GRY
 
 

Karmienie piersią - poradnik na początek

Bardzo chcesz karmić piersią, bo wiesz, jak to ważne dla malca. Masz jednak wiele wątpliwości, jak karmić, bo ciągle coś jest nie tak: poranione brodawki, nawał pokarmu, zapalenie piersi. Jak karmić piersią? Odpowiadamy.

Karmienie niemowlaka
fot. Fotolia

W pierwszych tygodniach większość kobiet nie wie, jak karmić piersią. Niby karmienie piersią jest najbardziej naturalne, ale niestety nie zawsze tak jest. Podpowiemy, jak skutecznie karmić piersią.

Jak często podawać dziecku pierś?

Podawaj pierś tak często, jak dziecko ma ochotę ssać. W 1. miesiącu życia czasem nawet co godzinę! Dlaczego? Po pierwsze, dziecko ma malutki żołądek, na jeden raz wypija więc niewiele mleka. Po drugie, kobiecy pokarm jest szybko trawiony, dziecko szybciej więc głodnieje niż jego „butelkowy” kolega. Po za tym laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana, są dni, kiedy masz mniej pokarmu i dziecko musi jeść częściej. Pamiętaj też, że głód nie jest jedynym powodem tego, że dziecko chce ssać. Przytulony do twojej piersi czuje się bezpiecznie, jest mu dobrze.
Czytaj też: Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Jak przystawiać dziecko do piersi?

Połóż się wygodnie na boku, oprzyj głowę na poduszce lub usiądź w dobrej pozycji (ważne, żebyś miała podparte plecy). Dziecko powinno leżeć na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj mu plecki. Buzia dziecka musi znajdować się na poziomie twoich piersi, tak byś nie musiała nachylać się do niego.
Dotknij brodawką ust malca i delikatnie je połaskocz. Gdy otworzy buzię (zrobi to na pewno, to tzw. odruch szukania), przytul go mocno do siebie. Pamiętaj, by zawsze przysuwać dziecko do piersi, a nie odwrotnie!
Czytaj też: Najlepsze pozycje do karmienia piersią

Jak sprawdzić, czy dobrze przystawiam dziecko do piersi?

Zwróć uwagę, czy w buzi dziecka znajduje się brodawka wraz z dużą częścią otoczki. Gdy dziecko ssie, powinnaś słyszeć wyraźne odgłosy przełykania, które przypominają postękiwanie. Jeśli widzisz, że dziecko ustami wciągnęło brodawkę, a gdy ssie – cmoka, to oznacza, że chwyciło pierś zbyt płytko.
Włóż wtedy mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie i po chwili spróbuj jeszcze raz przystawić malca do piersi. To ważne, bo jeśli nieprawidłowo ssie, to nie wypije tyle mleka, ile potrzebuje. A przez to następnym razem będziesz miała mniej pokarmu.


Dyskutuj na forum: Moje dwutygodniowe dziecko ciągle wisi na piersi. Każde karmienie trwa ponad godzinę, a mój synek non stop ma odruch szukania, nawet w chwilkę po odstawieniu od piersi. Co robić?
Doładuj
Przeładuj