katar w ciąży
fot. Fotolia

Katar w ciąży: przewlekły i alergiczny, czy szkodzi dziecku, jak leczyć [LEKI]

Katar w ciąży mogą wywołać wirusy lub bakterie. Zapchany nos może mieć też związek z ciążą lub alergią. Sprawdź, jak pozbyć się kataru bez obawy, że zaszkodzisz dziecku.
Małgorzata Wódz
katar w ciąży
fot. Fotolia
Katar w ciąży może (ale nie musi) być objawem przeziębienia. Zazwyczaj powodują go wirusy (np. adenowirus, rinowirus lub wirus paragrypy). Mówimy wówczas o katarze wirusowym, który może przejść w inny rodzaj kataru – katar bakteryjny. Dzieje się tak, gdy przeziębienie nie mija, tylko się rozszerza. Podejrzewamy wtedy, że śluzówkę nosa zaatakowały bakterie. Czasem zapchany nos może nie mieć związku z chorobotwórczymi drobnoustrojami, tylko z ciążą. Poznaj bezpieczne sposoby na katar w ciąży i dowiedz się, kiedy nie zrzucać winy za cieknący nos na przeziębienie.

Katar w ciąży - co stosować?

Katar to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, oprócz wycieku z nosa możesz odczuwać ból głowy, łzawienie i podrażnienie oczu. Mimo ciąży nie musisz cierpieć z powodu kataru. Możesz sięgnąć po niektóre domowe sposoby i korzystać z części preparatów, które są do kupienia w aptece. O co warto zadbać?
  • Czyść nos – wydzielina nie powinna zalegać w nosie. Aby pozbyć się jej skutecznie, nie oczyszczaj obu dziurek na raz – to błąd. Wydmuchując jedną, zatykaj drugą.
  • Nawilżaj nos solą fizjologiczną – to ułatwi wypływanie wydzieliny.
  • Używaj wody morskiej preparaty wody morskiej pomogą na uczucie zatkanego nosa, któremu nie towarzyszy wyciek wydzieliny (śluzówka jest tylko obrzęknięta).
  • Dużo pij – w ten sposób od wewnątrz nawilżysz śluzówkę nosa. Tylko odpowiednio nawilżona może skutecznie bronić się przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.
  • Nawilżaj powietrze – jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho, organizm też cierpi na braki wody.
  • Bierz paracetamol – jeśli boli cię głowa (to częsty objaw przy silnym katarze) lub pojawia się temperatura (wysoka może wywołać czynność skurczową i doprowadzić do przedwczesnego porodu). Przy gorączce utrzymującej się 2-3 dni skonsultuj się z lekarzem. 
  • Rób inhalacje np. z soli fizjologicznej – to rozluźnia wydzielinę i ułatwia jej wypływanie. 
 
Tego nie wolno: przy przeziębieniu w ciąży unikaj kropli do nosa, które zawierają ksylometazolinę, ponieważ mogą nasilać obrzęk śluzówki nosa. Niewskazane jest również stosowanie tabletek na katar ani leków łagodzących objawy przeziębienia, które mają w składzie pseudoefedrynę.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Katar w ciąży - zielony, żółty, wodnisty lub gęsty

Na katar w ciąży możesz stosować domowe sposoby, jeśli katar jest wodnisty. Rzadka i biała wydzielina towarzyszy zwykle katarowi wirusowemu. Jeśli stanie się gęsta i zmieni kolor na zielony lub żółty, poradź się lekarza. Tak objawia się katar bakteryjny (ropny). Pamiętaj, że wydzielina nie zawsze wydostaje się przez nos na zewnątrz, może spływać po tylnej ścianie gardła, powodując ataki kaszlu lub nawet prowadząc do zapalenia gardła.

Katar w ciąży - bez objawów infekcji

Masz katar w ciąży, a poza tym czujesz się świetnie? W ciąży czasem pojawia się katar, który nie ma związku z przeziębieniem lub alergią. To tzw. idiopatyczny nieżyt nosa. Jego przyczyną są ciążowe hormony. Katar taki jest wodnisty. Może towarzyszyć mu kichanie. Jak sobie z nim radzić? Podobnie jak przy zwykłym katarze.
  • Do czyszczenia nosa stosuj sól fizjologiczną i roztwory wody morskiej, które sprawią, że oddychanie stanie się łatwiejsze.
  • Jeśli katar jest bardzo dokuczliwy, zwróć się 0 pomoc do lekarza, który wykluczy, czy nie pojawiła się alergia. Katar alergiczny (sienny) ma podobne objawy, czasem towarzyszy mu wysypka, swędzenie nosa lub podniebienia i zaczerwienienie oczu, które ułatwiają rozpoznanie alergii.

Zobacz też: [content:0_22155,8_80,0_24075,0_25217:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy