Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Erytrocyty w ciąży
Rafael Ben-Ari/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Erytrocyty w ciąży – normy, o czym świadczą nieprawidłowości

Erytrocyty w ciąży oznacza się przy każdym badaniu krwi kobiety spodziewającej się dziecka. Erytrocyty to czerwone krwinki, które obecne są we krwi każdego człowieka. Ich liczba, gdy jest zbyt niska lub zbyt wysoka, może wskazywać na nieprawidłowości w stanie zdrowia.

Erytrocyty w ciąży, tak jak i wtedy, gdy ciąży nie ma, pełnią bardzo ważną funkcję – transportują tlen do tkanek i komórek całego ciała. Pobierają go z pęcherzyków płucnych i dzięki temu, że są bardzo elastyczne, mogą podróżować nawet najmniejszymi naczyniami krwionośnymi. Transport tlenu możliwy jest dzięki temu, że krwinki zawierają hemoglobinę, a ona zwiera hem, który w odpowiednich warunkach uwalnia związany w płucach tlen.

Erytrocyty powstają w szpiku kostnym i pełnią swoją funkcje przez 120 dni, po czym zostają usunięte przez wątrobę i śledzionę. Co 60 sekund szpik produkuje 2,6 miliona czerwonych krwinek. Do tego potrzebuje witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego, witaminy C, B6 i E. Liczba czerwonych krwinek we krwi zależy od płci, wieku, trybu życia i stanu – w ciąży ich liczebność ulega zmianie.

Spis treści:

Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]

Erytrocyty we krwi w ciąży

Liczbę erytrocytów we krwi ciężarnej oznacza się z próbki krwi pobranej z żyły łokciowej w ramach morfologii w ciąży. Na wyniku odczytuje się tę liczbę przy oznaczeniu RBC (red blood cells). U kobiet niebędących w ciąży norma RBC wynosi 3,5-5,2 miliona krwinek na mikrolitr (μl) krwi. W ciąży krew jest bardziej rozrzedzona, więc liczba czerwonych krwinek często jest w mikrolitrze mniejsza.

Erytrocyty w ciąży – norma wynosi: 2-5,4 mln/μl.

Poza liczbą czerwonych krwinek ważna w ciąży jest także hemoglobina, którą na wyniku badania oznacza się Hb lub Hgb. Jej poziom nie powinien być niższy niż 11 g/l (6,8 mmol/l) w pierwszym trymestrze oraz 10,5 g/L (6,5 mmol/L) w pozostałych trymestrach.

Wynik RBC w ciąży poniżej 2 mln/μl lub zbyt mała ilość hemoglobiny może oznaczać niedokrwistość lub anemię fizjologiczną. Stwierdza się ją u ok. 40 proc. ciężarnych.

Niskie erytrocyty w ciąży

Zbyt niski poziom erytrocytów w ciąży lub zbyt mała ilość hemoglobiny mogą stwarzać poważne zagrożenie dla płodu, ale wywołują też złe samopoczucie u ciężarnej. Może ona m.in. wówczas odczuwać:

  • zmęczenie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • przyspieszone tętno,
  • za niskie ciśnienie krwi,
  • bladość skóry i śluzówek.

Niskie erytrocyty w ciąży mogą spowodować następujące zagrożenia dla płodu:

  • wady rozwojowe
  • zaburzenia wzrostu,
  • poronienie,
  • przedwczesny poród.

Anemia w ciąży wymaga leczenia. W tym celu najczęściej podaje się ciężarnej specjalne preparaty z żelazem oraz witaminą C, która zwiększa wchłanianie żelaza. Jeśli niedokrwistość wynika z niedoboru witamin lub kwasu foliowego, dietę ciężarnej uzupełnia się o te składniki.

Podwyższone erytrocyty w ciąży

U kobiet w ciąży rzadko dochodzi do podwyższenia erytrocytów poza górną granicę normy. Jeśli do tego dojdzie, mówi się o erytrocytozie lub nadkrwistości. Przyczyny erytrocytozy mogą być całkiem prozaiczne, ale też czasami świadczą o procesach chorobowych.

Przyczyny podwyższonych erytrocytów w ciąży:

  • odwodnienie organizmu,
  • niedotlenienie,
  • pobyt na dużej wysokości,
  • choroby płuc,
  • bezdech senny,
  • choroba szpiku (czerwienica prawdziwa).

Samo podwyższenie poziomu erytrocytów w ciąży nie pozwala ustalić przyczyny problemu. Lekarz musi zinterpretować także wyniki innych parametrów krwi, przeprowadzić wywiad z pacjentką i poznać dodatkowe objawy i w razie potrzeby zlecić dodatkowe badania.

Erytrocyty w ciąży w moczu

Obecność czerwonych krwinek w moczu w ciąży nazywa się krwiomoczem lub krwinkomoczem. Jest to objaw świadczący o tym, że w organizmie przyszłej mamy toczy się jakiś proces chorobowy:

  • infekcja dróg moczowych,
  • kamienie w drogach moczowych,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • toczeń,
  • cukrzyca,
  • rak dróg moczowych.

Aby odkryć dokładną przyczynę obecności erytrocytów w moczu w ciąży lekarz zleci dodatkowe badania, np. posiew z moczu, USG jamy brzusznej. Po postawieniu diagnozy rozpoczyna się leczenie. W zdecydowanej większości przypadków u ciężarnych stwierdza się infekcję dróg moczowych, a leczenie polega na podaniu antybiotyku.

Przeczytaj też:

Żelazo w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
Żelazo w ciąży – czy niedobór oznacza groźną anemię?
Żelazo w ciąży jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia przyszłej mamy. Niestety anemia jest częstą przypadłością w ciąży. Sprawdź, ile żelaza potrzebujesz w ciąży i jakie są objawy niedokrwistości. Czy żelazo należy suplementować?

Żelazo w ciąży odgrywa ważną rolę. Tymczasem jak wynika z badań Instytutu Matki i Dziecka, niedobór żelaza występuje u 20 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Z kolei przyjęte przez WHO kryteria wskazują na to, że w Polsce na niedokrwistość cierpi ponad 25 proc. ciężarnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są złe warunki socjoekonomiczne, niedostateczna podaż żelaza w diecie i jego niska wchłanialność, duża aktywność rozrodcza kobiet i obfite miesiączkowanie. Spis treści: Niedobór żelaza w ciąży Normy żelaza w ciąży Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży Niski poziom żelaza w ciąży Suplementacja żelaza w ciąży Produkty bogate w żelazo: ciąża Niedobór żelaza w ciąży Anemia w ciąży jest częstym zjawiskiem. Co trzecia kobieta w Polsce ma zbyt niski poziom żelaza. Niedokrwistość objawia się ogólnym pogorszeniem funkcjonowania organizmu. Niedobór żelaza w ciąży najlepiej wykazują wyniki comiesięcznych badań krwi, a najczęstsze widoczne i odczuwalne anemii w ciąży to: szybkie męczenie się, ogólne osłabienie organizmu, nienaturalna bladość, suchość skóry – na całym ciele, przyspieszona praca serca , uczucie „walenia serca”.   Jednak to tylko niektóre z objawów niedoboru żelaza w ciąży. Jak wykazały badania, u polskich kobiet (podobnie jak i u kobiet w innych krajach rozwiniętych) często dochodzi do niedoborów żelaza. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek nadmiar żelaza w ciąży raczej się nie zdarza. Normy żelaza w ciąży Każda kobieta w ciąży ma badaną krew, jednak braki żelaza nie zawsze ujawniają się w zwykłej morfologii (prawidłowy poziom hemoglobiny nie musi świadczyć o właściwym stężeniu żelaza). Jeśli lekarz podejrzewa u ciebie niedostatek żelaza, może zlecić dodatkowe badanie – oznaczenie jego...

Karta ciąży: ważny dokument przyszłej mamy
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Karta ciąży: jak wygląda, co zawiera, kiedy się ją zakłada?
Karta przebiegu ciąży, zwana też książeczką przebiegu ciąży, to dokument, który zawiera szereg cennych informacji o tobie i rozwijającym się dziecku. Dlatego powinnaś mieć ją zawsze przy sobie.

Karta ciąży to papierowy dokument, który otrzymasz na jednej z pierwszych ciążowych wizyt u ginekologa lub ginekolożki. Dokument ten będzie zawierał kluczowe informacje na temat twojego stanu zdrowia, przebytych badań, konsultacji medycznych, przebiegu ciąży i wcześniejszych porodów (jeśli to nie jest twoja pierwsza ciąża). Książeczkę przebiegu ciąży powinnaś nosić zawsze przy sobie – będzie niezbędna w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub dodatkowej konsultacji medycznej. Wiesz, jak rozszyfrować skróty, które się tam znajdują? Spis treści: Kiedy zakłada się kartę ciąży? Czy karta ciąży jest obowiązkowa? Jak wygląda karta przebiegu ciąży? Podstawowe informacje na karcie ciąży Skróty medyczne stosowane w karcie ciąży Karta ciąży a zmiana lekarza Karta ciąży a becikowe Kiedy zakłada się kartę ciąży? Karta przebiegu ciąży jest zakładana podczas pierwszej lub drugiej wizyty, czyli około 7-9. tygodnia ciąży, kiedy lekarz lub lekarka nie tylko potwierdzi ją na podstawie badania USG , ale także stwierdzi, że płód rozwija się prawidłowo –  będzie można zarejestrować bicie serca płodu. Pierwsza ciążowa wizyta lekarska, a zarazem założenie tzw. książeczki ciążowej  powinno nastąpić nie później niż do 10 tygodnia ciąży . Czy karta ciąży jest obowiązkowa? Tak, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (D.U. z 2018, poz. 1756) karta przebiegu ciąży jest obowiązkowa. Co daje karta ciąży? Poczucie bezpieczeństwa, że w razie jakichkolwiek kłopotów zdrowotnych personel medyczny będzie miał pełną historię przebiegu ciąży, a zatem szybciej będzie mógł rozpocząć działanie ratujące zdrowie lub życie przyszłej matki i nienarodzonego dziecka. Jak...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Lista badań w ciąży Cała lista obowiązkowych badań do wykonania w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak