pasożyty w piaskownicy
fot. Adobe Stock

Pasożyty w piaskownicy – czyhają na dziecko w pozornie czystym piasku

W piaskownicy mogą znajdować się pasożyty. Najczęściej dochodzi do skażenia piasku tasiemcem lub glistą, które bytują w ciałach psów i kotów. Zanieczyszczony odchodami zwierząt piasek może stać się przyczyną choroby pasożytniczej dziecka.
Aleksandra Sobieraj
pasożyty w piaskownicy
fot. Adobe Stock

Jeżeli piaskownica lub cały plac zabaw jest ogrodzony, piasek w piaskownicy wymieniany przynajmniej raz na pół roku, a twoje dziecko często myje ręce i nie pcha ich do buzi przy każdej okazji, ryzyko zarażenia się dziecka pasożytami jest niskie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z niezadbanymi placami zabaw, do których swobodny dostęp mają zwierzęta – psy i koty. Pasożyty w piaskownicy na takim terenie nie są rzadkością. Gdy zarażone zwierzęta robią z piaskownicy lub trawnika swoją toaletę, zostawiają w tych miejscach larwy i jajeczka pasożytów. Te zaś cierpliwie czekają na kolejnego żywiciela. Często staje się nim dziecko.

Pasożyty w piaskownicy:

Najczęstsze pasożyty w piaskownicy 

Do piasku w piaskownicy mogą mieć dostęp zwierzęta: psy, koty i ptaki. Nawet jeśli plac zabaw jest ogrodzony, to nie da się uniknąć tego, aby kontaktu z piaskiem nie miały koty i ptaki. Wszystkie te zwierzęta, zanieczyszczając piasek swoimi odchodami, mogą w nim zostawić:
  • jaja glisty psiej lub kociej, które mogą wywoływać toksokarozę,
  • jaja włosogłówki,
  • jaja bąblowca (wywołujące bąblowicę).

Z piaskownicy dziecko może także przynieść lamblie (i zachorować na lambliozę) lub bakterie typu coli, które grożą ciężkim zatruciem pokarmowym i odwodnieniem dziecka. Pasożyty u dziecka to problem nie tylko samego malucha, ale całej rodziny, gdyż leczeniu poddaje się nie tylko dziecko, ale wszystkich domowników.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Jak dochodzi do zarażenia pasożytami z piaskownicy

Pasożyt może dostać się do organizmu, kiedy dziecko spróbuje, jak smakują babki z piasku czy kotlety z błota. Ale do zarażenia pasożytami dochodzi także wtedy, gdy dziecko zje owoc, który na chwilę upadł na ziemię, lub jagódki prosto z  krzaczka, włoży do ust zabawkę, która leżała w piaskownicy, albo napije się zanieczyszczonej wody.

Objawy zakażenia robakami z piaskownicy

Koniecznie skontaktuj się z pediatrą, jeśli u dziecka występują:
  • kłopoty żołądkowe – niestrawność, mdłości, biegunka, tłuste stolce lub kał, w którym widać np. cienkie białe niteczki (owsiki), jajeczka lub larwy,
  • zmiana zachowania – apatia, osłabienie, rozdrażnienie, problemy ze snem, uporczywy świąd (np. przy owsikach dziecko wierci się i drapie po pupie),
  • nieuzasadnione bóle – brzucha, głowy, mięśni,
  • objawy ogólne – osłabienie, zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, utrata apetytu.

Czasami objawy zarażenia pasożytami przypominają alergię, co dodatkowo utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.

By stwierdzić, czy dolegliwości powodują pasożyty (a jeśli tak, to jakie), trzeba będzie zrobić badanie: kału, krwi, a czasem także USG. Po postawieniu diagnozy lekarz przepisze dziecku środki przeciwpasożytnicze (trzeba podawać je przez kilka tygodni) i witaminy (by uzupełnić ich ewentualny niedobór). W niektórych przypadkach (np. przy owsicy) kuracji muszą się poddać wszyscy domownicy – bo oni także mogą być zarażeni.

Zapobieganie zarażeniu pasożytami z piaskownicy

Zawalcz, aby plac zabaw był ogrodzony i co najmniej raz na pół roku wymieniano piasek w piaskownicy. Jeśli mieszkasz na osiedlu – powinien się tym zająć administrator. Gdyby tego nie robił, zgłoś sprawę do sanepidu. Ucz też dziecko zasad higieny. Tłumacz mu, dlaczego nie wolno wkładać brudnych rzeczy do buzi, i pilnuj, żeby często myło ręce.
To ważne! Pilnuj, by dziecko nie zabierało do piaskownicy lalki, z którą sypia. Niech weźmie foremki i łopatki, które po powrocie do domu możesz szybko umyć i schować.

Więcej:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy