GRY

Jaki jest idealny śluz, by szybko zajść w ciążę?

Jeśli staracie się o dziecko, oprócz wyznaczania dni płodnych na podstawie owulacji, warto wprowadzić również obserwację temperatury ciała oraz śluzu. Są to najbardziej widoczne wyznaczniki tego, że kobieta ma właśnie dni płodne.
kobieta patrzy na siebie przed lustrem
fot. Fotolia
Obserwacja śluzu to jedna z metod obserwacji dni płodnych. Śluz z pochwy w czasie cyklu miesiączkowego zmienia się wraz z każdą kolejną fazą płodności i niepłodności. Jest to związane z wędrówką komórki jajowej, która uwalnia się z jajnika, dojrzewa i wędruje przez jajowód aż do macicy, gdzie zagnieżdża się (jeśli doszło do zapłodnienia) lub wędruje dalej, by wydalić się z organizmu wraz z miesiączką.
  W czasie tej drogi, śluz w pochwie zmienia się i jest to zależne od wydzielania przez organizm różnych hormonów – szczególnie hormonu prolaktyny i estrogenów. Gdy po zakończeniu miesiączki poziom estrogenów jest niski, śluz jest gęsty, ale wraz z wzrostem poziomu wspomnianych hormonów, śluz zmienia się. W trakcie owulacji zwiększa się poziom hormonu luteinizującego (LH), który jest odpowiedzialny za rozrzedzenie śluzu. Obserwacja śluzu pomaga wyznaczyć dni płodne i może być przeprowadzana w dwóch płaszczyznach – wyglądu śluzu pochwowego i odczuć kobiety, które towarzyszą jej w danym dniu cyklu.

Obserwacja śluzu a dni płodne

Cykl miesiączkowy rozpoczyna się w dniu miesiączki i wtedy nie da zaobserwować się oddzielnie samego śluzu, dlatego obserwację zaczyna się po zakończeniu miesiączki. Po zakończeniu okresu szyjka macicy jest zatkana czopem śluzowym, który jest bardzo gęstym, treściwym śluzem o białawym kolorze i taki śluz towarzyszy kobiecie zaraz po zakończeniu miesiączki. To śluz wskazujący dni niepłodne – jest za gęsty i zbyt lepki by plemniki mogły w nim przeżyć w jamie macicy. Wtedy też komórka jajowa nie jest jeszcze dojrzała i gotowa do zapłodnienia.
 

Śluz w dni płodne natomiast staje się śliski, lepki i ciągnący, wyglądem przypomina nieco białko jajka kurzego. Do tego mogą towarzyszyć mu upławy, ale nie jest to częste. Taki śluz nazywamy płodnym, ponieważ jest idealnym miejscem do przeżycia dla plemników, które w sprzyjających warunkach mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do 5 dni w oczekiwaniu na komórkę jajową. Śluz w dniu najbardziej płodnym nazywany jest też szczytem śluzu ze względu na jego szczególnie sprzyjające działanie na plemniki. Gdy obserwujemy taki śluz to znak, że następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu. Płodny śluz to jeden z objawów owulacji (jajeczkowania).  Po tej fazie macica przestaje wytwarzać śluz sprzyjający poczęciu. Gdy kończą się dni płodne, śluz przed okresem znowu zaczyna gęstnieć, a szyjka macicy powoli znowu zatyka się czopem śluzowym.
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Obserwacja odczuć śluzu w dni płodne

Uczucie w okolicach intymnych, które towarzyszy płodnemu śluzowi to:
  • mokrość,
  • wilgoć,
  • naoliwienie.
Takie objawy wiążą się także z wyglądem śluzu – jeśli jest wodnisty i ciągnący to automatycznie również uczucie wilgoci towarzyszy kobiecie w okolicach intymnych. Odczucia najlepiej obserwować z samego rana lub całkiem wieczorem przed pójściem spać.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi

Twoja płodność