narzędzia mamotoja.pl
Fotolia.com
Aktualności

10 najlepszych narzędzi i kalkulatorów na Mamotoja.pl

Jak obliczyć dni płodne? Albo... który to tydzień ciąży? I gdzie najlepiej jest znaleźć księgę imion, z której łatwo jest wybrać to jedno jedyne dla dziecka? Koniecznie zajrzyj do naszych kalkulatorów i narzędzi! Niezwykle ułatwiają życie!

Obliczanie tygodnia ciąży czy prawidłowej wagi dziecka jeszcze nigdy nie było takie proste. Ba, nawet jeśli chcesz wiedzieć, jak przewidzieć płeć dziecka według chińskiego kalendarza, możesz to zrobić bez problemu w krótką chwilę. Zobacz najlepsze i najczęściej używane przez nasze użytkowniczki narzędzia i kalkulatory – to dzięki nim błyskawicznie uzyskasz odpowiedź na wiele ważnych pytań.

1. Kalendarz dni płodnych

Oto narzędzie, które obliczy twoje dni płodne i dni niepłodne oraz wskaże najbardziej płodny dzień w cyklu. Kalendarz dni płodnych, zwany inaczej kalendarzykiem małżeńskim najlepiej sprawdzi się jednak w przypadku kobiet o regularnych cyklach (średnia długość cyklu od 27 do 29 dni). Chcesz sprawdzić, kiedy może dojść do zapłodnienia? Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych! 

2. Kalkulator tygodnia ciąży 

Nasz Kalkulator tygodnia ciąży pomoże ci obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś i ile dni czy tygodni pozostało ci do porodu. Podajesz datę ostatniej miesiączki, a nasze narzędzie wylicza ci automatycznie wiek ciąży. 

3. Księga imion

Nie masz pomysłu na imię dla synka lub córeczki? W naszej Księdze imion nie tylko znajdziesz najlepsze imię dla dziecka, ale też poznasz jego pochodzenie i znaczenie. Przeszukaj naszą bazę imion klasycznych i nowoczesnych, rzadkich i często nadawanych – wybierz imię dziecka z Mamotoja.pl!

4. Kalendarz ciąży 

Jesteś ciekawa, jak się zmienia ciało mamy w ciąży albo rozwija dziecko? I kiedy poczujesz pierwsze ruchy malucha? Zajrzyj do naszego Kalendarza ciąży. To wiarygodne źródło wiedzy i sprawdzonych rad dla każdej przyszłej mamy. Znajdziesz tu także m.in. filmy z badań USG w danym tygodniu ciąży i porady ekspertów.

5. Kalkulator tygodnia ciąży

Wystarczy, że podasz nam datę ostatniej miesiączki, a Kalkulator tygodnia ciąży pomoże ci obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś i ile dni zostało do porodu. Pamiętaj jednak, że tylko 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Poród o czasie może nastąpić zarówno 2 tygodnie przed, jak i po nim.

6. Domowy alkomat

Nasz wirtualny Domowy alkomat pozwala ci od ręki sprawdzić trzeźwość. Wypiłaś drinka jakiś czas temu i nie wiesz, czy już możesz bezpiecznie prowadzić samochód? Podaj swoją wagę i ilość wypitego alkoholu, a błyskawicznie się tego dowiesz. Z naszym domowym alkomatem zmierzenie promili to chwila!

7. Kalendarz rozwoju dziecka

Jak przebiega prawidłowy rozwój dziecka? Co może niepokoić w zachowaniu niemowlęcia, a co jest zupełnie w normie? Zajrzyj do naszego Kalendarza rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu i poznaj rady najlepszych pediatrów i ekspertów od wychowania dostosowane specjalnie do wieku twojego dziecka.

8. Kalkulator wagi w ciąży

Chcesz wiedzieć, ile możesz przytyć w danym miesiącu ciąży? Zobacz nasz Kalkulator wagi w ciąży, a łatwiej będzie ci ocenić, czy kilogramów nie przybywa ci zbyt szybko. Pamiętaj, że twoja prawidłowa waga w ciąży może uchronić dziecko przed wieloma chorobami w przyszłości! 

9. Chiński kalendarz płci

To narzędzie jest jednym z najstarszych sposobów planowania płci dziecka. Chcesz zaplanować lub sprawdzić, jaka będzie płeć malucha, zanim będzie widoczna na USG? Skorzystaj z naszego Chińskiego kalendarza płci  - służy ludziom od 700 lat.

10. Poradnia laktacyjna

W naszej Poradni laktacyjnej dowiesz się, jak rozpocząć karmienie piersią, jaką pozycję do karmienia wybrać i jak poradzić sobie z problemami z karmieniem:

  • z zastojem pokarmu,
  • zapaleniem piersi
  • kryzysem laktacyjnym.

Zobacz też: Narzędzia mamotoja.pl - praktyczne kalkulatory zebrane w jednym miejscu
 

Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]

jak zaplanować płeć dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Jak zaplanować płeć dziecka i czy w ogóle to możliwe – fakty kontra mity
Jak zaplanować płeć dziecka – pytają rodzice, którzy chcieliby mieć dziecko konkretnej płci. Sprawdź, czy kochając się w określone dni, masz większą szansę na poczęcie chłopca lub dziewczynki i czy kalendarz do planowania płci jest skuteczny.

Chcąc zaplanować płeć dziecka, lepiej mieć świadomość, że nie ma metody dającej wysoką skuteczność. Tak naprawdę to nie ma metody, która miałaby udowodnioną choćby niewielką skuteczność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować popularne metody na poczęcie syna czy córki, jednak nie należy się nastawiać na to, że odniosą pożądany skutek. Spis treści: Jak zaplanować płeć dziecka – metoda Shettles'a Planowanie płci dziecka – chiński kalendarz płci Od czego zależy płeć dziecka Jak kształtuje się płeć dziecka Kiedy poznasz płeć dziecka Jak zaplanować płeć dziecka – metoda Shettles'a Wśród rodziców krążą opowieści o tym, jak udało im się zaplanować płeć dziecka i począć wymarzoną dziewczynkę albo wyczekiwanego chłopca. Często słyszy się teorię o tym, że współżycie w konkretnym momencie cyklu owulacyjnego może sprzyjać albo plemnikom z chromosomem X albo Y, od których zależy płeć dziecka (patrz niżej). O różnicach między plemnikami „męskimi’’ i „żeńskimi’’ pisał w latach 60. ubiegłego wieku dr Shettles. Twierdził, że plemniki warunkujące poczęcie chłopca pływają szybciej, ale są bardziej podatne na uszkodzenia. Z kolei plemniki z chromosomem X miały być wolniejsze i bardziej odporne na warunki panujące w drogach rodnych kobiety, co miało sprawiać, że żyją dłużej. Dlatego współżycie w momencie owulacji (owulację możesz określić w kalkulatorze dni płodnych ) miało powodować, że do jajeczka pierwsze docierały plemniki z chromosomem Y, co miało sprzyjać poczęciu chłopca . Z kolei współżycie 1-2 dni przed jajeczkowaniem miało sprzyjać plemnikom z chromosomem Y, które w teorii, miały dłużej przetrwać w jajowodach, zwiększając szansę na poczęcie dziewczynki . Dr Shettles sprzedał mnóstwo egzemplarzy swojej...

Dni płodne
AdobeStock
Starania o dziecko
Dni płodne po okresie: kiedy są, jak je obliczyć przy regularnym i nieregularnym cyklu
Dni płodne po okresie możesz obliczyć, znając długość cyklu miesiączkowego. Przy 28-dniowym cyklu dni płodne pojawiają się po niecałych 2 tygodniach od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli masz nieregularne cykle i chcesz wiedzieć, kiedy po okresie możesz zajść w ciążę, możesz wyliczyć dni płodne na podstawie kilku cykli menstruacyjnych. Sprawdź, jak obliczyć, kiedy masz dni płodne.

Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy można zajść w ciążę. ​Dni płodne zaczynają się po okresie przed wystąpieniem owulacji (jajeczkowania). Owulacja (nazywana też szczytem dni płodnych) występuje zazwyczaj około 14 dni przed kolejnym okresem. Owulacja pojawi się około dwa tygodnie przed następną miesiączką   bez względu na to, czy kobieta ma okres co 21 dni, co 28, czy co 35.  Aby mieć pewność, czy masz dni płodne zaraz po okresie i wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę, musisz znać datę ostatniej miesiączki (to jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego,  obliczyć długość cyklu  (prawidłowy może trwać 21 lub 35 dni, ważne żeby był regularny). Zestawiając te informacje stworzysz własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko. Spis treści: Kiedy są dni płodne po okresie? Czy zaraz po okresie są dni płodne? Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie? Dni płodne po okresie: objawy Ile trwają dni niepłodne po okresie? Metody ustalania dni płodnych Dni płodne po okresie: wykres Kiedy są dni płodne po okresie? Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się od około 6 dni przed owulacją i trwają do 2 dni po jej zakończeniu. W cyklu 28-dniowym owulacja wypada w 14. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (14. dzień cyklu), a dni płodne po okresie są około 7. dnia od rozpoczęcia ostatniej menstruacji (7. dzień cyklu). W cyklu 32-dniowym owulacja powinna rozpocząć się w 18. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (18. dzień cyklu), a dni płodne po miesiączce zaczynają się w 11. dniu od rozpoczęcia ostatniego okresu (11. dzień cyklu). Choć komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, plemniki są w stanie...

Obliczanie tygodni ciąży
AdobeStock
Przebieg ciąży
Jak prawidłowo obliczać, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś?
"W którym tygodniu ciąży właściwie teraz jestem?" - też zadajesz sobie to pytanie? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj, jak to sprawdzić. To nic trudnego, jeśli skorzystasz z naszych wskazowek!

Jedna z pierwszych myśli, która przychodzi kobiecie do głowy, gdy dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, to pytanie „w którym tygodniu ciąży jestem?”. Ciebie też ono nurtuje? Podpowiadamy, jak to sprawdzić! Oblicz tydzień ciąży na kalkulatorze Najłatwiej i najszybciej można sprawdzić,w którym tygodniu ciąży jest się aktualnie, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator tygodnia ciąży . Żeby sprawdzić, ile jeszcze zostało do rozwiązania, wystarczy wpisać w odpowiednie pola datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki . Kalkulator na tej podstawie sam obliczy, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś, ale też ile dni już minęło, a ile ci jeszcze zostało. Wskaże też przewidywaną datę porodu. Jak obliczyć tydzień ciąży? Jeśli chcesz sama obliczyć, który to tydzień ciąży, potrzebujesz kalendarza. Powinnaś zaznaczyć w nim datę wskazującą na pierwszy dzień cyklu (pierwszy dzień ostatniej miesiączki) i od tego dnia liczyć kolejne pełne tygodnie ciąży. To prawda, że pierwszy dzień miesiączki faktycznie nie jest pierwszym dniem ciąży, ponieważ w tym dniu nie mogło dojść do zapłodnienia, ale umownie przyjmuje się właśnie tę datę, ponieważ często nie da się dokładnie stwierdzić, kiedy doszło do poczęcia (z reguły jest to około 14 dni po rozpoczęciu cyklu, ale jeśli cykl menstruacyjny jest dłuższy lub krótszy niż przeciętny albo miesiączkowanie nie jest regularne, wówczas trudniej jest ustalić, kiedy była owulacja i plemnik mógł zapłodnić komórkę jajową). Ile trwa ciąża? Umownie ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni (10 miesięcy księżycowych, każdy po 28 dni). Faktycznie rozwój płodu w brzuchu mamy może trwać od 38 do 42 tygodni. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi w wyznaczonym terminie porodu. Warto pamiętać, że pierwsze dwa tygodnie ciąży to tak naprawdę czas jeszcze przed zapłodnieniem. Do zapłodnienia dochodzi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz