jak wybrać imię dla dziecka
fot. Adobe Stock

11 wskazówek, jak wybrać najlepsze imię dla dziecka

Kiedy wybierasz imię dla swojego maluszka, upewnij się, że to robisz! 
Agnieszka Majchrzak
jak wybrać imię dla dziecka
fot. Adobe StockWybór idealnego imienia dla dziecka może często wydawać się misją niewykonalną. Co innego podoba się mamie, co innego tacie, a jeszcze babcia i dziadek dorzucają swoje. Jednym słowem nie jest łatwo, a często nawet bardzo nerwowo. Dlatego przygotowałyśmy dla was ściągę, która - mamy nadzieję - pomoże wam w wyborze imienia dla malucha.

1. Sprawdź najbardziej popularne imiona

Jeżeli nie chcesz dać dziecku imienia, które jest obecnie modne i na fali, koniecznie sprawdź w internecie, co jest teraz "hot". W mamotoja.pl co roku podajemy najświeższe zestawienia najpopularniejszych imion dla dziewczynek i chłopców przygotowane przez Ministerstwa Cyfryzacji. Możesz przejrzeć media społecznościowe i podpytać np. inne mamy, nauczycieli ze szkoły podstawowej – z pewnością powiedzą ci, jakie imiona najczęściej słyszą.
Redakcja poleca: 5 rad jak wybrać imię dla dziecka
Czas ucieka, brzuch rośnie, a ty wciąż nie wiesz, jakie imię wybrać dla dziecka? Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając imię dla dziecka.

2. Ignoruj ​​opinie innych

Oczywiście musisz wziąć pod uwagę uczucia partnera, ponieważ jest on rodzicem dziecka. Poza tym wszystkich innych możesz sobie odpuścić. Nie musisz przejmować się tym, co pomyślą dziadkowie, przyjaciele. Imię ma się podobać rodzicom, a nie całemu światu!

3. Nie odrzucaj imienia, tylko dlatego, że się źle kojarzy

Nie dasz synkowi na imię Karol tylko dlatego, że od razu masz przed oczami Karola z przedszkola, wiecznie zasmarkanego? Bez sensu. Gdy spojrzysz na swojego Karolka, wszystkie poprzednie skojarzenia znikną.

4. Weź pod uwagę potencjalne zdrobnienia

Kiedy już upatrzysz sobie imię, zastanów się, jak ludzie będą je zdrabniać. Może nie koniecznie chciałabyś, aby na twoją np. Marcjannę wołano Cysia?

5. Który celebryta ma takie imię?

Sprawdź, czy są znane osoby o tym samym imieniu i nazwisku. To, co dla ciebie może być atrakcyjne, że np. twoja córeczka będzie nazywała się tak samo jak ulubiona aktorka, dla niej samej w przyszłości może być obciążeniem. Przemyśl to!

6. Sprawdź wymowę

Niektóre imiona – zwłaszcza zagranicznego pochodzenia - są tak rzadkie, że mogą sprawić kłopoty przy ich wymawianiu. Zapisz imię na kartce papieru, a następnie zapytaj znajomych i rodzinę, jakby to wymówili. Jeżeli większość ludzi się myli, może wybierz coś, co twoje dziecko nie będzie musiało stale poprawiać lub wyjaśniać.

7. Wykrzycz imię

Niestety, chcąc nie chcąc jako rodzic będziesz krzyczeć do dziecka na placach zabaw, w zatłoczonych pokojach lub po prostu w ogólnym procesie utraty panowania nad sobą. Sprawdź, czy nawet w trudnych stanach emocjonalnych, nadal będzie to imię miłe dla ucha.

8. Pomyśl o swoich idolach

Kto powiedział, że nie możesz nadać dziecku imienia na cześć swojego idola z lat młodości?

9. Wszędzie szukaj inspiracji

Szukaj innych źródeł natchnienia. Spójrz na książki swoich ulubionych pisarzy, poetów, autorów. Pomyśl o swoich ulubionych filmach i programach telewizyjnych. Imiona dla dzieci mogą być w dowolnym miejscu, więc przechowuj listę w telefonie.

10. Pomyśl o przyszłości

Pamiętaj, że twoje dziecko pewnego dnia nie będzie już... dzieckiem. Niemowlęta dorastają, a to, co jest najbardziej słodką nazwą małego dziecka, może nie być tak urocze dla dorosłego.

11. Pamiętaj, że nie musisz się spieszyć

Jasne, miałaś dziewięć miesięcy (lub więcej!) na wybranie idealnego imienia dziecka, ale nie ma nic złego w czekaniu. Spędzisz kilka dni z maluszkiem i być może, że dopiero jak spojrzysz na jego twarzyczkę, doznasz olśnienia i bez chwili wahania będziesz wiedziała jak dać mu na imię.

Napiszcie w komentarzach, czy się kierowałyście przy wyborze imienia dla dziecka.

Źródło: scarymommy.com

[content:0_25689,2_1150,0_25624,1_4577:GALGallery]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy