Leki w ciąży – które są dozwolone? [WIDEO]

Jakie leki można brać w ciąży na własną rękę? W których tygodniach jest to najbardziej niebezpieczne dla dziecka? A może przyszła mama może stosować tylko domowe sposoby leczenia? Zobacz, co na ten temat sądzi nasz ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk, ginekolog.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (23)

Poznaj porady ginekologa, dra Tadeusza Oleszczuka, dotyczące stosowania leków w ciąży. Dowiedz się, czy w ogóle istnieją leki bezpieczne do stosowania w ciąży? Sprawdź też, czy ciężarna może brać leki bez konsultacji z lekarzem.

Które leki są bezpieczne dla ciężarnej?


Przyszła mama może brać tylko leki przepisane przez lekarza. W ciąży nie wolno leczyć się na własną rękę, ponieważ wiele substancji może źle wpływać na rozwój dziecka. Jest to ważne szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy rozwijają się główne narządy maluszka. Objawy, które czasami chcemy zlikwidować za pomocą popularnych lekarstw w ciąży, mogą mieć zupełnie inne przyczyny i znaczenie – nigdy nie lecz się sama, gdy spodziewasz się dziecka!


Leki zakazane w ciąży

Wśród lekarstw, których ciężarna nie może przyjmować, jest wiele antybiotyków. Jakie jeszcze syropy, tabletki czy zawiesiny są zakazane?
  • niektóre antybiotyki
  • leki przeciwkatarowe, wysuszające śluzówkę (wpływają na kurczliwość macicy)
  • leki przeciw zgadze (z typu prazoli)
  • leki przeciwprzeziębieniowe z ibuprofenem oraz kwasem acetylosalicylowym (źle wpływają na ukłąd krzepnięcia, mogą doprowadzić do powstania krwawień w ciąży). 

Domowe sposoby na infekcje w ciąży

Najlepsze środki naturalnie wzmacniające odporność i przeciwdziałające infekcjom to czosnek i cebula. Poza tym, warto jeść miód, natkę pietruszki, awokado i sezonowe warzywa – w dużych ilościach i wszystkich kolorach. 
Zobacz też: Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy