Ciąża – kiedy do lekarza, aby to potwierdzić? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

Gdy test wskaże ciążę, idź do ginekologa. Po pierwsze po to, aby potwierdzić ją na badaniu USG, a po drugie, aby otrzymać skierowanie na szereg innych ważnych badań, które każda przyszła mama musi przejść.

Zobacz inne z serii: GINEKOLOG O CIĄŻY: CO WARTO WIEDZIEĆ? (3)

Pierwszą ciążową wizytę u lekarza zaplanuj, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, ponieważ okres się spóźnia, a w dodatku test ciążowy dał wynik dodatni. Podczas wizyty ginekolog cię zbada i sprawdzi, czy wszystko jest w porządku oraz, co ważne, zleci wykonanie wielu badań laboratoryjnych. Dr n. med. Marian Malinowski wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest, by nie odkładać pierwszej ciążowej wizyty u specjalisty.

Kiedy iść do ginekologa potwierdzić ciążę?

„Pierwsza wizyta powinna być wtedy, kiedy pacjentka się zorientuje, że jest w ciąży” – potwierdza dr n. med. Marian Malinowski. Dodaje też, że „zwykle to wcale nie jest bardzo szybko: czasem to jest 4-5. tydzień ciąży, a czasem 8. tydzień, kiedy np. dana pacjentka ma nieregularne miesiączki. Tym, o czym należy pamiętać, to, by nie przegapić badania USG w 12. tygodniu ciąży”. Zdaniem ginekologa idealnie jest, kiedy pacjentka do 10. tygodnia ciąży jest już po pierwszej wizycie, ma zlecone badania laboratoryjne i ma już za sobą USG we wczesnej ciąży.

Co się dzieje na pierwszej ciążowej wizycie u ginekologa?

Podczas pierwszej wizyty ciążowej lekarz zbada pacjentkę, wypisze przyszłej mamie skierowanie na USG prenatalne, a także skieruje na inne ważne ciążowe badania: łącznie z grupą krwi, badaniami hormonów czy poziomu glukozy we krwi. Muszą być one wykonane we wczesnej ciąży, aby w razie potrzeby jak najwcześniej rozpocząć leczenie i uniknąć dalszych komplikacji. 


Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy