kojec dla dziecka - czy warto go mieć?
fot. Adobe Stock

Czy kojec dla dziecka na pewno jest potrzebny? Sprawdzamy!

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kojca dla dziecka, warto żebyś poznała wady i zalety takiego rozwiązania. Zobacz, czy warto go ufundować maluchowi, a jeśli tak, w jaki sposób go użytkować, żeby nie wyrządzić dziecku krzywdy.
Agnieszka Majchrzak
kojec dla dziecka - czy warto go mieć?
fot. Adobe Stock
Jesteś na etapie zakupu kojca dla dziecka? Zapewnienie bezpieczeństwa raczkującemu maluchowi to duże wyzwanie dla rodziców. Nic dziwnego, że szukają rozwiązania, które pomoże im w upilnowaniu ciekawskiego dziecka, które chce wszystkiego dotknąć i spróbować. Wsadzenie dziecka do kojca, kiedy musisz zająć się pilnymi obowiązkami domowymi, z pewnością rozwiązuje wiele problemów. Ale czy wszystkie?

Kiedy przydaje się kojec?

Kojec dla dziecka ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeżeli jednak będzie używany przez rodziców w granicach rozsądku, nie powinien być szkodliwy dla rozwoju dziecka, a może nawet korzystnie na niego wpływać. Głównym zadaniem kojca jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, w sytuacji, kiedy rodzic jest zajęty i nie może cały czas pilnować malucha, nie spuszczając go z oczu. To miejsce, w którym można umieścić smyka, aby samodzielnie w nim przebywał. W ten sposób odgradzasz go od ewentualnych niebezpieczeństw, dając mu jednocześnie bezpieczną przestrzeń do zabawy i obserwowania otoczenia.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Kiedy dziecko jest gotowe na kojec?

Nie ma jednego konkretnego czasu, gdyż każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Z pewnością można pomyśleć o kojcu, kiedy dziecko staje się na tyle duże, że zaczyna się samodzielnie poruszać - pełzać, raczkować, turlać, chodzić, czyli mniej więcej około 6 miesiąca życia miesiąca. Aby dziecko polubiło przebywać w kojcu warto:
 
 • oswajać je z nowym miejscem, jeszcze zanim na dłużej będzie z niego korzystać;
 • na początku wsadzać malucha jedynie na kilka minut zabawy i w tym czasie być przy nim;
 • stopniowo wydłużać czas pobytu w kojcu; oddal się, ale obserwuj reakcję dziecka;
 • wkładać malucha, gdy jest spokojny, tak aby kojec kojarzył się z miejscem miłej zabawy.

Zalety kojca - masz wolne ręce, ale nie tylko

Kojec to idealne rozwiązanie dla rodzica, który musi zająć się obowiązkami domowymi i nie ma możliwości w tym czasie maksymalnie przypilnować dziecko.

Powinien być używany z umiarem, jako awaryjne rozwiązaniem, gdy zajdzie nagła potrzeba i będziesz musiała np. ugotować obiad, czy wyjść do toalety. Korzystaj z niego tylko wtedy, kiedy dziecko może być narażone na niebezpieczeństwa, a ty nie możesz być blisko.

Ale kojec, ma także inne zalety. Dzięki niemu twoje dziecko:
 
 • uczy się samodzielnej zabawy;
 • radzić sobie z separacją od rodziców;
 • ćwiczy samodzielne wstawanie i chodzenie.

Jest też dobrym rozwiązaniem, gdy trzeba je odseparować od domowych zwierzaków lub "bojowego" rodzeństwa. Niektóre kojce można wykorzystać także jako miejsce do popołudniowej drzemki dziecka oraz jako łóżko turystyczne.
Pamiętaj! Dzięki kojcowi uczysz dziecko, że mama nie zawsze musi być obok. Nie podchodź od razu, gdy maluch cię zawoła, odezwij się i zapewnij go, że jesteś w pobliżu i widzisz go, a dopiero gdy to nie pomoże, przyjdź.

Wady kojca - nie daje dziecku swobody rozwoju

Niektórym rodzicom kojec kojarzy się z domowym więzieniem. Z pewnością jest to porównanie na wyrost, ale nie da się ukryć, że swoboda dziecko zostaje mocno ograniczona i maluch patrzy na świat przez szczebelki lub siatkę. Krytycy kojca zarzucają mu:
 
 • ograniczanie rozwoju ruchowego dziecka;
 • uniemożliwianie samodzielnego poznawania otaczającego je świata;
 • izolowanie dziecko od otoczenia i domowników.

To fakt - maluchom, które dużo czasu spędzają w kojcu trudniej rozwijać się ruchowo. Dlatego tak istotny jest umiar w korzystaniu z kojca i wsadzanie dziecka do niego, tylko wtedy, kiedy nie możesz go w pełni pilnować. Wydaje się, że kilkadziesiąt minut (najlepiej nie jednocześnie) dziennie to wystarczająca ilość, aby wykonać najpotrzebniejsze domowe obowiązki.

Uwaga! Kojec na pewno nie sprawdzi się w małym, mieszkaniu, gdyż może zajmować zbyt dużo przestrzeni. Często w takiej sytuacji funkcję kojca pełni łóżeczko. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, gdyż łóżeczko służy do spania, a pozwalając dziecku na zabawę w nim, dajemy sygnał, że nie trzeba w nim spać. Łóżeczko ogranicza także zabawę i obserwację rodzica.

Jaki model kojca wybrać?

Najważniejsze jest, aby kojec spełniał wszystkie niezbędne parametry dla zapewnienia bezpieczeństwa dziecka. Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na to, aby był:
 
 • masywny i stabilny;
 • z miękkimi, ceratowymi brzegami, bez ostrych krawędzi, narożników, wystających gwoździ, wkrętów;
 • bez otwartych końców rurek;
 • z mocną siatką;
 • bez elementów, które dziecko mogłoby samodzielnie oderwać i połknąć;
 • posiadał uchwyty dla dziecka ćwiczącego wstawanie;
 • wyposażony w co najmniej dwa mechanizmy blokujące podczas składania do środka.

Zakup kojca to w dużej mierze kwestia indywidualnego wyboru rodziców. Warto jednak wziąć pod uwagę:
 
 • rozmiar i kształt - czy będzie kwadratowy, czy prostokątny zależy od miejsca, jakim dysponujemy w domu; kojec nie może być za mały, maluch szybko rośnie i musi mieć w nim przestrzeń do zabawy (minimum to wymiary 125 cm×80 cm);
 • wagę kojca - zbyt ciężki będzie niepraktyczny podczas przenoszenia, zaś zbyt lekki może być niestabilny.

Zobacz wybór różnych modeli kojców w naszej Bangli - katalogu produktów dla dzieci i dla rodziców

  [content:0_20511,0_8355,1_2135,2_1033:PsychologicalTest]

Drewniany czy siatkowany?

Producenci oferują różnego rodzaju kojce, te najpopularniejsze to kojce drewniane i plastikowe ze ściankami z siatki.

Kojce drewniane są:
 
 • bardziej trwałe i stabilne;
 • mogą być dużych rozmiarów;
 • mają możliwość dostawiania elementów i dopasowywania rozmiarów do wielkości pomieszczenia lub wielkości dziecka (tzw. kojce modułowe).

Pamiętaj! Do zabezpieczenia przed twardymi szczebelkami kup dodatkowy ochraniacz.

Kojce z siatką są plastikowe i cieszą się większym uznaniem wśród rodziców. Kojec dla dziecka wykonany z siatki ma:
 
 • zabezpieczone wszystkie twarde elementy - nie ma obawy, że maluch nabije sobie guza, nóżka utknie między szczebelkami, a zabawka wypadnie;
 • kółka na nóżkach, umożliwiające sprawne i szybkie przesunięcie kojca;
 • jest w łatwy w montażu oraz w utrzymaniu w czystości.

Kojec z siatką może być wykorzystywany jako łóżko turystyczne. To także doskonały, przenośny plac zabaw. Maluch z przyjemnością będzie tam spędzał czas nie tylko w domu, ale także na wakacjach i wyjazdach.

Kupując plastikowy kojec z siatką zwróć zwróc uwagę na:
 
 • materac – powinien być miękki;
 • siatkę - powinna być dobrze naprężona i elastyczna, ale również niezbyt gęsta;
 • kolorowe rysunki na siatkach i materiałowych osłonach - lepiej ich unikaj, gdyż ograniczają dziecku pole widzenia i obserwowanie otoczenia;
 • dodatkowe elementy - uchwyty za które dziecko może się podnieść, kieszonki do chowania zabawek, lusterka, grzechotki, piszczałki.

Nie bez znaczenia jest cena kojca. Decydując się na model drewniany, musisz liczyć się z większym kosztem - jest to wydatek około 170-500 złotych w zależności od modelu. Kojce plastikowe z siatką kosztują od 130 do ponad 400 złotych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy