Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czym grozi uciskanie brzucha w ciąży?
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Uciskanie brzucha w ciąży – czym grozi i czy może zaszkodzić dziecku?

Uciskanie brzucha w ciąży zawsze niesie za sobą ryzyko. Skutki uciskania czy ugniatania brzucha mogą by niebezpieczne zarówno dla rozwijającego się w łonie maluszka, jak i dla matki.

Ugniatanie brzucha w ciąży jest bezwzględnie zakazane, ponieważ wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia zarówno przez przyszłą mamę, jak i nienarodzone dziecko. Ale czy sporadyczne uciskanie brzucha w ciąży jest groźne?

Uciskanie brzucha w ciąży:

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Czy uciskanie brzucha może zaszkodzić dziecku?

Uciskanie brzucha w ciąży zawsze niesie za sobą ryzyko. Jednak nie sposób powiedzieć, jakie będą konsekwencje, ponieważ to zależy między innymi od:

  • siły i częstotliwości uciskania,
  • umiejscowienia łożyska,  
  • wieku ciąży – w II i III trymestrze ciąży rośnie ryzyko przedwczesnego porodu  wywołanego uciskiem,
  • stanu zdrowia matki i jej indywidualnych predyspozycji,
  • tego, czy ciąża jest zagrożona.

Delikatne i sporadyczne uciskanie, a raczej mizianie brzucha opuszkami palców nie powinno zaszkodzić dziecku. Natomiast częste uciskanie, masowanie lub głaskanie brzucha pełną dłonią nawet w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży może doprowadzić do poronienia albo przedwczesnego porodu (pod wpływem dotyku aktywują się mięśnie macicy).

Mocne uciskanie brzucha w ciąży lub uderzenie w brzuch stanowi realne zagrożenie dla matki oraz rozwijającego się w macicy dziecka. Jeśli zauważysz niepokojące objawy takie jak:

  • plamienie lub krwawienie,
  • ból lub tkliwość brzucha,
  • gorączka,
  • silny ból głowy,

koniecznie udaj się do najbliższego szpitala. Te objawy mogą świadczyć o odklejeniu się łożyska, rozerwaniu macicy lub pęknięciu jelit.

Czy uciskanie brzucha w ciąży spodniami może zaszkodzić?

Tak, zbyt ciasne spodnie uciskają macicę oraz znajdujące się w niej wody płodowe, a te naciskają na płód. Długotrwały ucisk może przyczynić się do pojawiania się problemów z krążeniem, a to z kolei wiąże się z niedotlenieniem płodu. Dlatego też zaleca się noszenie luźniejszych ubrań lub specjalnie dedykowanych kobietom w ciąży.

A co z uciskaniem brzucha w ciąży przez ginekologa?

Wyjątek stanowi uciskanie brzucha podczas badania lekarskiego. Ginekolog albo ginekolożka za pomocą palców lub dłoni ocenia ułożenie płodu oraz wysokość położenia macicy. Należy zatem uznać, że takie badanie wykonywane przez lekarza lub lekarkę jest bezpieczne. Jeśli z taką formą badania potencjalnie wiąże się bardzo duże niebezpieczeństwo (np. w przypadku ciąży zagrożonej), lekarz lub lekarka wykonuje je tylko w przypadku, gdy korzyści z badania przewyższają potencjale ryzyko.

Czy można zgnieść dziecko w ciąży?

Nie, jest ono chronione przez wody płodowe, macicę i powłoki brzuszne, w I trymestrze ciąży także przez kość miednicy. Należy jednak pamiętać, że dotyk stymuluje mięśnie macicy, co w konsekwencji może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Zobacz także:

Ciąża zaśniadowa - jak ją rozpoznać?
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ciąża zaśniadowa – jak ją rozpoznać?
Pierwsze objawy ciąży zaśniadowej przypominają nieco pierwsze symptomy ciąży tuż po zapłodnieniu. Wykrywa się ją za pomocą badania ultrasonograficznego. Organizm doprowadzi do samoistnego poronienia, jednak później kobieta musi poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Ciążą zaśniadowa jest nazywana również zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną , a jej objawy są bardzo podobne do tych, które pojawiają się w  pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyną tej ciążowej choroby może być wiek (ryzyko zwiększa się u kobiet przed 20. i po 40. roku życia), dieta uboga w karoten, problemy z owulacją lub wcześniejsze poronienia bądź występowanie ciąż zaśniadowych. Spis treści :  Ciąża zaśniadowa – co to jest? Ciąża zaśniadowa – objawy Ciąża zaśniadowa – badanie USG Ciąża zaśniadowa – rodzaje Ciąża zaśniadowa – leczenie Ciążą zaśniadowa – co to jest? Do ciąży zaśniadowej dochodzi w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieżdża się i szybko rozrasta w macicy.  Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na nieprawidłowości genetyczne (chromosalne) zapłodnionej komórki jajowej. Przy ciąży zaśniadowej zwykle nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego i membran. Ciąża zaśniadowa ma kilka charakterystycznych objawów, chociaż niektóre z nich możesz pomylić z pierwszymi objawami ciąży .  Ciąża zaśniadowa – objawy Najważniejszymi objawami ciąży zaśniadowej, które pojawiają się na samym początku, są: wzmożone wymioty lub mdłości, krwawienie lub brązowe upławy, ból w okolicy miednicy, szybki, gwałtowny rozrost macicy, podwyższony poziom hCG, nadczynność tarczycy . Prawidłowa dieta wprowadzona przed staraniami o dziecko i przed zapłodnieniem może zmniejszyć ryzyko rozwoju ciąży zaśniadowej. Ciąża zaśniadowa – badanie USG Ciąża zaśniadowa zazwyczaj jest wykrywana przy pierwszym lub kolejnym badaniu USG , czyli około 9. tygodnia ciąży. W trakcie badania...

Sennik: co oznacza sen o ciąży?
adobe stock
Aktualności
Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?
Nie tylko przyszłym mamom śni się ciąża. Sen o ciąży miewa wiele osób. Sennik podaje różne znaczenia snu o ciąży. Sprawdź, jak rozumieć sny o ciąży, co symbolizuje ciąża w marzeniach sennych, czym różni się sen o ciąży własnej i czyjejś.

Sen o ciąży można różnie interpretować. Sen o kobiecie w ciąży ma inne znacznie niż sen o zajściu w ciążę. Aby właściwie rozumieć sny, należy analizować swoje myśli, pragnienia i zdarzenia z przeszłości, które mogły wywołać w nas intensywne emocje. Każdy sen warto przefiltrować przez życiowe doświadczenia konkretnej osoby.  Znaczenie snu o ciąży jest uzależnione od kontekstu, w którym sen się pojawia. Zwykło się uważać, że sny o ciąży symbolizują powodzenie, zmiany na lepsze, bogactwo oraz oczyszczenie . Bywa jednak i tak, że śnimy o ciąży, która jest zagrożona. Wówczas jej symboliczne znaczenie przepowiada trudy i niepowodzenia, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Kiedy sny o ciąży są pozytywne, a kiedy nie? Co znaczą różne dziwne sny o ciąży? Spis treści :  Sennik: ciężarna kobieta Sennik: ciąża własna Sennik: ciąża koleżanki Sennik: ciąża bliźniacza Sennik: niechciana ciąża Sennik: ruchy dziecka Sennik: ciąża z byłym partnerem Sennik: ciąża mamy Sennik: ciąża siostry Sennik: mężczyzna w ciąży Sennik: krwawić w ciąży Sennik: ciąża – poród Sennik: ciąża żony Sennik: ciąża córki Sennik: ciąża – poronić Sennik: ciąża z trojaczkami Sennik: ciężarna kobieta Taki sen to niemal zawsze zapowiedź dużego powodzenia w interesach i sukcesu w sferze materialnej. Jeśli pracujesz nad ważnym zadaniem w pracy i akurat śni ci się kobieta w ciąży, jest szansa, że twoja praca zostanie doceniona i sowicie nagrodzona. Sennik: ciąża własna Sen najczęściej jest tłumaczony jako podświadome pragnienie dziecka. Taką interpretację przypisuje się osobom, które mają w planach zostać rodzicami. Być może jesteś na takim etapie życia, że potrzebujesz stabilizacji i jesteś gotowa na...

upał a ciąża
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Upał a ciąża: jak radzić sobie w upały? Najlepsze sposoby w ciąży
Upały często wywołują u ciężarnych różnego rodzaju dolegliwości, zwłaszcza na zaawansowanym etapie ciąży. Wysokie temperatury powodują opuchlizny, zasłabnięcia oraz zwiększają ciśnienie krwi. Gorące dni zniesiesz łagodniej, jeśli będziesz dużo pić i unikać ostrego słońca. Podpowiadamy, jakie są jeszcze bezpieczne sposoby na upał w ciąży.

Upał w ciąży trudno znieść. Ciężarne często nie wiedzą, jak sobie radzić z dolegliwościami takimi jak: puchnięcie nóg, zasłabnięcia, nadmierne pocenie się czy plamy i przebarwienia. Do tego zdarzają się też o omdlenia podczas upałów – w końcu serce wykonuje teraz większy wysiłek, a tym samym przepompowuje więcej krwi. Jeśli jesteś w ciąży i podczas upału poczujesz się słabo, spryskaj twarz wodą, pochyl głowę delikatnie do dołu i głęboko oddychaj. Ale są jeszcze inne, sprawdzone sposoby na upały w ciąży. Upał w ciąży: Upał w ciąży: jak sobie radzić? Upał w ciąży: dlaczego tak się pocę? Upał w ciąży może być niebezpieczny Upał w ciąży: jak sobie radzić? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na upały w ciąży, które pozwolą ci uchronić się przed dolegliwościami wywołanymi wysokimi temperaturami. 1. W ciąży unikaj najintensywniejszego słońca Postaraj się organizować codzienne zajęcia tak, by nie wychodzić na dwór w porze, gdy jest najgoręcej ( między 11 a 16 ). Unikaj upału, zwłaszcza jeśli masz żylaki – pod wpływem wysokiej temperatury żyły rozszerzają się, a żylaki stają się większe. 2. W czasie upału odpoczywaj Jeśli twoje tempo życia zawsze jest intensywne, ciąża jest najlepszym momentem, aby trochę zwolnić. Wysokie temperatury osłabiają koncentrację, obciążają organizm, sprawiają i że rozszerzają się naczynia krwionośne. Ciąża sprawia, że trudniej ci się poruszać i łatwiej się męczysz. Upał i ciąża to nie najlepsze połączenie, dlatego warto w tym czasie jak najwięcej odpoczywać. 3. Gdy jest upał, pływaj Dzięki wizycie na basenie lub przebywaniu nad wodą możesz się schłodzić, zrelaksować i poczuć lekko. Pływanie rozluźnia mięśnie i pozwala podtrzymać formę bez obciążania stawów. Jest bezpieczne dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj