śluz w dni płodne
fot. Fotolia

Jaki jest idealny śluz, aby szybko zajść w ciążę?

Jeżeli staracie się o dziecko, oprócz wyznaczania dni płodnych na podstawie owulacji, warto wprowadzić również obserwację temperatury ciała oraz śluzu. To najbardziej widoczne znaki, że kobieta ma właśnie dni płodne.
Martyna Pstrąg
śluz w dni płodne
fot. Fotolia


Wygląd śluzu to jedna z metod obserwacji dni płodnych. Śluz z pochwy w czasie cyklu miesiączkowego zmienia się wraz z każdą kolejną fazą płodności i niepłodności. Jest to związane z wędrówką komórki jajowej, która uwalnia się z jajnika, dojrzewa i przez jajowód dostaje się aż do macicy, gdzie zagnieżdża się (jeżeli doszło do zapłodnienia) lub wędruje dalej, aby wydalić się z organizmu wraz z miesiączką.

Śluz zmienia się w trakcie całego całego cyklu miesiączkowego

W czasie tej drogi, śluz w pochwie zmienia się i jest to zależne od wydzielania przez organizm różnych hormonów – szczególnie hormonu prolaktyny i estrogenów. Gdy po zakończeniu miesiączki poziom estrogenów jest niski, śluz jest gęsty, ale wraz z wzrostem poziomu wspomnianych hormonów, zmienia się jego wygląd.

W trakcie owulacji zwiększa się poziom hormonu luteinizującego (LH), który jest odpowiedzialny za rozrzedzenie śluzu. Obserwacja śluzu pomaga wyznaczyć dni płodne i może być przeprowadzana na dwa sposoby – wyglądu śluzu pochwowego i odczuć kobiety, które towarzyszą jej w danym dniu cyklu.
Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?

Obserwacja śluzu a dni płodne

Cykl miesiączkowy rozpoczyna się w dniu miesiączki i wtedy nie da się zaobserwować oddzielnie samego śluzu, dlatego możesz to zrobić dopiero po zakończeniu okresu. Po ustaniu krwawienia szyjka macicy jest zatkana czopem śluzowym, który jest:
 
  • bardzo gęsty,
  • o białawym kolorze.

To śluz wskazujący dni niepłodne – w takich okolicznościach plemniki mogłyby nie przeżyć w jamie macicy. Wtedy też komórka jajowa nie jest jeszcze dojrzała i gotowa do zapłodnienia.

Śluz w dni płodne natomiast staje się:
 
  • śliski,
  • lepki,
  • ciągnący,
  • przypomina nieco surowe białko jajka kurzego.
Śluz nazywamy płodnym, ponieważ jest idealnym miejscem do przeżycia dla plemników, które w sprzyjających warunkach mogą przebywać w organizmie kobiety nawet do 5 dni w oczekiwaniu na komórkę jajową.
Śluz w najbardziej płodnym dniu nazywany jest też szczytem śluzu ze względu na jego szczególnie sprzyjające działanie na plemniki. Gdy zauważysz taki śluz to jest to znak, że następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu.

Płodny śluz to jeden z objawów owulacji (jajeczkowania). Po tej fazie macica przestaje wytwarzać śluz sprzyjający poczęciu. Gdy kończą się dni płodne, śluz przed okresem znowu zaczyna gęstnieć, a szyjka macicy powoli znowu zatyka się czopem śluzowym.

Obserwacja odczuć śluzu w dni płodne

Uczucie w okolicach intymnych, które towarzyszy płodnemu śluzowi to:
 
  • mokrość,
  • wilgoć,
  • naoliwienie.

Takie objawy wiążą się także z wyglądem śluzu – jeżeli jest wodnisty i ciągnący to automatycznie również uczucie wilgoci towarzyszy kobiecie w okolicach intymnych. Najsilniej poczujesz to z samego rana lub całkiem wieczorem przed pójściem spać.

  [content:0_24644,0_23957,1_4156,2_1331:PsychologicalTest]

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy