Karmienie niemowlaka
fot. Fotolia

Karmienie piersią - poradnik na początek

Bardzo chcesz karmić piersią, bo wiesz, jak to ważne dla malca. Masz jednak wiele wątpliwości, jak karmić, bo ciągle coś jest nie tak: poranione brodawki, nawał pokarmu, zapalenie piersi. Jak karmić piersią? Odpowiadamy.
Katarzyna Pinkosz
Karmienie niemowlaka
fot. Fotolia

W pierwszych tygodniach większość kobiet nie wie, jak karmić piersią. Niby karmienie piersią jest najbardziej naturalne, ale niestety nie zawsze tak jest. Podpowiemy, jak skutecznie karmić piersią.

Jak często podawać dziecku pierś?

Rób to tak często, jak dziecko ma ochotę ssać. W 1. miesiącu życia czasem nawet co godzinę! Dlaczego? Po pierwsze, dziecko ma malutki żołądek, na jeden raz wypija więc niewiele mleka. Po drugie, kobiecy pokarm jest szybko trawiony, dziecko szybciej więc głodnieje niż jego „butelkowy” kolega. Po za tym laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana, są dni, kiedy masz mniej pokarmu w piersiach i dziecko musi jeść częściej. 
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Jak przystawiać dziecko do piersi?

Oto instrukcja krok po kroku, jak powinno się karmić piersią niemowlaka:
  1. Połóż się wygodnie na boku, oprzyj głowę na poduszce lub usiądź w wygodnej pozycji do karmienia (ważne, żebyś miała podparte plecy).
  2. Połóż dziecko na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha).
  3. Ułóż główkę dziecka w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj mu plecki.
  4. Ułóż buzię dziecka na poziomie twoich piersi, tak byś nie musiała się do niego nachylać.
  5. Dotknij brodawką ust malca i delikatnie je połaskocz.
  6. Gdy otworzy buzię (zrobi to na pewno, to tzw. odruch szukania), przytul go mocno do siebie.
  7. Pamiętaj, by zawsze przysuwać dziecko do piersi, a nie odwrotnie!

Jak sprawdzić, czy dobrze przystawiam dziecko do piersi?

Zwróć uwagę, czy w buzi dziecka znajduje się brodawka wraz z dużą częścią otoczki. Gdy dziecko ssie, powinnaś słyszeć wyraźne odgłosy przełykania, które przypominają postękiwanie. Jeśli widzisz, że dziecko ustami wciągnęło brodawkę, a gdy ssie – cmoka, to oznacza, że chwyciło pierś zbyt płytko. Włóż wtedy mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie i po chwili spróbuj jeszcze raz przystawić malca do piersi. To ważne, bo jeśli nieprawidłowo ssie, to nie wypije tyle mleka, ile potrzebuje. A przez to następnym razem będziesz miała mniej pokarmu.

Dyskutuj na forum: Moje dwutygodniowe dziecko ciągle wisi na piersi. Każde karmienie trwa ponad godzinę, a mój synek non stop ma odruch szukania, nawet w chwilkę po odstawieniu od piersi. Co robić?

Jak długo ma trwać jedno karmienie piersią?

Każde dziecko ssie w swoim tempie. Są dzieci, które opróżniają pierś w 10 minut, ale są też i takie, które lubią dłużej possać. Wiele zależy od tego, jak bardzo dziecko jest głodne. Generalnie karmienie trwa zwykle 10–20 minut.

Ssanie nie zawsze oznacza jedzenie

Głód nie jest jedynym powodem ssania. Maluch przytulony do twojej piersi czuje się po prostu bezpiecznie. Zwróć uwagę, czy naprawdę ssie, czy tylko traktuje pierś jak smoczek. Gdy ssie (i je), słyszysz leciutkie postękiwanie – to odgłos przełykania pokarmu. Jeśli zaś tylko czasem porusza buzią, to raczej już nie je. Łagodnie wyjmij mu wówczas pierś z buzi i poczekaj chwilę, aż odbije mu się połknięte powietrze. Jeśli za jakiś czas znów zechce ssać, zaproponuj drugą pierś.

Skąd mam wiedzieć, ile moje dziecko zjadło?

Jeśli karmiłabyś butelką, to rzeczywiście wiedziałabyś dokładnie, ile malec zjada. Tylko że taka wiedza nie jest ci tak naprawdę do niczego potrzebna. Ty też nie ważysz tego, co jesz. Dziecko raz zje mniej, raz więcej. Zresztą, gdy zgłodnieje, to przecież będzie mogło znowu ssać – nic prostszego, jak podać mu pierś.

Jak sprawdzić, czy dziecko na piersi nie zjada za mało?

Zwróć uwagę na zachowanie dziecka: jeśli je 7–10 razy w ciągu dnia, a przy tym jest zadowolone, pogodne, to nie musisz się martwić. Jeśli jednak:
  • jest marudne,
  • je rzadko i krótko,
  • dużo płacze,
to zważ dziecko w przychodni. Sprawdź, ile przybiera na wadze.

W pierwszych trzech miesiącach dziecko powinno przybierać na wadze 140–210 g tygodniowo. Jeżeli tyle właśnie przybiera, nie musisz się niepokoić. Jeśli przybiera mniej, porozmawiaj z położną, doradcą laktacyjnym lub pediatrą. Być może rzeczywiście masz mało mleka lub źle przystawiasz dziecko piersi. Trzeba to zmienić. Poproś o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego.

Jak długo dziecko musi jeść w nocy?

Nocne karmienia są ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka – nie staraj się ich likwidować. W twoim organizmie wydziela się duża ilość prolaktyny, masz więc więcej mleka. Nocny pokarm jest też bardziej kaloryczny i zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega-3, cennych dla mózgu.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka