GRY
 
 

5. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku

Jeśli karmisz piersią, nadal podawaj dziecku tylko mleko z piersi. Jeśli podajesz mleko modyfikowane, konieczne jest wprowadzanie nowych potraw do diety dziecka. A co robić, jeśli karmisz sposobem mieszanym?

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
Jadłospis 5. miesiąc
fot. Anna Kołacz
Do końca 4. miesiąca dziecko piło wyłącznie mleko: z piersi lub modyfikowane. Po skończeniu 4 miesięcy, dieta niemowlęcia karmionego piersią będzie się nieco różnić od diety dziecka, które pije mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą.

Dieta dziecka karmionego piersią w 5. miesiącu

Dziecko karmione piersią w 5. miesiącu życia może pić tylko mleko z piersi. To najlepszy sposób odżywiania niemowlęcia, nie ma potrzeby wprowadzania do jego diety nowych potraw: zupek, kaszek, warzyw czy owoców. Ważniejsze dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jest to, by dostawało pokarm mamy.
Dodatkowo podawaj dziecku tylko witaminę D - w takiej ilości, jak to zaleca pediatra.
Wszelkie dodatkowe produkty do diety dziecka karmionego piersią w 5. miesiącu wprowadzaj tylko wtedy, gdy tak zaleci ci pediatra.
Zobacz film: Nowe zasady żywienia niemowląt: tłumaczy prof. Socha z Centrum Zdrowia Dziecka
Redakcja poleca: Nowe zasady żywienia niemowląt: wyjaśnia ekspert – film
Nowe zasady żywienia niemowląt to prawdziwa rewolucja. Rodzice nie muszą już trzymać się sztywnych schematów. Rodzice decydują, co dziecko je, a dziecko decyduje, ile zjada. Kiedy "po nowemu" wprowadzać nowe produkty do diety dziecka, rozszerzając mu dietę, tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Dieta dziecka karmionego butelką w 5. miesiącu

Jeśli karmisz dziecko butelką, po skończeniu 4 miesięcy zacznij rozszerzać mu dietę. Po kolei wprowadzaj do jego jadłospisu nowe produkty.
  • Zacznij od zupki: papki z warzyw. Początkowo z 1 lub 2 warzyw, np. ziemniaka i marchewki. Warzywa obierz, ugotuj w małej ilości wody. Zmiksuj. Możesz zagęścić kleikiem ryżowym i dodać łyżeczkę oleju (rzepakowy) lub oliwy z oliwek albo masła. Podaj dziecku 2-3 łyżeczki nowego dania. Jeśli nie zauważysz niepokojących objawów (biegunka, bóle brzuszka, wysypka), w kolejnych dniach podawaj dziecku większe ilości zupki-papki.
Zobacz przepisy na:
marchwiankę,
pierwszą zupkę jarzynową,
zupę brokułową dla alergika,
słoneczną zupę dyniową.

Stopniowo do zup dodawaj kolejne warzywa, takie jak: pietruszka, por, burak, cebula, seler, kalafior, brokuł, fasolka szparagowa.
  • Wprowadź owoce. Do niedawna lekarze podkreślali, że np. utarte jabłko może być pierwszym posiłkiem niemowlęcia. Obecnie jednak uważa się, że lepiej będzie, jeśli na początek dziecko przyzwyczai się do warzyw. Lepiej zacząć podawać mu owoce po ok. 2 tygodniach podawania warzyw. Owoce są słodkie i, jeśli dziecko przyzwyczai się do ich jedzenia, może mniej chętnie potem jeść warzywa. Dlatego, chociaż nie ma przeciwwskazań do podania dziecku na początek owoców, lepiej jednak jako pierwsze podać warzywa, a owoce nieco później.
Najlepiej na początek podawać dziecku owoce z naszej strefy klimatycznej. Zacznij od jabłka. Stopniowo możesz dodawać inne owoce, np. w sezonie - porzeczki, maliny, jagody.
Zobacz przepis na:
mus z jabłek.

Po to, by posiłek owocowy był bardziej kaloryczny, podawaj go wraz z kleikiem lub kaszką ryżową albo kukurydzianą.
Uwaga: wszelkie witaminy podawaj tylko, jeśli zaleci je pediatra.

Dieta niemowlęcia karmionego sposobem mieszanym

Jeśli karmisz dziecko piersią i dokarmiasz mieszanką, porozmawiaj z lekarzem, czy konieczne jest w jego przypadku wprowadzanie dodatkowych posiłków. Zwykle lekarz zaleca stopniowe wprowadzanie nowych dań, przede wszystkim zupy warzywnej, podobnie jak w przypadku dziecka, które pije wyłącznie mleko modyfikowane.
Staraj się nie zmniejszać ilości karmień piersią.
  • Dodatkowe witaminy: Zwykle konieczne jest dodatkowe podawanie witaminy D3: o ilości decyduje pediatra.
Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla niemowlęcia w 5. miesiącu życia:Czytaj też: Znamy schemat żywienia niemowląt 2015
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Ocena (5 ocen)

5.4
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!