jak zwiększyć laktację
fot. Adobe Stock

Jak karmić piersią? – podstawowe zasady karmienia noworodka

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Nie wiesz, jak karmić piersią? Dokucza ci nawał pokarmu, masz poranione brodawki, pojawiło się zapalenie piersi. Wyjaśniamy, jak radzić sobie z przeciwnościami.
Katarzyna Pinkosz
jak zwiększyć laktację
fot. Adobe Stock

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko przez pierwszych 6 miesięcy powinno być wyłącznie karmione piersią. To najlepszy sposób żywienia noworodka i młodszego niemowlęcia. Jest również bardzo prosty, pod warunkiem, że uda się pokonać trudności pojawiające się w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie. Choć karmienie piersią jest czynnością naturalną, wiele kobiet nie wie, w jaki sposób należy karmić dziecko. Podajemy najważniejsze zasady.

Kiedy pierwszy raz przystawić dziecko do piersi?

Pierwsze karmienie powinno odbyć się tuż po porodzie – najlepiej w ciągu dwóch pierwszych godzin życia dziecka. Noworodek jest wyposażony w odruchy, które mu w tym pomagają. Położony na brzuchu mamy próbuje podpełznąć do piersi i ją ssać. To niezwykły widok dla młodych rodziców. Podczas pierwszego karmienia dziecko wysysa zaledwie kilka kropel pierwszego pokarmu, tzw. siary. Ma ona ogromne znaczenie dla wspierania odporności dziecka.  Prawdziwe mleko pojawi się w pierwszych trzech dobach. Nie przejmuj się, że twoje piersi produkują jeszcze niewiele pokarmu. Przystawiaj dziecko jak najczęściej, to sprzyja pobudzeniu laktacji.

Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Jak często karmić piersią noworodka?

Noworodek powinien być karmiony tyle razy, ile ma ochotę ssać. To doskonały sposób na pobudzenie laktacji – piersi zaczną produkować tyle mleka, ile dziecko potrzebuje. Normą jest 8-12 karmień w ciągu doby. W 1. miesiącu życia niektóre dzieci domagają się karmienia nawet co godzinę. Z czego to wynika?
 • Noworodek ma bardzo małą pojemność żołądka. W trakcie jednego karmienia wypija niewiele mleka.
 • Pokarm kobiecy jest szybko trawiony. Dziecko szybciej staje się głodne w porównaniu z noworodkiem karmionym mlekiem modyfikowanym.
 • Laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana, są dni, kiedy jest mniej pokarmu w piersiach i dziecko musi jeść częściej. 

Jak przystawiać dziecko do piersi?

Opisujemy krok po kroku, w jaki sposób powinno się karmić piersią niemowlaka:
 1. Połóż się wygodnie na boku, oprzyj głowę na poduszce lub usiądź w wygodnej pozycji (ważne, żeby plecy były podparte).
 2. Połóż dziecko na boku, zwrócone twarzą w twoją stronę (brzuch dziecka skierowany do brzucha mamy).
 3. Głowę dziecka ułóż w zgięciu swojego łokcia, a plecy podeprzyj przedramieniem.
 4. Twarz dziecka powinna się znajdować na wysokości twoich piersi, byś nie musiała się nachylać podczas karmienia.
 5. Dotknij brodawką ust noworodka i delikatnie je połaskocz, aby obudził się odruch szukania
 6. Gdy dziecko otworzy usta, przytul go do siebie.
 7. Pamiętaj, by zawsze przysuwać dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka.
Karmienie piersią powinno być wygodne i dla dziecka i dla mamy. Wypróbuj specjalne pozycje do karmienia. Możesz karmić na leżąco, na siedząco, możesz też dopasować pozycję do apetytu dziecka i ilości pokarmu, jaką masz w piersiach.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest dobrze przystawione do piersi?

Aby upewnić się, czy dziecko prawidłowo chwyciło pierś, zwróć uwagę,
 • czy w buzi dziecka znajduje się brodawka wraz z dużą częścią otoczki.
 • czy słychać wyraźne odgłosy przełykania, które przypominają postękiwanie, gdy dziecko ssie pierś.

Jeśli dziecko wciągnęło ustami brodawkę, a gdy ssie – cmoka, oznacza to, że chwyciło pierś zbyt płytko. Włóż mały palec w kącik ust noworodka i przerwij ssanie. Po chwili spróbuj jeszcze raz przystawić dziecko do piersi. Jeśli noworodek nieprawidłowo ssie, nie wypije tyle mleka, ile potrzebuje. To sprawia też, że podczas kolejnego karmienia w piersiach będzie mniej pokarmu. miała mniej pokarmu.

Ile minut trwa karmienie piersią?

Przyjmuje się, że karmienie trwa zwykle 10–20 minut. Każde dziecko ssie jednak w swoim tempie. Niektóre dzieci opróżniają pierś w 10 minut, inne lubią być karmione dłużej. Dużo zależy od tego, jak bardzo dziecko jest głodne.

Czy dziecko zawsze ssie pierś tylko po to, żeby zaspokoić głód?

Głód nie jest jedynym powodem ssania piersi. Niektóre dzieci mają większą potrzebę ssania. Warto zwracać uwagę, czy noworodek naprawdę ssie, czy traktuje jedynie pierś jak smoczek. Gdy słyszysz leciutkie postękiwanie (odgłos przełykania pokarmu), oznacza to, że ssie i je. Jeśli tylko czasem porusza buzią, raczej zaspokaja tylko pootrzebę ssania lub bliskości. Łagodnie wyjmij pierś z ust dziecka i poczekaj chwilę, aż odbije mu się połknięte powietrze. Jeśli za jakiś czas znów zechce ssać, zaproponuj drugą pierś.

Skąd mam wiedzieć, ile moje dziecko zjadło?

Rodzice karmiący mlekiem modyfikowanym wiedzą dokładnie, ile dziecko zjada. W przypadku karmienia piersią jest inaczej. Ale taka wiedza nie ma dużego znaczenia. Dziecko raz zje mniej, raz więcej. Gdy zgłodnieje, będzie głośno domagać się ssania.

Jak sprawdzić, czy dziecko nie zjada za mało?

O tym, czy dziecko się najada, zwykle świadczy jego zachowanie. Jeśli karmienie odbywa się nie rzadziej niż 7–10 razy na dobę, a noworodek jest zadowolony, pogodny, nie należy się martwić.

Powodem do niepokoju może być:
 • marudzenie dziecka
 • rzadkie i krótkie karmienia
 • częsty płacz.

W takiej sytuacji należy zważyć dziecko w przychodni, aby upewnić się, ile przybiera na wadze. W pierwszych trzech miesiącach dziecko powinno przybierać na wadze 140–210 g tygodniowo. Jeżeli tyle właśnie przybiera, nie musisz się niepokoić. Jeśli przybiera mniej, porozmawiaj z położną, doradcą laktacyjnym lub pediatrą. Być może rzeczywiście masz mało mleka lub źle przystawiasz dziecko piersi. Trzeba to zmienić. Poproś o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego.

Jak długo dziecko musi jeść w nocy?

Nocne karmienia są ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka – nie staraj się ich likwidować. W twoim organizmie wydziela się duża ilość prolaktyny, masz więc więcej mleka. Nocny pokarm jest też bardziej kaloryczny i zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega-3, cennych dla mózgu.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy