mama, noworodek, karmienie piersią

Laktacyjny sukces

Myślałaś, że maleństwo na piersi będzie spokojne i uśmiechnięte. A ono słabo przybiera na wadze, często płacze. Czyżby twój pokarm był nieodpowiedni? Nie poddawaj się! Walcz o laktacyjny sukces!
mama, noworodek, karmienie piersią
Twój pokarm zawsze jest dla dziecka najlepszy, idealnie dopasowuje się do jego potrzeb. Zdarza się jednak, że czasem trzeba go nieco „ulepszyć”. Jak? Niekiedy wystarczy, byś zmieniła swoją dietę, bo wszystko to, co zjadasz, przenika do twojego mleka. Innym razem potrzebna jest zmiana sposobu przystawiania do piersi. Często kłopoty z karmieniem można naprawdę łatwo pokonać.

...i tak synek ma bolesne kolki

Co trzecie niemowlę ma kolki, głównie wieczorami. Przyczyną ich jest nieprawidłowa praca układu pokarmowego lub zbyt łapczywe picie. Malec łyka wtedy powietrze, które powoduje tworzenie się gazów w jelitach.
Co robić? Jeśli czujesz, że maleństwo ssie za szybko, podawaj mu pierś wtedy, gdy jest trochę śpiące. I jak najczęściej przystawiaj malca do piersi, by wygłodniały nie ssał jeszcze szybciej! Zmień pozycję karmienia: połóż się na plecach – pokarm będzie wówczas wypływał wolniej, a maluszek nie będzie się nim krztusić. Gdy skończy ssać, przytrzymaj go w pozycji pionowej, by mu się odbiło. Nie pij kawy i czarnej herbaty, bo do twojego mleka przenika zawarta w nich kofeina i teina, przez co malec staje się rozdrażniony i może mieć kolki. Nie jedz dań smażonych, z dodatkiem kapusty, fasoli i grochu – są ciężkostrawne.
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

...maluszek dostał biegunki

Gdy noworodek robi 8–9 kupek dziennie, to nie problem. Może się załatwiać nawet po każdym karmieniu! Natomiast podczas biegunki stolce są obfite, wodniste, czasem z krwią lub śluzem.
Co robić? Przede wszystkim nie przestawaj karmić malca piersią – twoje mleko jest lekarstwem. Jednak jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą – u niemowlęcia biegunkę trzeba natychmiast leczyć!

...brzdąc nie trawi laktozy

Czyli cukru, który znajduje się w kobiecym pokarmie (w mleku krowim zresztą też). To dzięki niemu twoje mleko jest słodkie. U niektórych dzieci laktoza nie jest dokładnie trawiona w jelitach. Pojawiają się gazy i bóle brzuszka.
Co robić? Przed każdym karmieniem odciągnij trochę mleka. Na początku ma ono najwięcej laktozy.

...malec ulewa mleczko

To normalne, że czasem nieco pokarmu wyleje się smykowi z buzi. Problem pojawia się, jeśli ulewania są obfite jak wymioty. Przez to malec może słabiej przybierać na wadze.
Co robić? Podawaj dziecku pierś częściej, nawet co 1,5–2 godziny. Dzięki temu malec będzie wypijał mniej mleka podczas jednego karmienia. Po jedzeniu przytrzymaj go na rękach w pozycji pionowej, poczekaj chwilę, aż mu się odbije. Nie kładź malucha na brzuszku! Jeśli to nie pomaga, idź do pediatry. Może zalecić podawanie substancji zagęszczającej mleko w żołądku lub leków zmniejszających ulewanie. Uwaga: czasem takie kłopoty mogą być objawem alergii pokarmowej, ale wówczas dołącza się do nich np. biegunka.

...smyk wolno rośnie

Gdy malec jest mały i szczupły, słyszysz pewnie: „To dlatego, że twoje mleko jest za chude i mało wartościowe. Lepiej daj mu mieszankę”. Nie wierz temu! Twój pokarm jest dla dziecka najbardziej wartościowy, a mleko modyfikowane jest robione na jego wzór.
Co robić? Jeśli malec wolniej tyje (w pierwszych trzech miesiącach mniej niż 120 g tygodniowo), idź do poradni laktacyjnej. Być może masz mało pokarmu lub nieprawidłowo przystawiasz smyka do piersi. Laktację da się zwiększyć np. dzięki częstemu przystawianiu do piersi, odciąganiu mleka między karmieniami, piciu ziółek.

...dziecko jest alergikiem

U dzieci trudno rozpoznać uczulenie. Podejrzewa się je, jeśli smyk ulewa, ma długotrwałe kolki, wysypkę.
Co robić? Idź do lekarza. Tylko on może stwierdzić, czy przyczyną kłopotów jest alergia. Jeśli tak, absolutnie nie przestawaj karmić piersią, zmień jednak swoją dietę na bezmleczną.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy