karmienie dziecka 5 miesiąc
fot. Adobe Stock

5. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku

Jeśli karmisz piersią, możesz nadal podawać dziecku tylko swoje mleko. Jeśli podajesz mleko modyfikowane, także możesz to nadal robić. Od tego miesiąca możesz też wprowadzać do diety dziecka nowe potrawy w małych ilościach. Jak to najlepiej zrobić?
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
karmienie dziecka 5 miesiąc
fot. Adobe Stock
Do końca 4. miesiąca życia dziecko piło wyłącznie mleko: z piersi lub modyfikowane. Po skończeniu 4 miesięcy, jego dietę możesz wzbogacać, choć zarówno w przypadku dziecka karmionego piersią, jak i butelką wciąż nie musisz tego robić. Zasady rozszerzania diety są bowiem teraz dość liberalne. 

Dieta dziecka karmionego piersią w 5. miesiącu

Dziecko karmione piersią w 5. miesiącu życia może być nadal pić tylko mleko z piersi. To najlepszy sposób odżywiania niemowlęcia, nie ma konieczności wprowadzania do jego diety nowych potraw: zupek, kaszek, warzyw czy owoców. Ważniejsze dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jest to, by dostawało pokarm mamy. Dodatkowo podawaj dziecku tylko witaminę D - w takiej ilości, jak to zaleca pediatra. Lekarz może jednak zalecić (np. z powodów zdrowotnych), by maluch dostał już teraz jakieś dodatkowe produkty.

Zobacz film: Nowe zasady żywienia niemowląt: tłumaczy prof. Socha z Centrum Zdrowia Dziecka
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Dieta dziecka karmionego butelką w 5. miesiącu

Jeśli karmisz dziecko butelką, po skończeniu 4 miesięcy możesz zacząć rozszerzać mu dietę. Po kolei wprowadzaj do jego jadłospisu nowe produkty. Uwaga! Wszelkie witaminy podawaj tylko, jeśli zaleci je pediatra.
  • Zacznij od zupki: papki z warzyw. Początkowo z 1 lub 2 warzyw, np. ziemniaka i marchewki. Warzywa obierz, ugotuj w małej ilości wody. Zmiksuj. Możesz zagęścić kleikiem ryżowym i dodać łyżeczkę oleju (rzepakowy) lub oliwy z oliwek albo masła. Podaj dziecku 2-3 łyżeczki nowego dania. Jeśli nie zauważysz niepokojących objawów (biegunka, bóle brzuszka, wysypka), w kolejnych dniach podawaj dziecku większe ilości zupki-papki. Stopniowo do zup dodawaj kolejne warzywa, takie jak: pietruszka, por, burak, cebula, seler, kalafior, brokuł, fasolka szparagowa.

Zobacz przepisy na: marchwiankępierwszą zupkę jarzynowązupę brokułową dla alergikasłoneczną zupę dyniową.
 
  • Wprowadź owoce. Do niedawna lekarze podkreślali, że np. utarte jabłko może być pierwszym posiłkiem niemowlęcia. Obecnie jednak uważa się, że lepiej będzie, jeśli na początek dziecko przyzwyczai się do warzyw. Lepiej zacząć podawać mu owoce po ok. 2 tygodniach podawania warzyw. Owoce są słodkie i jeśli dziecko przyzwyczai się do ich jedzenia, może mniej chętnie potem jeść warzywa. Dlatego, chociaż nie ma przeciwwskazań do podania dziecku na początek owoców, lepiej jednak jako pierwsze podać warzywa, a owoce nieco później. 
    Najlepiej na początek podawać dziecku owoce z naszej strefy klimatycznej. Zacznij od jabłka. Stopniowo możesz dodawać inne owoce, np. w sezonie - porzeczki, maliny, jagody. Po to, by posiłek owocowy był bardziej kaloryczny, podawaj go wraz z kleikiem lub kaszką ryżową albo kukurydzianą.

Zobacz przepis na: mus z jabłek

Dieta niemowlęcia karmionego sposobem mieszanym

Jeśli karmisz dziecko piersią i dokarmiasz mieszanką, porozmawiaj z lekarzem, czy konieczne jest w jego przypadku wprowadzanie dodatkowych posiłków. Zwykle lekarz zaleca stopniowe wprowadzanie nowych dań, przede wszystkim zupy warzywnej, podobnie jak w przypadku dziecka, które pije wyłącznie mleko modyfikowane. Staraj się nie zmniejszać ilości karmień piersią.
  • Dodatkowe witaminy: Zwykle konieczne jest dodatkowe podawanie witaminy D3: o ilości decyduje pediatra.

Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla niemowlęcia w 5. miesiącu życia:

jadłospis dla 5-miesięcznego dziecka
  [content:0_20629,1_2906,0_1316:CMNews]
 
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Oceń artykuł

Ocena 6 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy