Pasożyty w piaskownicy

Choć piaskownica to wspaniałe miejsce zabaw dla małego dziecka, nie zawsze jest tam dla niego bezpiecznie. Sprawdź, jakie zdrowotne zagrożenia czyhają na twoje dziecko, gdy bawi się w piasku, i jak je przed nimi ochronić, by dziecko mogło się bez obaw bawić w piasku.
dziecko, dziewczynka, piaskownica, zabawa

Czy w piaskownicy, w której bawi się twoje dziecko, wymieniano niedawno piasek? Czy plac zabaw jest ogrodzony tak, by nie miały do niego wstępu psy i koty? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedź brzmi „nie”, koniecznie przeczytaj ten tekst. Dlaczego to takie ważne? Bo gdy zwierzęta robią z piaskownicy lub trawnika swoją toaletę, zostawiają w tych miejscach larwy i jajeczka pasożytów. Te zaś cierpliwie czekają na kolejnego żywiciela. Często staje się nim dziecko.

Jak dochodzi do zarażenia pasożytami?

Pasożyt może dostać się do organizmu, kiedy dziecko spróbuje, jak smakują babki z piasku czy kotlety z błota. Ale do zarażenia pasożytami dochodzi także wtedy, gdy dziecko zje owoc, który na chwilę upadł na ziemię, lub jagódki z brudnego krzaczka, włoży do ust zabawkę, która leżała w piaskownicy, albo napije się zanieczyszczonej wody.W ten sposób może złapać np. owsiki, zarazić się glistą psią lub kocią, tasiemcem bąblowcem i lambliami.

Zobacz też: Jak wybrać ogrodową piaskownicę?
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Jakie sygnały zakażenia powinny cię zaniepokoić?

Koniecznie skontaktuj się z pediatrą, jeśli u dziecka występują:
  • kłopoty żołądkowe – niestrawność, mdłości, biegunka, tłuste stolce lub kał, w którym widać np. cienkie białe niteczki (owsiki), jajeczka lub larwy;
  • zmiana zachowania – apatia, osłabienie, rozdrażnienie, problemy ze snem, uporczywy świąd (np. przy owsikach dziecko wierci się i drapie po pupie);
  • nieuzasadnione bóle – brzucha, głowy, mięśni;
  • objawy ogólne – osłabienie, zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, utrata apetytu.
By stwierdzić, czy dolegliwości powodują pasożyty (a jeśli tak, to jakie), trzeba będzie zrobić badanie: kału, krwi, a czasem także USG. Po postawieniu diagnozy lekarz przepisze dziecku środki przeciwpasożytnicze (trzeba podawać je przez kilka tygodni) i witaminy (by uzupełnić ich ewentualny niedobór). W niektórych przypadkach (np. przy owsicy) kuracji muszą się poddać wszyscy domownicy – bo oni także mogą być zarażeni.

Zobacz też: Dieta na owsiki - co ograniczyć, co wprowadzić?


Co zrobić, by uniknąć problemów w przyszłości?

Dopilnuj, by plac zabaw był ogrodzony i co najmniej raz na pół roku wymieniano piasek w piaskownicy. Jeśli mieszkasz na osiedlu – powinien się tym zająć administrator. Gdyby tego nie robił, zgłoś sprawę do sanepidu. Ucz też dziecko zasad higieny. Tłumacz mu, dlaczego nie wolno wkładać brudnych rzeczy do buzi, i pilnuj, żeby często myło ręce.
To ważne! Pilnuj, by dziecko nie zabierało do piaskownicy lalki, z którą sypia. Niech weźmie foremki i łopatki, które po powrocie do domu możesz szybko umyć i schować.

Czytaj też na Polki.pl: Piaskownica siedliskiem pasożytów?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu