GRY
 
 

Karmienie piersią i przeziębienie karmiącej mamy

Lekkie choroby i przeziębienie nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jak się jednak leczyć podczas karmienia piersią i co robić, żeby nie zarazić dziecka? Sprawdź!

mama karmi piersią
fot. Fotolia
Karmisz piersią i złapałaś grypę albo przeziębienie? Nadal możesz karmić piersią – takie wirusowe infekcje nie są przeciwwskazaniami do naturalnego karmienia. Musisz tylko uważać, żeby nie zarazić dziecka i leczyć się w bezpieczny dla was obojga sposób.

1. Dużo pij i odpoczywaj

Jeżeli złapała cię zwykła infekcja wirusowa, pij sporo rozgrzewających napojów (ciepłą herbatkę malinową, herbatę z miodem i cytryną, domowy sok z malin, itd.). Wygrzewaj się pod kołdrą, ale pokoju nie przegrzewaj (temperatura w nim powinna wynosić 18–20°C). Nawilżaj powietrze i rób sobie inhalacje z soli fizjologicznej, a do swoich potraw dodawaj czosnek (nie martw się, że maluch, czując czosnkowy posmak, odrzuci twoje mleko – to zdarza się bardzo rzadko).
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

2. Sięgnij po paracetamol albo ibuprofen

W razie potrzeby karmiąca mama może przyjmować zwykłe leki przeciwzapalne albo przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu albo ibuprofenu. Może też – w razie wystąpienia bakteryjnych powikłań – zażywać zupełnie bezpiecznie większość antybiotyków (te, które są zabronione podczas karmienia piersią, stosuje się bardzo rzadko). Ale uwaga! Karmiąca mama nie powinna zażywać leków na przeziębienie i grypę, które zawierają aspirynę czy pseudoefedrynę.

3. Nie zaprzestawaj karmienia piersią.

Gruczoły piersiowe to część układu odpornościowego, dzięki czemu w twoim pokarmie znajdują się przeciwciała, które pomogą dziecku zwalczyć wirusy. Odstawienie dziecka od piersi, tylko dlatego, że mama ma wirusową infekcję, jest zatem dużym błędem medycznym. Zaprzestanie karmienia nie jest wskazane także ze względu na twoje zdrowie. Mogłoby stać się dodatkową komplikacją, wywołującą np. bolesne zastoje pokarmu lub zapalenie piersi.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Ocena (4 oceny)

5.3
Doładuj
Przeładuj