śluz płodny
fot. Adobe Stock

Śluz płodny: jak wygląda śluz w dni płodne i niepłodne?

Śluz płodny jest przezroczysty i rozciągliwy, a po owulacji i przed okresem staje się gęsty i nieprzejrzysty. Wygląd śluzu płodnego może więc pomóc określić dni płodne oraz moment owulacji. Czasem też wskazuje na infekcję, zwłaszcza gdy śluz jest mleczny, żółty lub brązowy, a towarzyszy mu ból i swędzenie.
śluz płodny
fot. Adobe Stock
Kobiecy śluz w dni płodne warto obserwować nie tylko wtedy, gdy starasz się zajść w ciążę, ale i wtedy, gdy chcesz jej uniknąć. Obserwacja śluzu płodnego i niepłodnego to jedna z metod określania dni płodnych. Śluz z pochwy w czasie cyklu miesiączkowego zmienia się wraz z każdą kolejną fazą płodności i niepłodności. Śluz w dni płodne jest lepki i rozciągliwy, dzięki czemu sprzyja zapłodnieniu. Z kolei śluz niepłodny gęstnieje, a jego zadaniem jest zaczopowanie szyjki macicy. Ale uwaga, brązowy lub mleczny śluz w dni płodne i przed okresem może być czasem objawem infekcji lub... ciąży.

Śluz w dni płodne i niepłodne:

Jak wygląda śluz płodny?

Śluz w dni płodne ma ułatwić zapłodnienie, jego konsystencja jest więc przyjazna plemnikom. Śluz płodny pojawia się ok. 6 dni przed owulacją, przypomina nieco surowe białko jajka kurzego i staje się:
 • śliski,
 • lepki,
 • ciągnący.

Śluz w pochwie zmienia się w ciągu całego cyklu. Zmiany w wyglądzie śluzu są zależne od wydzielanych przez organizm hormonów, szczególnie prolaktyny i estrogenów. Gdy po zakończeniu miesiączki poziom estrogenów jest niski, śluz jest gęsty. Wraz ze wzrostem poziomu estrogenów śluz staje się rzadszy i bardziej przezroczysty – zmienia się w śluz płodny. Taki śluz jest idealnym miejscem do przeżycia dla plemników, które w sprzyjających warunkach mogą przebywać w organizmie kobiety nawet do 5 dni w oczekiwaniu na komórkę jajową.
Śluz w najbardziej płodnym dniu nazywany jest też szczytem śluzu ze względu na jego szczególnie sprzyjające działanie na plemniki. Gdy zauważysz taki śluz, to znak, że następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu.

Jak rozpoznawać dni płodne po śluzie?

W trakcie owulacji zwiększa się poziom hormonu luteinizującego (LH), który jest odpowiedzialny za rozrzedzenie śluzu. Obserwacja śluzu pomaga więc wyznaczyć dni płodne i może być przeprowadzana na dwa sposoby:
 • poprzez kontrolowanie wyglądu śluzu pochwowego
 • przez ocenę własnych odczuć.

Śluz w dni płodne jest na tyle charakterystyczny, że zmieniają się także twoje odczucia w okolicach intymnych. Objawy, które towarzyszy śluzowi płodnemu, to:
 • ciągłe uczucie wilgoci
 • wrażenie nieustannie mokrej bielizny.

Takie objawy są całkiem normalne, bo śluz płodny jest bardzo wodnisty i ciągnący. Najwyraźniej możesz to odczuwać z samego rana lub wieczorem przed pójściem spać.

Brak śluzu płodnego − przyczyny

Brak typowego, ciągnącego się śluzu płodnego w połowie cyklu miesiączkowego może być oznaką cyklu bezowulacyjnego. Takie cykle zdarzają się m.in. w przypadku zespołu policystycznych jajników, otyłości, anoreksji, chorób tarczycy. Są też zupełnie naturalne u młodych dziewcząt przed pierwszym okresem oraz u kobiet po menopauzie.

Inne objawy cyklu bezowulacyjnego to poza brakiem śluzu płodnego:
 • brak podwyższonej temperatury ciała podczas jajeczkowania
 • brak bólu w podbrzuszu, towarzyszącego czasami owulacji
 • obniżone libido
 • skąpe krwawienie miesiączkowe.

Jak wygląda śluz niepłodny?

Śluz niepłodny i płodny najlepiej obserwować po zakończeniu okresu. Po ustaniu krwawienia szyjka macicy jest zatkana czopem śluzowym. Śluz niepłodny jest wówczas:
 • bardzo gęsty
 • nierozciągliwy
 • nieprzejrzysty
 • o białawym lub żółtawym kolorze.

To śluz wskazujący dni niepłodne – w takim śluzie plemniki mogłyby nie przeżyć w jamie macicy. Komórka jajowa nie jest jeszcze dojrzała i gotowa do zapłodnienia.

Po owulacji zaś macica przestaje wytwarzać śluz sprzyjający poczęciu. Gdy kończą się dni płodne, śluz przed okresem znowu zaczyna gęstnieć, a szyjka macicy powoli znów zatyka się czopem śluzowym.

Brązowy śluz w dni płodne

Brązowy śluz może pojawić się zarówno w dni płodne, jak i przed okresem. Najczęściej jest to po prostu śluz z krwią menstruacyjną, która wydziela się podczas owulacji, albo wydostaje się na zewnątrz tuż przed miesiączką. Niekiedy jednak brązowy śluz może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub chorobach. Niepokój powinien wzbudzić zwłaszcza śluz z krwią, któremu towarzyszy ból, pieczenie, owrzodzenie. Brązowy śluz może wskazywać na:
 • za niski poziom progesteronu
 • nadmiar prolaktyny
 • mięśniaki macicy
 • nadżerkę
 • chorobę weneryczną

Brązowy śluz przed okresem wskazuje też czasem na plamienie implantacyjne, a więc może być pierwszym objawem ciąży! Z kolei śluz zabarwiony krwią w czasie ciąży zwykle oznacza niegroźne plamienie związane ze zmianami hormonalnymi. Jeśli jednak nie masz pewności, skąd bierze się brązowy śluz w ciąży albo plamienie jest obfite i bolesne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Mleczny śluz przed okresem

Biały, gęsty śluz przed okresem zamyka ujście szyjki macicy i uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. To naturalna metoda zapobiegania ciąży. Ale uwaga, jeśli dużej ilości mlecznego śluzu przed okresem towarzyszy uczucie pieczenia, swędzenia albo nieprzyjemny zapach, to takie objawy mogą oznaczać infekcję intymną.

Ważne! Jeżeli do tej pory nie obserwowałaś dużych ilości śluzu po owulacji, a teraz mleczny śluz przed okresem jest wyjątkowo obfity, to może to być objaw ciąży.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy