Dieta przy biegunce u dziecka
fot. Adobe Stock

Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać, czego unikać?

Przy biegunce u dziecka najważniejsza jest odpowiednia dieta i zadbanie o to, aby chory maluch dużo pił. Leki podaje się jedynie pomocniczo. Co możesz przygotować dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej?
Dieta przy biegunce u dziecka
fot. Adobe Stock

Biegunka u dziecka jest niebezpieczna, bo wraz z luźnymi kupkami maluch traci dużo płynów, a przy tym cennych składników mineralnych. Z tego względu odpowiednia dieta przy biegunce ma ogromne znaczenie dla procesu szybkiego zdrowienia. To od niej w dużej mierze zależy, czy dziecko się nie odwodni oraz czy jego organizm otrzyma wystarczającą ilość energii do zwalczenia infekcji i towarzyszącej jej biegunki.

Biegunka świadczy o tym, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, warto więc zastosować żywienie, które dodatkowo go nie obciąży. Z tego względu przy rozwolnieniu stosuje się dietę lekkostrawną i podaje wyłącznie pokarmy, które dostarczają energii, nawadniają i uzupełniają utracone sole mineralne, a przy tym działają zapierająco. Ważnym składnikiem diety przy biegunce powinien być błonnik pokarmowy, który ułatwi zatrzymywanie wody w organizmie. A najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie dziecka, czyli częste podawanie niezbyt dużych porcji napojów – najlepiej wody. Wyjaśniamy, jakie produkty, potrawy i napoje spełniają te kryteria i powinny znaleźć się w diecie dziecka z biegunką.

Dieta przy biegunce u dziecka – jaka jest najlepsza?

Najlepsza dieta przy biegunce u dziecka to tzw. dieta BRAT (skrót od: banana, rice, aple, toasts, czyli banany, ryż, jabłka i suchary):

 • B – banany, jak najmniej dojrzałe, mogą być wręcz jeszcze zielone,
 • R – ryż gotowany, kleik ryżowy – gotowane na wodzie, wafle ryżowe,
 • A – jabłka, ale wyłącznie poddane obróbce termicznej – gotowane lub pieczone, najlepiej w postaci musu,
 • T – sucharki, lekko czerstwe tosty pszenne, białe pieczywo, lekko czerstwe biszkopty, dobrze ugotowany makaron pszenny, gotowana na wodzie kasza manna.


Składniki diety BRAT mają działanie zapierające, czyli sprawiają, że stolec jest bardziej odwodniony. To bardzo pożądany efekt przy biegunce u dzieci. Podobne na organizm wpływa też marchwianka, która jest jednym z głównych domowych sposobów na biegunkę u dzieci.

Najlepsza kolejność podawania dziecku, które ma biegunkę, produktów wchodzących w skład diety BRAT: 

 • najpierw ryż i marchwianka, gdyż niektóre dzieci przy biegunkach gorzej tolerują banany i jabłka,
 • potem banan lub jabłko – można je podać, gdy dziecko po podaniu ryżu i jabłka czuje się dobrze,
 • na końcu podaje się pszenne pieczywo.

Co jeszcze może jeść dziecko z biegunką?

Lekko zapierające, a przy tym lekkostrawne, są następujące produkty i potrawy, które można podawać dziecku w następnej kolejności:

 • purée z ziemniaków
 • chrupki kukurydziane
 • chude gotowane mięso (drobiowe)
 • jaja na twardo
 • galaretki bez cukru
 • gorzka czekolada (minimum 60% kakao).

Jaką zupę podać na biegunkę u dziecka? Najlepsze będą: zupa krem z marchewki z gotowanym ryżem oraz bulion drobiowy z gotowaną marchewką i selerem i z dobrze ugotowanym makaronem.


Propozycje na lekkostrawny posiłek dla dziecka z biegunką:

Co podawać niemowlakowi do jedzenia przy biegunce?

Jeśli niemowlę ma biegunkę, najlepiej zacząć od podania marchwianki – niemowlę karmione butelką może pić mleko modyfikowane przygotowane nie na wodzie, ale na marchwiance.

Niemowlęciu, które przyjmuje już inne pokarmy niż mleko, można przygotować: 

 • purée z ryżu – ryż wystarczy mocno rozgotować i rozgnieść widelcem z dodatkiem wody z gotowania,
 • mus z pieczonego lub gotowanego jabłuszka oraz rozgniecionego banana,
 • purée z ziemniaków,
 • gotowane mięso drobiowe,
 • galaretki,
 • chrupki kukurydziane.

Napoje wskazane przy biegunce u dzieci

Dziecko z biegunką powinno dużo pić, żeby się nie odwodnić. Niemowlęciu podczas biegunki należy częściej podawać pierś lub mleko modyfikowane przygotowane na marchwiance. Dla starszych niemowląt i dzieci najlepsza jest niegazowana niskozmineralizowana woda o temperaturze pokojowej. 

W zapobieganiu odwodnieniu pomocne są też herbatki dla dzieci, np. z mięty, rumianku lub z suszonych jagód (do kupienia w aptece). Podawaj je, jeśli dziecko skończyło już 12 miesięcy. Ważne, żeby były bez cukru, który m.in. nasila fermentację w jelitach. Gdy dziecko nie chce pić, nie wolno się poddawać. Najlepiej podać po jednej lub dwie łyżeczki płynu, ale za to często. Oczywiście na czas biegunki z diety muszą zniknąć soki i słodkie napoje. 

Starszym dzieciom można także podać:

 • słaby napar z lipy lub nagietka
 • naturalne kakao na wodzie
 • kisiel z siemienia lnianego
 • lekki bulion drobiowy.

Napoje te, poza działaniem nawadniającym, mają także działanie lekko zapierające, podobnie jak wymienione wcześniej produkty spożywcze.

Dieta dziecka z biegunką – czego unikać?

W diecie dziecka, które cierpi z powodu rozwolnienia, nie powinny się znajdować: słodzone potrawy, przekąski i napoje, dania smażone i tłuste, produkty mleczne, dania odgrzewane ani produkty wyjęte prosto z lodówki (przyspieszają przemieszczanie się pokarmu przez jelita, co może nasilać biegunkę).

Jakie leki pomogą przy biegunce?

Dietę można wspomóc preparatami zawierające sole mineralne (np. Gastrolit) lub leki probiotyczne (Trilac, Floridral, Enterol). Środki zapierające, czyli leki przeciwbiegunkowe, podaje się tylko po konsultacji z lekarzem.

Sprawdź też: Co pomoże na biegunkę u dziecka?
Uwaga! Gdy kupka jest wodnista, wystąpi biegunka z krwią, objawy nie mijają albo towarzyszą im wymioty i gorączka, trzeba zgłosić się do lekarza. Pediatra sprawdzi, czy dziecko nie wymaga leczenia w szpitalu. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 31 głosy

Zobacz także

Popularne tematy