Edukacja domowa: wady i zalety
fot. AdobeStock

Edukacja domowa: czy to dobre rozwiązanie dla twojego dziecka?

Edukacja domowa, czyli popularny od jakiegoś czasu homeschooling, ma swoich zwolenników i przeciwników. Zastanawiasz się nad tą formą edukacji swojego dziecka? Poznaj jej wady i zalety.
Milena Oszczepalińska
Edukacja domowa: wady i zalety
fot. AdobeStock
Często rodzice decydują się na „zabranie dziecka ze szkoły”, gdy ma ono problemy – nie dogaduje się z kolegami, nie odnajduje się w systemie szkolnym, a stres związany ze sprawdzianami czy publicznymi wypowiedziami jest tak duży, że dziecko się blokuje. W takich sytuacjach edukacja domowa może być dobrym rozwiązaniem. Zanim jednak ostatecznie się na nią zdecydujecie, rozważcie wszelkie argumenty za i przeciw taką formą kształcenia.

Edukacja domowa uczy uciekania od problemów

To główny zarzut, jaki stosuje się wobec homeschoolingu. Uważa się, że dziecko, które nie radziło sobie w szkole i które przeszło na edukację domową, dostaje sygnał, że dobrą formą rozwiązywania kłopotów jest ucieczka od nich. Zamiast mierzyć się z trudnościami w szkole, dostaje bezpieczne, wygodne warunki w domu, przez co nie ma szansy rozwijać pewnych umiejętności społecznych, które są cenne również później w życiu zawodowym.

Z drugiej strony nie jest tak, że edukacja domowa to uczenie się bez żadnych zasad i nadzoru. Przede wszystkim aby w ogóle można było zacząć nauczanie domowe, musi wyrazić na to zgodę szkoła, która później przeprowadza dla takiego ucznia egzaminy i kwalifikuje go do kolejnych klas. W ciągu roku trzeba zaliczyć wszystkie przedmioty, a podstawa programowa jest taka sama, jak w tradycyjnej szkole. Trzeba zatem być systematycznym i mocno zmobilizowanym, by przechodzić kolejne egzaminy pomyślnie.
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Edukacja domowa zajmuje mniej czasu

Uważa się, że dziecko potrzebuje średnio około 3 godzin  samodzielnej nauki w domu dziennie, by opanować materiał. Dla odmiany w szkole spędza każdego dnia ok 6-7 godzin, a potem po południu musi odrabiać prace domowe, uczyć się do sprawdzianów.

Poza tym w placówce dziecko jest stale oceniane. Bywa, że uczy się nie z chęci zgłębienia danego tematu, ale po to, by dostać dobry stopień i wypaść lepiej niż inni uczniowie. Edukacja domowa może sprzyjać zdobywaniu wiedzy z pasją i zaangażowaniem, bo jest większe poczucie, że robi się to dla siebie.

Edukacja domowa: zalety i wady

Tak jak wszystko, edukacja domowa ma swoje mocne i słabe strony. Oto te najbardziej powszechne:

Zalety edukacji domowej

 • bezpieczna atmosfera
 • brak stresu
 • rodzic w roli autorytetu
 • elastyczne godziny nauki
 • więcej wolnego czasu
 • rozbudzanie pasji do nauki
 • brak styczności z agresją i nieprzychylnością innych uczniów

Wady edukacji domowej

 • brak stałego kontaktu z rówieśnikami
 • konieczność zrezygnowania z pracy przez jednego z rodziców (zwłaszcza w pierwszych latach szkolnych)
 • indywidualne zajęcia z nauczycielami są płatne
 • brak stałego rozwijania umiejętności interpersonalnych
 • brak systematyczności w nauce może spowodować zaległości.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy