Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Uczucie zimna w ciąży: dlaczego jest nam zimno w ciąży?
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Uczucie zimna w ciąży i dreszcze: dlaczego jest nam zimno w ciąży? Przyczyny

Uczucie zimna w ciąży i nocne dreszcze zwykle pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak objawy te utrzymują się przez cały okres ciąży albo towarzyszą im niepokojące symptomy, koniecznie udaj się do lekarza.

Uczucie zimna w ciąży często pojawia się wraz z porannymi nudnościami oraz innymi pierwszymi objawami ciąży. Choć zdarza się, że jest wywołane przeziębieniem, na ogół za pojawienie się nieprzyjemnego uczucia zimna i dreszczy odpowiadają zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Jeśli uczucie zimna nie znika wraz z zakończeniem pierwszego trymestru, warto skonsultować się z lekarzem.

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Uczucie zimna w ciąży: przyczyny

Uczucie zimna, a także pojawiające się w nocy dreszcze mogą zaniepokoić przyszłą mamę. W większości przypadków nie ma jednak powodów do niepokoju: to naturalna reakcja organizmu na zachodzące w ciele ciężarnej zmiany hormonalne. Wszelkie zmiany wynikają ze znacznego wzrostu poziomu progesteronu – hormonu, dzięki któremu dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy i który odpowiada za utrzymanie ciąży. Podwyższony poziom tego hormonu może prowadzić do pojawienia się mdłości, zgagi czy ogólnego uczucia rozbicia, które może przypominać przeziębienie.

Wzrost poziomu progesteronu prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz obniżenia ciśnienia krwi. To dlatego ciężarne mogą odczuwać uczucie zimna. U niektórych mogą pojawić się dreszcze i stan podgorączkowy.

Objawy te mogą występować równolegle z podwyższoną temperaturą. Jeśli temperatura ciała u ciężarnej przekroczy 38,8°C (i/lub towarzyszą temu wymioty), należy natychmiast skontaktować się lekarzem.

Uczuciu zimna często towarzyszą dreszcze, które z reguły nie są powodem do niepokoju. Groźny (i wymagający pilnej konsultacji ze specjalistą) jest jednak napad drgawek. Może być to bowiem objaw tzw. rzucawki ciążowej (postać zatrucia ciążowego).

Uczucie zimna w II i III trymestrze ciąży

Ciężarne uskarżają się na uczucie zimna zwykle w I trymestrze ciąży – często jest to jeden z pierwszych objawów ciąży. Tak, jak zmniejszają się ciążowe mdłości czy inne dolegliwości, tak powinno ustąpić uczucie zimna. Z kolei w II i w III trymestrze ciąży kobieta może odczuwać stałe uczucie gorąca oraz zwiększoną potliwość. Ma to związek ze zwiększeniem się ilości przepływającej krwi oraz przyspieszeniem czynności pracy serca.

Na szczęście po porodzie (na skutek zmian połogowych) odczuwanie temperatury przez kobietę stopniowo się normalizuje. 

UWAGA! Uczucie zimna, które utrzymuje się przez cały okres ciąży, wymaga diagnostyki endokrynologicznej. Lekarz przeprowadzi serię badań, aby wykluczyć niedoczynność tarczycy. Objawy mogą być też pochodzenia neurogennego. Jeśli jednak ciąża rozwija się prawidłowo, a uczucie zimna w ciąży i drgawki nocne nie powodują zbyt dużego dyskomfortu i nie towarzyszą im inne objawy, prawdopodobnie nie świadczą o żadnych nieprawidłowościach.

Zobacz też:

ciąża bez objawów
Adobe Stock
Objawy ciąży
Ciąża bez objawów: czy to w ogóle możliwe?!
Ciążę bez objawów jest możliwa. W zależności od podłoża ciąży bezobjawowej czasem nawet test ciążowy może dać wynik negatywny, choć kobieta spodziewa się dziecka. Zdarzają się nawet przypadki rozpoznania ciąży dopiero na sali porodowej.

Ciąża bez objawów nie jest rzadkością, choć pojęcie to dla wielu osób brzmi abstrakcyjnie (zwłaszcza dla kobiet, które pierwsze objawy ciąży , takie jak mdłości czy tkliwość piersi, zauważyły niemal tuż po zapłodnieniu). Jak ustalili naukowcy z „Journal of the Royal Society of Medicine”, 1 na 475 kobiet nie odczuwa żadnych objawów w ciąży przez wiele tygodni. Panie te zazwyczaj dowiadują się, że zostaną mamą dopiero po piątym miesiącu ciąży. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że 1 na 2500 kobiet dowiaduje się o ciąży dopiero w chwili rozpoczęcia akcji porodowej. O takim przypadku pisaliśmy w artykule: Ciąża z zaskoczenia: myślała, że to skurcze żołądka, okazało się, że rodzi . Spis treści: Czy ciąża bez objawów jest możliwa? Ciąża bez objawów: u kogo może wystąpić? C iąża bez objawów: kiedy udać się do specjalisty? Czy ciąża bez objawów jest możliwa? Brak miesiączki, nudności, wymioty, zgaga, ból i powiększenie piersi, zwiększony apetyt – to najczęstsze z pierwszych objawów ciąży. Zdarza się jednak, że kobieta mimo tego, że jest w ciąży, nie odczuwa żadnych objawów. Najczęściej jednak taki stan nie trwa długo i objawy pojawiają między 5 a 12 tygodniem od poczęcia.  Ciąża wyparta Gdy kobieta znajduje się na zaawansowanym etapie ciąży, a objawy wciąż nie wystąpiły, lekarz może podejrzewać tzw. ciążę wypartą o podłożu psychologicznym . Występuje ona, gdy kobieta nie chce pogodzić się z tym, że zostanie mamą, i wypiera tę wiadomość ze swojej świadomości. Co ciekawe, ciężarna robi to tak skutecznie, że wszelkie zmiany hormonalne są u niej niemal niezauważalne (mylić potrafi się nawet test ciążowy!). Ciąża ukryta Ciąże wyparte to jednak bardzo rzadkie przypadki. Dużo częściej u kobiet występuje tzw. „ciąża z...

ile trwa ciąża
AdobeStock
Przebieg ciąży
Ile trwa ciąża? Jak liczyć ciążę w tygodniach, dniach, miesiącach?
Na pytanie, ile trwa ciąża, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Ciąża może trwać 38-40 tygodni lub jeszcze dłużej. Niektóre dzieci rodzą się nawet w 42 tygodniu i to też jest uznawane za normę. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się długość ciąży w dniach, tygodniach i miesiącach, i jak obliczyć termin porodu.

Ile trwa ciąża? To zależy od przyjętej miary. Umownie określa się, że ciąża u człowieka trwa 40 tygodni (9 miesięcy), ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później, taki poród też uważany jest za normę. Lekarze liczą ciążę w tygodniach. To najbardziej precyzyjny sposób określania wieku ciąży. Ale można też liczyć ją w dniach i miesiącach. Ciąża liczona w miesiącach może trwać 9 lub... 10 miesięcy. W tekście tłumaczymy, skąd bierze się ta rozbieżność. Dodatkowym kryterium jest podział na trymestry. Wyjaśniamy, jak liczyć wiek ciąży, żeby się w nim nie pogubić. Spis treści: Ile tygodni trwa ciąża? Ile dni trwa ciąża? Ile miesięcy trwa ciąża? Ile trymestrów trwa ciąża? Ile trwa ciąża od zapłodnienia? Wiek ciąży na USG Jak obliczyć termin porodu? Ile tygodni trwa ciąża? Umowny czas trwania prawidłowej ciąży u człowieka, liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to 40 tygodni.  Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na takim założeniu opiera się  reguła Naegelego , którą w obliczaniu wieku ciąży posługują się lekarze. Ponieważ nie zawsze udaje się precyzyjnie określić datę poczęcia (różnica dotycząca momentu zapłodnienia może wynosić nawet do 14 dni), ustalono, że donoszona ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni . Jeśli ciąża kończy się porodem po 42 tygodniu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, określana jest jako ciąża po terminie. Natomiast skutkiem ciąży zakończonej przed 38 tygodniem są narodziny wcześniaka. ​ Ile dni trwa ciąża? Licząc według dni, ciąża trwa przeciętnie około  280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączk i (40 tygodni x 7 dni = 280 dni), a 266 dni od poczęcia . Poród może nastąpić nawet po 290...

ciąża po terminie
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Ciąża po terminie: co robić, gdy ciąża jest przeterminowana i kiedy jechać do szpitala?
O ciąży po terminie mówimy wtedy, gdy długość trwania ciąży to 42 tygodnie albo dłużej. Taka ciąża wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, dlatego przyszła mama powinna wiedzieć, jak postępować, gdy termin minął, a wciąż nie ma objawów porodu.

Z chwilą, gdy przestaniesz się bać, że urodzisz za wcześnie, możesz zacząć się obawiać, że poród spóźni się za bardzo. O ciąży po terminie mówimy wówczas, gdy długość trwania ciąży to 42 tygodnie albo dłużej (294 dni i więcej). Należy pamiętać, że ciąża, która trwa więcej niż 42 tygodni, daje zwiększone ryzyko powikłań. Sprawdź, czy są podstawy, by przypuszczać, że będziesz miała do czynienia z ciążą przeterminowaną.  Ciąża po terminie: od czego zależy, kiedy urodzę dziecko? Lekarz wskazuje termin narodzin dziecka, ale natura nie musi się tym przejmować. To kiedy zacznie się poród, może zależeć od dojrzałości dziecka, hormonów, a nawet od twojego stanu psychicznego. Dobrze wiadomo, że stres jest jednym z czynników przyspieszających akcję porodową, a w niektórych – wcale nie rzadkich przypadkach – także ją blokującym. Opóźnienie może być spowodowane strachem przed porodem czy obawami o to, jak poradzisz sobie w nieznanej ci porodowej sytuacji, a później także w opiece nad dzieckiem. Porozmawiaj z partnerem lub inną bliską osobą o odczuwanych lękach. Wypowiedziane lęki zwykle tracą moc i przestają paraliżować umysł i ciało. Kiedy ciążę nazywamy przeterminowaną? Koniec ciąży możesz też oszacować w kalkulatorze terminu porodu , ale jeśli trwa ona dłużej niż 42 tygodnie – mówimy, że jest to ciąża przeterminowana. Na szczęście takie opóźnienie porodu zdarza się rzadko. Po terminie rodzi się od 3 do 12 proc. noworodków. Choć dzieci te dłużej przebywały w brzuchu mamy i w ostatnim czasie były bardziej narażone na różne komplikacje związane z ciążą przeterminowaną, zwykle przychodzą na świat w dobrej formie. Ciąża po terminie: zagrożenia Jeśli minął 40 tydzień ciąży i poród się spóźnia, bądź cały czas pod opieką lekarza. Czasami jedynym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz