Karmiąca mama i przeziębienie - czy karmić piersią i jak się leczyć

Karmisz piersią i jak na złość zaczęłaś kichać i kaszleć? Możesz wygrać z przeziębieniem, nie odstawiając dziecka od piersi. Oto wskazówki.
karmienie dziecka w czasie choroby
fot. Fotolia
Karmisz piersią, więc chcesz być zdrowa – bez kataru, kaszlu czy gorączki. Ale gdy w powietrzu znajdują się wirusy i bakterie, nietrudno stać się ich ofiarą. Karmiąca mama to dla nich wyjątkowo łatwy cel. Zwykle jesteś przecież niewyspana i zmęczona – nic dziwnego, że twój organizm nie ma siły na walkę z wirusami. Oto nasze podpowiedzi, co robić, gdy zaczniesz kichać lub kaszleć.

Karm piersią w czasie przeziębienia

Ilość wirusów w mleku jest znikoma, nie obawiaj się, że w ten sposób zarazisz dziecko. Wręcz przeciwnie – twoje mleko to dla niego najlepsze lekarstwo w walce z groźnymi zarazkami. Twój organizm bowiem w czasie infekcji automatycznie wytwarza większą ilość przeciwciał. Poprzez pokarm przekazujesz je również organizmowi dziecka, które dzięki nim może zbudować mocną barierę ochronną przed chorobą. Przez cały czas karmienia piersią maluch jest więc doskonale chroniony i wspomagana jest jego odporność.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Jak nie zarazić dziecka, karmiąc piersią?

Infekcje najczęściej rozprzestrzeniają się drogą kropelkową i już zwykłe kichnięcie może być przyczyną zarażenia. Staraj się więc nie kichać i nie prychać w obecności dziecka, i choć to bardzo trudne, ogranicz bezpośredni kontakt ze swoim dzieckiem. Niech tata przejmie część obowiązków, a ty odpoczywaj. Wpłynie to korzystnie i na ciebie (nabierzesz sił do walki z infekcją), i na dziecko (uniknie kontaktu z wirusami).

W czasie karmienia nakładaj na twarz papierową maseczkę (kupisz ją w aptece) lub przewiązuj buzię chustką. Za każdym razem, zanim weźmiesz szkraba na ręce, dokładnie je umyj. Gromadzi się bowiem na nich bardzo dużo zarazków. Niestety, gdy jesteś chora, pocałunki i przytulanki są chwilowo surowo zabronione. Przeziębienie u niemowlaka jest dużo gorsze niż u karmiącej mamy, ponieważ maluch gorzej przechodzi nawet najlżejszą infekcję.
 

Leki dla karmiącej mamy

Kiedy poczujesz, że coś zaczyna cię rozbierać, zrób sobie rozgrzewającą herbatkę z sokiem malinowym lub napar z lipy. Popijaj też herbatkę z dzikiej róży (to skarbnica witaminy C). Możesz również sięgnąć po sposób naszych babć i ugotować sobie przepyszny rosół z kury – działa bakteriobójczo. I koniecznie połóż się w łóżku pod ciepłą kołdrą, nie ma lepszej metody na wygranie z przeziębieniem, jak je spokojnie wyleżeć. Ostrożnie zaś stosuj takie domowe środki, jak mleko z miodem czy sok z cytryny – to bardzo silne alergeny, które mogą zaszkodzić dziecku.

Polecamy: Leki bezpieczne i niebezpieczne w trakcie laktacji

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Wiosenny spacer