katar w ciąży
fot. Fotolia

Katar w ciąży: jak się go bezpiecznie pozbyć?

Katar w ciąży mogą wywołać wirusy lub bakterie. Zapchany nos może mieć też związek z ciążą lub alergią. Sprawdź, ile trwa katar w ciąży i jak możesz się go pozbyć, a także, o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa. Pamiętaj także, że nie wszystkie leki w ciąży są bezpieczne i dozwolone. Podpowiadamy, które możesz bezpiecznie stosować na katar w ciąży.
Małgorzata Wódz
katar w ciąży
fot. Fotolia
Katar w ciąży może (ale nie musi) być objawem przeziębienia. Może mieć także podłoże hormonalne. Jest to uciążliwa dolegliwość, nic więc dziwnego, że chcesz się jak najszybciej pozbyć kataru. Tutaj z pomocą przychodzą domowe sposoby, np. inhalacje lub picie syropu z cebuli. Poznaj też inne bezpieczne sposoby na katar w ciąży i dowiedz się, czego absolutnie nie powinnaś robić. 

Spis treści:
1. Katar w ciąży
- Katar w ciąży: przeziębienie
- Katar hormonalny w ciąży 
- Katar w ciąży: alergia
2. Katar w ciąży - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa?
3. Katar w ciąży - kiedy do lekarza?
4. Co na katar w ciąży - domowe sposoby
5. Leki na katar w ciąży
6. Katar w ciąży – ile trwa?​

Katar w ciąży

Katar w ciąży może pojawić się z wielu powodów. Może to być objaw przeziębienia, alergii lub działania ciążowych hormonów. Zastanawiasz się, czy katar w ciąży szkodzi dziecku? Dolegliwość ta nie jest dla niego szkodliwa, jednak skutki nieleczonej infekcji mogą już zagrażać rozwijającemu się płodowi, dlatego nie należy w ciąży ignorować kataru.

Katar w ciąży: przeziębienie

Katar w ciąży, tak samo jak zwykły katar, zazwyczaj powodują wirusy (np. adenowirus, rinowirus lub wirus paragrypy). Mowa wówczas o katarze wirusowym, który może przejść w inny rodzaj kataru – katar bakteryjny. Dzieje się tak, gdy przeziębienie nie mija, tylko się rozszerza. Można podejrzewać wtedy, że śluzówkę nosa zaatakowały bakterie. Nie lekceważ przeziębienia w ciąży, ponieważ może przerodzić się ono w poważną infekcję, a jej powikłania mogą być groźne dla dziecka.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Katar hormonalny w ciąży

W ciąży czasem pojawia się katar, który nie ma związku z przeziębieniem lub alergią. To tzw. idiopatyczny nieżyt nosa. Jego przyczyną są ciążowe hormony. Katar taki jest wodnisty. Może towarzyszyć mu kichanie. W trakcie ciąży organizm kobiety wytwarza większą ilość estrogenu i progesteronu, przez co śluzówka jest bardziej obrzęknięta i skutkuje to zatkanym nosem. Czasami może to powodować nawet katar z krwią w ciąży. Hormonalny nieżyt nosa może pojawić się w każdym tygodniu ciąży, ale najczęściej występuje w pierwszym trymestrze. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po porodzie, choć może utrzymywać się nawet do kilku tygodni po urodzeniu dziecka. 

Katar w ciąży: alergia 

Jeśli przed zajściem w ciążę zmagałaś się z alergią - to właśnie ona może być przyczyną uporczywego kataru. W ciąży zwiększa się podatność na alergeny. Jeśli poza katarem nie masz żadnych objawów, a jest bardzo dokuczliwy, zwróć się o pomoc do lekarza, który stwierdzi, czy nie pojawiła się alergia. Katar alergiczny (sienny) ma podobne objawy, czasem towarzyszy mu wysypka, swędzenie nosa lub podniebienia i zaczerwienienie oczu, które ułatwiają rozpoznanie alergii.

Katar w ciąży - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa?

Na katar w ciąży możesz stosować domowe sposoby, jeśli katar jest wodnisty. Rzadka i biała wydzielina towarzyszy zwykle katarowi wirusowemu. Jeśli stanie się gęsta i zmieni kolor na zielony lub żółty, poradź się lekarza. Tak objawia się katar bakteryjny (ropny). Katar alergiczny jest wodnisty i bardzo uporczywy. Pamiętaj, że wydzielina nie zawsze wydostaje się przez nos na zewnątrz, może spływać po tylnej ścianie gardła, powodując ataki kaszlu lub nawet prowadząc do zapalenia gardła.

Katar w ciąży - kiedy do lekarza?

Jeżeli katar jest łagodny - nie musisz od razu biec do lekarza. Możesz spróbować domowych sposobów. Jeżeli jednak zauważysz, że po kilku dniach nie ma żadnej poprawy, objawy nasilają się, a do tego dochodzą nowe, np. kaszel, gorączka – powinnaś udać się do lekarza. Specjalista, jeśli będzie to konieczne, dobierze odpowiednie leki. Jeśli podejrzewasz katar alergiczny - udaj się do alergologa. 

Co na katar w ciąży - domowe sposób

Katar to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, oprócz wycieku z nosa możesz odczuwać ból głowy, łzawienie i podrażnienie oczu. Mimo ciąży nie musisz cierpieć z powodu kataru. Możesz sięgnąć po niektóre domowe sposoby. Jak pozbyć się kataru w ciąży? Oto niektóre metody: 
 • Czyść nos – wydzielina nie powinna zalegać w nosie. Aby pozbyć się jej skutecznie, nie oczyszczaj obu dziurek na raz – to błąd. Wydmuchując jedną, zatykaj drugą.
 • Nawilżaj nos solą fizjologiczną – to ułatwi wypływanie wydzieliny.
 • Używaj wody morskiej preparaty wody morskiej pomogą na uczucie zatkanego nosa, któremu nie towarzyszy wyciek wydzieliny (śluzówka jest tylko obrzęknięta).
 • Dużo pij – w ten sposób od wewnątrz nawilżysz śluzówkę nosa. Tylko odpowiednio nawilżona może skutecznie bronić się przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.
 • Nawilżaj powietrze – jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho, organizm też cierpi na braki wody. Możesz do tego użyć np. nawilżaczy powietrza
 • Weź paracetamol – jeśli bardzo boli cię głowa (to częsty objaw przy silnym katarze) lub pojawia się temperatura (wysoka może wywołać czynność skurczową i doprowadzić do przedwczesnego porodu). Przy gorączce utrzymującej się 2-3 dni skonsultuj się z lekarzem. 
 • Domowe syropy - możesz pić np. syrop z cebuli, syrop z czosnku, syrop z kwiatów czarnego bzu
 • Inhalacje - na katar w ciąży pomogą np. z soli fizjologicznej – to rozluźnia wydzielinę i ułatwia jej wypływanie.   
 

Leki na katar w ciąży

W ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem nie powinnaś przyjmować samodzielnie leków. Nie wszystkie leki w ciąży są dozwolone. Nawet łagodne środki lecznicze lub zwykłe krople do nosa mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Obowiązuje to zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli nie pomogą domowe sposoby – udaj się po poradę do lekarza. 

Jeśli jest to katar alergiczny – najczęściej stosuje się wtedy leki przeciwhistaminowe. Jeżeli wcześniej byłaś pod opieką alergologa, powinnaś znowu się z nim skonsultować.
Przy przeziębieniu w ciąży unikaj kropli do nosa, które zawierają ksylometazolinę, ponieważ mogą nasilać obrzęk śluzówki nosa. Niewskazane jest również stosowanie tabletek na katar ani leków łagodzących objawy przeziębienia, które mają w składzie pseudoefedrynę.

Katar w ciąży – ile trwa?

Katar średnio trwa 7 dni, jednak podczas przeziębienia czas ten może się wydłużyć nawet do 2 tygodni.

Infekcja kataralna jest podzielona na 3 fazy:
 • pierwsza faza – naczyniowa
 • druga faza – komórkowa
 • trzecia faza - wtórne zakażenie bakteryjne

W ciągu pierwszych 3-5 dni pojawiają się pierwsze objawy, takie jak: osłabienie, rzadka wydzielina spływająca z nosa. Następnie wydzielina staje się już gęstsza i jeszcze bardziej zatyka nos. Katar przewlekły może trwać nawet 3 tygodnie. Wtedy warto zgłosić się do laryngologa – ustali on przyczyny tej dolegliwości.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy