiony lub nie w pełni zaszczepiony) musi pozostawać w domu, nie powinien też mieć kontaktu z innymi domownikami. Zalecane jest też zainstalowanie aplikacji „moja kwarantanna”. Policja może kontrolować, czy osoby poddane kwarantannie, przestrzegają jej zasad.

Kto jest zwolniony z kwarantanny w szkole?

Decyzją Rady Medycznej uczniowie i nauczyciele w pełni zaszczepieni na COVID nie są poddawani kwarantannie, ale pozostają pod tzw. nadzorem epidemiologicznym. Oznacza to w praktyce, że jeśli zaszczepiony uczeń wraz z całą klasą lub grupą został wysłany do domu – „na kwarantannę” – nie musi w nim pozostawać przez czas jej trwania.

Służby sanitarne apelują jednak, aby zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że nawet zaszczepieni mogą przenosić koronawirusa. Z tego względu również uczniowie zaszczepieni, w których klasie zarządzono kwarantannę, przez cały czas jej trwania powinni unikać kontaktu z innymi osobami – zatem wyjście na spacer do parku jest w porządku, ale wyjście na zakupy do galerii handlowej jest zachowaniem ryzykownym, choć w przypadku zaszczepionych – niezakazanym.

Uwaga! Kwarantanna w szkołach przebiega inaczej niż w zakładach pracy. Tam nawet osoby zaszczepione poddawane są pełnej kwarantannie, czyli nie mogą wychodzić z domu!

Ile teraz trwa kwarantanna?

Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną do tej pory trwała 10 dni. Na konferencji prasowej (21.01.2022 r.) premier Mateusz Morawiecki ogłosił jednak, że ten okres zostanie skrócony do 7 dni. Krótsza kwarantanna ma obowiązywać od 24.01.2022. Nie wiadomo na razie, czy osoby, które rozpoczną kwarantannę przed tym terminem, będą przybywały na niej 10 dni czy 7. 

„Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów” – powiedział szef rządu. Decyzja ta ma związek z rekordową liczbą osób przebywających na kwarantannie. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska już wcześniej zapowiadał podjęcie takich kroków, odnosząc się do czasu trwania kwarantanny w innych krajach, w których został on skrócony: „W krajach zachodnich skraca się kwarantannę do 5-6 dni, przeważnie jest tak, że po 5 dniach można podjąć pracę ” – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia.

„Kraje zachodnie robią to nie tylko ze względu na inny wariant koronawirusa, ale także dlatego, że tak wiele osób jest zakażonych, że gospodarki czy funkcjonowanie państw było zagrożone. Więc połączono dwa aspekty – aspekt medyczny i aspekt ekonomiczny” – zauważył.
Uwaga! Najnowsze doniesienia medyków brytyjskich, mówią o tym, że u 1 na 10 osób zakażonych, koronawirus może być aktywny i zakaźny nawet po upływie 10 dni kwarantanny. U niektórych osób może pozostawać aktywny nawet przez 68 dni! Autorem badania jest Merlin Davies, a sfinansowały je University of Exeter Medical School, the Royal Devon & Exeter NHS Foundation Trust oraz NIHR Exeter Clinical Research Facility.

Zobacz także:

Wirus Delta covid objawy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Wariant Delta koronawirusa: objawy Delty u dzieci
Wariant Delta jest groźniejszy niż inne odmiany koronawirusa, bo szybciej się rozprzestrzenia i łatwiej się nim zarazić. Choć objawy Delty u dzieci różnią się od dolegliwości wcześniej kojarzonych z COVID-19, trudno je przeoczyć. Co więcej, chory na wariant Delta zaraża, zanim pojawią się u niego symptomy choroby.

Wariant koronawirusa Delta (zwany też wariantem indyjskim) częściej niż inne mutacji atakuje najmłodszych, wywołując u nich COVID. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy. Wariant Delta daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku zakażenia wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem Delta u dzieci: ból głowy ból gardła zmęczenie. W porównaniu do wcześniejszych wariantów koronawirusa, w przypadku Delty objawy u dzieci mogą obejmować : gorączkę zawroty głowy dreszcze ból oczu chrypkę biegunkę wymioty. W przypadku wariantu Delta jednym z objawów może też być wysypka covidowa . Występuje ona jednak dość rzadko – tylko w kilku procentach przypadków. Symptomy zakażenia wariantem Delta różnią się od objawów COVID u dzieci , które obserwowano u najmłodszych na początku pandemii. Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się: wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle mięśni, wysypki skórne, np. na stopach, Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego. Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się wariantem Delta. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS . Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?...

szczepienia 3 dawką
Studio Romantic/Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie 3 dawką na COVID dla dzieci w wieku 12-18 lat
W Polsce ruszyły zapisy na szczepienia trzecią dawką dla dzieci w wieku 12-18 lat. Choć wciąż czekamy na rekomendację Europejskiej Agencji Leków, trzecia dawka dla tej grupy wiekowej jest zalecana m.in. przez amerykańską FDA. Szczepienia przypominające młodzieży wprowadzają też inne kraje. Kiedy dawka przypominająca będzie dostępna dla dzieci powyżej 12. roku życia? Jak wygląda szczepienie trzecią dawką w tej grupie wiekowej?

Przyjęcie trzeciej dawki szczepionki na COVID-19  zwiększa skuteczność ochrony dzieci przed ciężkim przebiegiem tej choroby aż do 75 procent w przypadku mutacji Omikron (to ona odpowiada w tej chwili za większość zachorowań w Europie i Polsce). Po upływie pięciu miesięcy od przyjęcia drugiej dawki skuteczność ta spada do 35 procent. Z tego względu niebawem ruszą szczepienia trzecią dawką (tzw. dawką przypominającą lub boosterem) dla dzieci w Polsce.  Spis treści: Trzecia dawka dla dzieci w wieku 12-18 lat – od kiedy? Apel w sprawie trzeciej dawki dla dzieci Jaka dawka przypominająca dla dzieci powyżej 12 lat? Jak wygląda szczepienie dzieci trzecią dawką? Dawka przypominająca dla dzieci – wątpliwości WHO Trzecia dawka dla dzieci w wieku 12-18 lat – od kiedy? Od 25 stycznia 2022 roku Ministerstwo Zdrowia wystawia skierowania na trzecią dawkę szczepionki dla dzieci w wieku 16-18 lat. Dla dzieci w wieku 12-15 lat – skierowania są wystawiane od 28 stycznia.  Szczepienia w tej grupie wiekowej rozpoczynają się, choć Europejska Agencja Leków (EMA) nie wydała jeszcze w tej sprawie rekomendacji. Jak wcześniejsze rozpoczęcie szczepień argumentuje rząd: „Europejska Agencja Leków, mimo takiej zapowiedzi, nie wydała jeszcze rekomendacji w sprawie szczepienia dawką przypominającą młodzieży – stwierdził rzecznik resortu zdrowia. „Mając jednak na uwadze zalecenie zespołu ds. szczepień ochronnych przy ministrze zdrowia, uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdecydowaliśmy, że 25 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces zapisów na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16. rok życia. Wszystkie e-skierowania są już wystawione” –...

skutki uboczne szczepienia na covid u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci – lista NOP po szczepionce Pfizera
Skutki uboczne szczepienia dzieci na COVID są mniej nasilone niż u dorosłych – podaje Agencja Żywności i Leków, która w USA dopuściła szczepionkę Pfizera do stosowania u dzieci od 5. roku życia. Sprawdź, jakie skutki uboczne tego preparatu występują u dzieci najczęściej.

Dzieciom w wieku 5-11 lat (czyli w grupie wiekowej, która od niedawna i nie we wszystkich jeszcze krajach może być poddawana szczepieniu na COVID) podaje się jedną trzecią dawki dla dorosłych. To ok. 10 miligramów preparatu, którym szczepi się przeciwko COVID. Badania wykazały, że ta wyraźnie zmniejszona dawka jest skuteczna, powoduje również mniejsze skutki uboczne po szczepieniu na COVID u dzieci. Najczęstsze skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci Amerykańska Agencja Żywności i Leków podała do publicznej wiadomości listę najczęściej występujących skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci . Poinformowała również, czy niepożądane reakcje poszczepienne częściej występują po pierwszej czy po drugiej dawce preparatu Pfizera. To na razie jedyna szczepionka, która została dopuszczona do stosowania u dzieci w wieku 5-11 lat. Szczepionkę badano na grupie 3100 dzieci w wieku 5-11 lat. Podczas badań nie zaobserwowano żadnych ciężkich skutków ubocznych . Te, które wystąpiły, to łagodne lub umiarkowane reakcje niepożądane, które pojawiały się od 1 do 2 dni po podaniu szczepionki i ustępowały po kolejnych 24-48 godzinach.  Lista skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci – w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących: zmęczenie ból głowy ból mięśni dreszcze biegunka gorączka bóle stawów wymioty. Niemal wszystkie wyżej wymienione skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci częściej występowały po drugiej dawce preparatu. Jedynie biegunka zdarzała się częściej po pierwszej dawce, natomiast wymioty występowały równie często po obu dawkach. Zmęczenie, które jest najczęstszym ogólnoustrojowym skutkiem ubocznym szczepienia na COVID u dzieci, pojawiało się u ok. 30 proc. zaszczepionych w grupie 5-11 lat. Z kolei ból głowy (drugi najczęstszy skutek uboczny) występował jedynie u...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz