GRY
 
 

Kiedy pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa? [WIDEO]

Kiedy tylko wyjdzie Ci test ciążowy, umów się na pierwszą ciążową wizytę u ginekologa. To bardzo ważna wizyta, a im wcześniej ją odbędziesz, tym lepiej!

Zobacz inne z serii: GINEKOLOG O CIĄŻY: CO WARTO WIEDZIEĆ? (3)

Zastanawiasz się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa? Zasada jest prosta: kiedy tylko dowiesz się – albo nawet kiedy tylko podejrzewasz – że jesteś w ciąży. 

– Pierwsza wizyta powinna być wtedy, kiedy pacjentka się zorientuje, że jest w ciąży – potwierdza ginekolog położnik, dr n. med. Marian Malinowski. – I zwykle to wcale nie jest bardzo szybko: czasem to jest 4-5. tydzień ciąży, a czasem 8. tydzień, kiedy np. dana pacjentka ma nieregularne miesiączki. Tym, o czym należy pamiętać, to by nie przegapić badania USG w 12. tygodniu ciąży. 

Co się dzieje na pierwszej ciążowej wizycie u ginekologa?

Podczas pierwszej wizycie ciążowej ginekolog wypisze przyszłej mamie skierowanie na USG prenatalne, a także skieruje na inne ważne ciążowe badania: łącznie z grupą krwi, badania hormonów czy poziom glukozy we krwi. 

Do 10. tygodnia ciąży pacjentka powinna mieć już za sobą pierwszą wizytę, powinna mieć już zlecone badania laboratoryjne i powinna mieć już za sobą pierwsze USG we wczesnej ciąży. To jest wersja idealna – mówi ekspert. 


Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
 
Doładuj
Przeładuj