endometrioza a ciąża
fot. Adobe Stock

Endometrioza a ciąża - utrudnia zajście w ciążę, ale nie przekreśla szans

Kobiety cierpiące na endometriozę bardzo często mają kłopoty z zajściem w ciążę. Na szczęście nie przekreśla to ich szansy na macierzyństwo.
Agnieszka Majchrzak
endometrioza a ciąża
fot. Adobe Stock
To bolesna i bardzo dokuczliwa choroba, komplikująca życie tysięcy kobiet. Ma też spory wpływ na ich płodność. Odpowiadamy na pytanie, jakie masz szanse zajść w ciążę, mając endometriozę.

Spis treści:

Co to jest endometrioza

Endometrioza to błona śluzowa wyściełającą macicę (endometrium). Co miesiąc (o ile nie dojdzie do zapłodnienia) następuje jej złuszczanie i wydalanie wraz z krwią menstruacyjną. U kobiet cierpiących na endometriozę błona śluzowa rozrasta się poza obrębem macicy i jest obecna w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to jama otrzewna, jajniki, jajowody, pochwa, drogi moczowe i przewód pokarmowy.

Endometrium wszczepia się do ściany i narządów jamy brzusznej, tworząc ogniska endometriozy. Reagują one na zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym - zwiększają się po każdym cyklu i ulegają złuszczeniu podczas miesiączki. Ponieważ jednak krew nie odpływa, dochodzi do jej gromadzenia się, powstawania skrzepów, blizn, zrostów, guzków oraz stanów zapalnych. To powoduje dodatkowy ból, a zmiany z każdym cyklem powiększają się, nasilając objawy choroby.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Endometrioza a ciąża

Kobiety zmagające się z endometriozą trudniej zachodzą w ciążę. Szacuje się, że aż 30 procent pań z tą chorobą boryka się z takim kłopotem. Z drugiej strony można znaleźć wiele przypadków kobiet, którym dokuczyła endometrioza, a ciąża u nich powstała naturalnie i zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.

Endometrioza powoduje zamknięcie światła jajowodów, a co za tym idzie - zrosty jajowodów utrudniające przemieszczanie się komórki jajowej i zajście w ciążę. Nawet w łagodnym jej przebiegu zapłodnienie jest problemem. Prawdopodobnie dlatego, że endometrioza negatywnie wpływa na komórki jajowe i zmniejsza zdolność endometrium do implantacji zarodka.

W przypadkach łagodnej i umiarkowanej postaci endometriozy po okresie „przymusowej antykoncepcji” stosuje się stymulację owulacji połączoną z inseminacją domaciczną.

W przypadkach ciężkiej endometriozy lub gdy kobieta skończyła 35 lat, stosuje się metodę zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Jeżeli i starania o dziecko nie przynoszą rezultatów trzeba zgłosić się do lekarza na badania. Im wcześniej zostaną wykryte ewentualne problemy zdrowotne, tym szybciej specjalista będzie mógł wdrożyć leczenie.

Endometrioza w ciąży

Taka ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga stałego monitoringu. Endometrioza może powodować:
Ciąża powinna zmniejszyć objawy endometriozy, zwłaszcza pod koniec jej trwania. Wynika to głównie z wysokiego poziomu progesteronu w organizmie kobiety oraz zatrzymania menstruacyjnych krwawień.

Niektóre ciężarne odczuwają jednak nasilenie dolegliwości chorobowych w pierwszym trymestrze ciąży. Ma na to wpływ powiększanie się macicy powodujące naciąganie i rozrywanie zrostów oraz blizn ognisk endometrialnych, a także wysoki poziom estrogenów.
Niestety endometrioza to choroba przewlekła i po ciąży daje z powrotem znać o sobie. Wiele kobiet doświadcza jej nawrotu w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Objawy endometriozy

Głównymi objawami choroby są:
  • bolesne, obfite i (lub) nieregularne miesiączki,
  • ból brzucha w trakcie stosunków seksualnych,
  • ból krzyża, kości ogonowej, odbytu i miednicy,
  • krwawienia międzymiesiączkowe,
  • wzdęcia, biegunki, zaparcia,
  • problemy z zajściem w ciążę.

Endometrioza może być długo nierozpoznana, gdyż jej objawy są podobne do innych chorób. Często od wystąpienia jej sygnałów do zdiagnozowania schorzenia mija kilka lat.

Aby ostatecznie potwierdzić jej obecność, przeprowadza się badanie USG, chociaż czasami konieczne jest także wykonanie laparoskopii diagnostycznej lub laparotomii (otwarcia powłok brzusznych).

Leczenie endometriozy

Choroba dotyka głównie kobiety młode, między 25 a 30 rokiem życia, wpływając nie tylko na ich codzienne życie, ale również na płodność.

Endometriozę leczy się:
  • farmakologicznie - u kobiet, które nie chcą zajść w ciążę, stosuje się tabletki antykoncepcyjne i przeciwzapalne,
  • operacyjnie - u kobiet pragnących zostać matkami, zabiegiem laparoskopii można udrożnić jajowody oraz wyciąć ogniska choroby.

Nie zawsze leczenie jest skuteczne i następują nawroty endometriozy. To oznacza latami przyjmowanie leków oraz przechodzenie operacji. Endometrioza ustępuje całkowicie tylko w momencie wejścia kobiety w okres menopauzy, gdy czynność jajników ulega wygaszeniu.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy