GRY
 
 

Znów ta kupka!

Malec popłakuje, a w pieluszce kolejna wodnista kupka. Co robić? Podać herbatkę z rumianku? A może szybko biec do lekarza?

01_pod-pieluszka_mtj_05.jpg
Malec popłakuje, a w pieluszce kolejna wodnista kupka. Co robić? Podać herbatkę z rumianku? A może szybko biec do lekarza?

Dla niemowlęcia biegunka jest poważną chorobą. Dla starszego dziecka zresztą też. Wraz z luźnymi kupkami malec traci bowiem dużo wody, a wraz z nią bardzo cenne składniki mineralne. Łatwo o odwodnienie. Na szczęście nie każda luźna kupka to biegunka. Kiedy możesz obawiać się, że to coś poważnego?

To nie problem

Przewód pokarmowy niemowlęcia nie pracuje tak jak twój. Noworodek karmiony piersią może robić kupki 8–10 razy dziennie. Często są one słabo uformowane, papkowate. Żołądek dzidziusia jest malutki – gdy brzdąc pije mleko, popycha ono pokarm w jelitach. Efekt: kupka, często nawet w czasie jedzenia!
Redakcja poleca: Przewijanie noworodka – film
Jak przewinąć noworodka? Ile pieluch zużywa dziecko w ciągu doby?

Jedna za drugą

Jeśli karmisz piersią, możesz podejrzewać biegunkę, gdy malec ma więcej wypróżnień niż zazwyczaj (np. było ich dziennie pięć, a teraz jest osiem), pojawia się w nich śluz, ropa, krew.
Gdy karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, zwykle robi ono 1–2 kupki dziennie. Jeśli nagle będzie ich więcej albo pojawi się w nich śluz, ropa lub krew, to znak, że coś jest nie w porządku.
Jeśli biegunkę ma malec do szóstego miesiąca, natychmiast skontaktuj się z lekarzem! Odwodnienie może nastąpić bardzo szybko i jest groźne. U starszego dziecka pojawienie się 2–3 luźniejszych stolców to nie problem. Przyczyną może być np. zjedzenie zbyt wielu śliwek, czereśni, popicie ich wodą albo wypicie za dużej ilości soku. Jeśli po kilku godzinach brzuszek wróci do normy, wszystko w porządku. Niepokój powinno wzbudzić to, że kupki są wodniste, ze śluzem, z krwią lub ropą. Natychmiast jedź z malcem do lekarza, jeżeli ma on też gorączkę, wymiotuje.

Wprowadź dietę
Jeśli maluszek tylko częściej niż zwykle robi luźniejsze kupki, nie musisz od razu biec do lekarza. Spróbuj leczenia dietą.
  • Picie. Malec powinien dużo pić. Najlepsze są napoje o temperaturze pokojowej, zwłaszcza woda. Dla niemowlęcia – niskozmineralizowana (przegotuj ją), dla starszego malca – średniozmineralizowana (minerały bardzo mu się teraz przydadzą, bo traci je z kupkami). Na jej bazie możesz zrobić herbatkę, np. z mięty, rumianku lub kopru włoskiego. Jeśli malec wymiotuje, podawaj mu picie w małych ilościach (po 1–2 łyżeczki), za to często. Uwaga: nie proponuj soków i mleka.
  • Jedzenie. Jeśli dziecko ma mniej niż cztery miesiące, przy biegunce nie podawaj mu nic poza Twoim mlekiem lub mieszanką (chyba że lekarz zaleci inaczej). Starszy malec może nie chcieć jeść. Nie zmuszaj go do tego. Kiedy zgłodnieje, proponuj mu dania lekkostrawne. Na początek daj marchwiankę, kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200. Następnie włącz rozgotowany kleik ryżowy, kaszkę. Gdy malec poczuje się lepiej, do kleiku dodaj gotowane jabłko, jagody. Starszakowi możesz dać sucharki.
  • Po biegunce przewód pokarmowy potrzebuje kilku dni, by się zregenerować. Wtedy podawaj dania lekkostrawne: kaszki, gotowane warzywa, owoce, chude mięso, ryby, jogurty i kefiry.
Zobacz także: 5 pytań o dietę dziecka przy biegunce
Doładuj
Przeładuj