katar w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Katar w ciąży: jak się go bezpiecznie pozbyć?

Katar w ciąży mogą wywołać wirusy lub bakterie. Zapchany nos może mieć też związek z ciążą lub alergią. Sprawdź, ile trwa katar w ciąży i jak możesz się go pozbyć, a także, o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa. Pamiętaj także, że nie wszystkie leki w ciąży są bezpieczne i dozwolone. Podpowiadamy, które możesz bezpiecznie stosować na katar w ciąży.

Katar w ciąży może (ale nie musi) być objawem przeziębienia. Może mieć także podłoże hormonalne. Jest to uciążliwa dolegliwość, nic więc dziwnego, że chcesz się jak najszybciej pozbyć kataru. Tutaj z pomocą przychodzą domowe sposoby, np. inhalacje lub picie syropu z cebuli. Poznaj też inne bezpieczne sposoby na katar w ciąży i dowiedz się, czego absolutnie nie powinnaś robić. 

Spis treści:
1. Katar w ciąży
- Katar w ciąży: przeziębienie
- Katar hormonalny w ciąży 
- Katar w ciąży: alergia
2. Katar w ciąży - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa?
3. Katar w ciąży - kiedy do lekarza?
4. Co na katar w ciąży - domowe sposoby
5. Leki na katar w ciąży
6. Katar w ciąży – ile trwa?​

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

Katar w ciąży

Katar w ciąży może pojawić się z wielu powodów. Może to być objaw przeziębienia, alergii lub działania ciążowych hormonów. Zastanawiasz się, czy katar w ciąży szkodzi dziecku? Dolegliwość ta nie jest dla niego szkodliwa, jednak skutki nieleczonej infekcji mogą już zagrażać rozwijającemu się płodowi, dlatego nie należy w ciąży ignorować kataru.

Katar w ciąży: przeziębienie

Katar w ciąży, tak samo jak zwykły katar, zazwyczaj powodują wirusy (np. adenowirus, rinowirus lub wirus paragrypy). Mowa wówczas o katarze wirusowym, który może przejść w inny rodzaj kataru – katar bakteryjny. Dzieje się tak, gdy przeziębienie nie mija, tylko się rozszerza. Można podejrzewać wtedy, że śluzówkę nosa zaatakowały bakterie. Nie lekceważ przeziębienia w ciąży, ponieważ może przerodzić się ono w poważną infekcję, a jej powikłania mogą być groźne dla dziecka.

Katar hormonalny w ciąży

W ciąży czasem pojawia się katar, który nie ma związku z przeziębieniem lub alergią. To tzw. idiopatyczny nieżyt nosa. Jego przyczyną są ciążowe hormony. Katar taki jest wodnisty. Może towarzyszyć mu kichanie. W trakcie ciąży organizm kobiety wytwarza większą ilość estrogenu i progesteronu, przez co śluzówka jest bardziej obrzęknięta i skutkuje to zatkanym nosem. Czasami może to powodować nawet katar z krwią w ciąży. Hormonalny nieżyt nosa może pojawić się w każdym tygodniu ciąży, ale najczęściej występuje w pierwszym trymestrze. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po porodzie, choć może utrzymywać się nawet do kilku tygodni po urodzeniu dziecka. 

Katar w ciąży: alergia 

Jeśli przed zajściem w ciążę zmagałaś się z alergią - to właśnie ona może być przyczyną uporczywego kataru. W ciąży zwiększa się podatność na alergeny. Jeśli poza katarem nie masz żadnych objawów, a jest bardzo dokuczliwy, zwróć się o pomoc do lekarza, który stwierdzi, czy nie pojawiła się alergia. Katar alergiczny (sienny) ma podobne objawy, czasem towarzyszy mu wysypka, swędzenie nosa lub podniebienia i zaczerwienienie oczu, które ułatwiają rozpoznanie alergii.

Katar w ciąży - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa?

Na katar w ciąży możesz stosować domowe sposoby, jeśli katar jest wodnisty. Rzadka i biała wydzielina towarzyszy zwykle katarowi wirusowemu. Jeśli stanie się gęsta i zmieni kolor na zielony lub żółty, poradź się lekarza. Tak objawia się katar bakteryjny (ropny). Katar alergiczny jest wodnisty i bardzo uporczywy. Pamiętaj, że wydzielina nie zawsze wydostaje się przez nos na zewnątrz, może spływać po tylnej ścianie gardła, powodując ataki kaszlu lub nawet prowadząc do zapalenia gardła.

Katar w ciąży - kiedy do lekarza?

Jeżeli katar jest łagodny - nie musisz od razu biec do lekarza. Możesz spróbować domowych sposobów. Jeżeli jednak zauważysz, że po kilku dniach nie ma żadnej poprawy, objawy nasilają się, a do tego dochodzą nowe, np. kaszel, gorączka – powinnaś udać się do lekarza. Specjalista, jeśli będzie to konieczne, dobierze odpowiednie leki. Jeśli podejrzewasz katar alergiczny - udaj się do alergologa. 

Co na katar w ciąży - domowe sposób

Katar to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, oprócz wycieku z nosa możesz odczuwać ból głowy, łzawienie i podrażnienie oczu. Mimo ciąży nie musisz cierpieć z powodu kataru. Możesz sięgnąć po niektóre domowe sposoby. Jak pozbyć się kataru w ciąży? Oto niektóre metody: 

 • Czyść nos – wydzielina nie powinna zalegać w nosie. Aby pozbyć się jej skutecznie, nie oczyszczaj obu dziurek na raz – to błąd. Wydmuchując jedną, zatykaj drugą.
 • Nawilżaj nos solą fizjologiczną – to ułatwi wypływanie wydzieliny.
 • Używaj wody morskiej preparaty wody morskiej pomogą na uczucie zatkanego nosa, któremu nie towarzyszy wyciek wydzieliny (śluzówka jest tylko obrzęknięta).
 • Dużo pij – w ten sposób od wewnątrz nawilżysz śluzówkę nosa. Tylko odpowiednio nawilżona może skutecznie bronić się przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.
 • Nawilżaj powietrze – jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho, organizm też cierpi na braki wody. Możesz do tego użyć np. nawilżaczy powietrza
 • Weź paracetamol – jeśli bardzo boli cię głowa (to częsty objaw przy silnym katarze) lub pojawia się temperatura (wysoka może wywołać czynność skurczową i doprowadzić do przedwczesnego porodu). Przy gorączce utrzymującej się 2-3 dni skonsultuj się z lekarzem. 
 • Domowe syropy - możesz pić np. syrop z cebuli, syrop z czosnku, syrop z kwiatów czarnego bzu
 • Inhalacje - na katar w ciąży pomogą np. z soli fizjologicznej – to rozluźnia wydzielinę i ułatwia jej wypływanie.   

 

Leki na katar w ciąży

W ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem nie powinnaś przyjmować samodzielnie leków. Nie wszystkie leki w ciąży są dozwolone. Nawet łagodne środki lecznicze lub zwykłe krople do nosa mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Obowiązuje to zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli nie pomogą domowe sposoby – udaj się po poradę do lekarza. 

Jeśli jest to katar alergiczny – najczęściej stosuje się wtedy leki przeciwhistaminowe. Jeżeli wcześniej byłaś pod opieką alergologa, powinnaś znowu się z nim skonsultować.

Przy przeziębieniu w ciąży unikaj kropli do nosa, które zawierają ksylometazolinę, ponieważ mogą nasilać obrzęk śluzówki nosa. Niewskazane jest również stosowanie tabletek na katar ani leków łagodzących objawy przeziębienia, które mają w składzie pseudoefedrynę.

Katar w ciąży – ile trwa?

Katar średnio trwa 7 dni, jednak podczas przeziębienia czas ten może się wydłużyć nawet do 2 tygodni.

Infekcja kataralna jest podzielona na 3 fazy:

 • pierwsza faza – naczyniowa
 • druga faza – komórkowa
 • trzecia faza - wtórne zakażenie bakteryjne


W ciągu pierwszych 3-5 dni pojawiają się pierwsze objawy, takie jak: osłabienie, rzadka wydzielina spływająca z nosa. Następnie wydzielina staje się już gęstsza i jeszcze bardziej zatyka nos. Katar przewlekły może trwać nawet 3 tygodnie. Wtedy warto zgłosić się do laryngologa – ustali on przyczyny tej dolegliwości.

Zobacz też:

brzuch kobiety w ciąży
Fotolia
Psychotesty i quizy
Czy wiesz, jak dbać o siebie (i dziecko) w czasie ciąży? Quiz
gorączka w ciąży, przeziębienie w ciąży, podwyższona temperatura w ciąży
Zdrowie w ciąży
Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover   

niemowlę z katarem
Adobe Stock
Zdrowie
Katar u niemowlaka: jak go zwalczać, ile trwa, kiedy do lekarza?
Katar u niemowlaka, czyli zapalenie śluzówki nosa, mogą wywołać wirusy, bakterie lub alergeny. Przyczyna kataru decyduje o sposobie jego leczenia. Inaczej leczy się katar alergiczny, inaczej bakteryjny czy wirusowy. Sprawdź, jak postępować, gdy niemowlę ma katar.

Kataru u niemowlaka pojawia się najczęściej wskutek infekcji wirusowej, którą dziecko zaraża się od bliskich. Rzadziej jego przyczyną jest zakażenie bakteryjne.  Choć katar wydaje się błahą dolegliwością, wymaga leczenia. Szybkie zwalczenie nieżytu nosa jest ważne, aby ułatwić dziecku oddychanie. Młodsze niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, poza tym mają wąskie drogi oddechowe, zatkanie ich przez wydzielinę może utrudniać ssanie mleka, doprowadzić do rozszerzenia się infekcji na dolne drogi oddechowe lub do powstania duszności.  Katar może przybierać różne formy. Opisujemy, jak postępować przy różnych rodzajach kataru u niemowlaka.  Spis treści :   Katar u niemowlaka – objawy Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Leczenie kataru u niemowlaka Ile trwa katar u niemowlaka? Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza? Katar u niemowlaka – objawy Głównym objawem kataru jest pojawienie się wydzieliny z nosa i kichanie. Ale o katarze (nazywanym przez lekarzy również nieżytem nosa) mówimy także wtedy, gdy nie widać wydzieliny, ale nos nie jest drożny. Objawy kataru u niemowlaka: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z noska, kłopoty z oddychaniem, sapka, zatkany nos, rozszerzone skrzydełka nosowe, gorsze samopoczucie. Katarowi może także towarzyszyć kaszel, który jest skutkiem spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Z reguły zakatarzone dziecko również częściej płacze. To skutek dyskomfortu związanego z utrudnionym oddychaniem . Łzy w tym wypadku mogą mieć korzystne działanie, ponieważ rozpuszczają zaschniętą wydzielinę z nosa, co z kolei przynosi dziecku ulgę. Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Katar u niemowlęcia może mieć różną postać: może być wodnisty lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz