domowe sposoby na owsiki u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Domowe sposoby na owsiki u dzieci: naturalne i skuteczne

Domowe sposoby na owsiki u dzieci wspomagają leczenie preparatem zaleconym przez lekarza. Połączenie farmaceutyku z naturalnymi metodami jest najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko pozwala pozbyć się owsicy, ale także zapobiega nawrotowi zakażenia.

Zanim zastosujesz domowe sposoby na owsiki, po konsultacji z lekarzem zaopatrz się w aptece w preparat na owsiki (występuje w tabletkach lub w syropie). Można stosować go u dzieci powyżej 2 roku życia. Jeśli połączenie leku z naturalnymi metodami zwalczania owsicy nie przyniesie oczekiwanych efektów, ponownie zgłoś się do lekarza, który przepisze inny lek.

Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?

Domowe sposoby na owsiki u dzieci

Podając dziecku lek na owsiki, warto wdrożyć dodatkowe działania, które pomogą pozbyć się owsików. Leczenie owsicy wspomogą naturalne domowe metody. Do najpopularniejszych należą:

 • Kwaśna dieta – bogata w kiszonki. Owsiki nie lubią kwaśnego środowiska, a kiszonki dodatkowo wspomagają pracę jelit, ułatwiając wydalanie pasożytów. Podawaj dziecku sok z kwaszonych ogórków, same kwaszone ogórki, kiszoną kapustę oraz pochodzący z niej sok. Dieta na owsiki powinna również zawierać błonnik, który wspomaga pracę jelit (zawierają go np. produkty razowe) oraz kefiry, jogurty (naturalne, nie słodkie!) i maślankę. 
 • Syrop z cebuli – pokrój dwie cebule w plastry, włóż do słoja i zasyp cukrem. Odstaw w chłodne miejsce i co jakiś czas potrząsaj słojem. Gdy cebula wypuści sok, podawaj go dziecku 2-3 razy dziennie po łyżce, a słoik z sokiem trzymaj w lodówce (skutecznie działa również syrop z cebuli i czosnku).
 • Pasta z czosnku – przeciśnij czosnek przez praskę, wymieszaj z odrobiną masła i powstałą pastą posmaruj dziecku kanapkę. Podawaj rano i wieczorem.
 • Pestki dyni – rozkrusz je i podaj dziecku codziennie rano na czczo (2 łyżki), np. z miodem. Możesz też dodawać je do sałatek.
 • Ograniczenie słodyczy w diecie dziecka – najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.
 • Ziołowe nasiadówki – zaparz 5 łyżek rumianku w 5 litrach wody. Gdy napar będzie ciepły (nie gorący!), przelej do miski i posadź w nim dziecko na kilka minut.
 • Mycie owoców i warzyw przed podaniem ich dziecku. 

Naturalne metody leczenia owsicy – o czym pamiętać?

Aby skutecznie zwalczyć owsiki u dziecka, w czasie leczenia należy:

 • prać pościel w temperaturze 60–90 stopni i zmieniać ją co 3-4 dni
 • obciąć dziecku bardzo krótko paznokcie
 • często myć dziecku ręce, zawsze koniecznie po wyjściu z toalety i przed posiłkami
 • wytłumaczyć maluchowi (i pilnować go), aby nie wkładał rączek do buzi i innych przedmiotów
 • wysprzątać pokój dziecka z kurzu, w którym mogą znajdować się jaja owsików.


Należące do dziecka pluszaki warto wyprać w temperaturze 60 stopni – niższa nie zabija owsików. Zabawki, których nie można włożyć do pralki, trzeba dokładnie umyć mydłem albo usunąć. Spirytus i alkohol nie niszczą jaj owsików, więc nie można nimi skutecznie dezynfekować przedmiotów, które dziecko bierze do rąk.

Sprawdź też:

czego nie lubią pasożyty
Adobe Stock
Zdrowie
Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.

Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko z akażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki , lamblie , tasiemiec czy glista ludzka . Podpowiadamy, co jeść na pasożyty.  Czego nie lubią pasożyty ludzkie? Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać: Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim. Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci... Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów. Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.   Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów. Dieta przeciwpasożytnicza Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego . Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas...

lamblie u dzieci objawy
Adobe Stock
Zdrowie
Objawy lamblii u dzieci – 10 sygnałów, że dziecko ma pasożyty
Lamblie u dzieci są podstępne i mogą nie dawać żadnych objawów. Dopiero gdy zakażenie jest zaawansowane, pojawiają się objawy w postaci dolegliwości układu pokarmowego – biegunki, bóle brzucha i wzdęcia. Dziecko może stać się osowiałe, bez energii, nie przybierać na wadze, a nawet chudnąć. Przez to, że pasożyty są trudne do zdiagnozowania, ich leczenie często jest utrudnione. A jest ono konieczne, aby u dziecka nie doszło m.in. do odwodnienia, anemii i zahamowania wzrostu.

Objawy zakażenia lambliami pojawiają się tylko u ok. 10 proc . wszystkich zakażonych dzieci, stąd rodzice mogą nie wiedzieć, że dziecko ma pasożyty. Pierwsze najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia mogą pojawić się dopiero po 14 dniach od momentu zarażenia i utrzymywać się przez dwa-cztery tygodnie. Lamblie u dzieci objawy: początkowa faza zakażenia lambliami objawy lamblii w ostrej fazie zakażenia przewlekła lamblioza u dzieci leczenie zakażenia ostra faza zakażenia przewlekła lamblioza u dzieci leczenie zakażenia lambliami---#---lambliami.---#---lambliami">lambliami ostra faza zakażenia przewlekła lamblioza u dzieci leczenie zakażenia lambliami---#---lambliami.---#---lambliami">zapobieganie ponownemu zarażeniu lambliami Objawy początkowej fazy zarażenia lambliami Zakażenie lambliami u dzieci, tak jak i u dorosłych przebiega podobnie i najczęściej ma postać łagodną i bezobjawową. Rodzicowi małego dziecka (a pasożyty atakują głównie 2-5-latków) trudno się zorientować, że zaraziło się ono lambliami. Maluch może nie mieć żadnych oznak obecności pasożytów w swoim układzie pokarmowym lub mogą być one bardzo mało wyraźne i pojawiać się sporadycznie. W początkowej fazie objawami zakażenia mogą być: brak energii u dziecka, słaby apetyt lub jego brak, czasami kłucie i wzdęcia brzuszka. Bywa, że kilka razy w ciągu dnia dziecko powie, że boli je brzuch, a potem przez następne dni nie będzie zgłaszało żadnych dolegliwości. Co zaskakujące – dziecko może mieć nadmierną ochotę na słodycze. I to powinno być dla rodzica sygnałem, że być może doszło do zakażenia pasożytami, gdyż lamblie żywią się węglowodanami. Także zmiany w wyglądzie dziecka mogą świadczyć o zakażeniu lambliami. Dzieci zarażone pasożytami często mają bladą cerę, sińce pod oczami....

zakażenia pasożytnicze
Fotolia
Zdrowie
Pasożyty na wakacjach – jak chronić dzieci przed owsikami, tasiemcami, glistami [WYWIAD]
Wzbudzają strach, a już na pewno obrzydzenie. Niektórzy rodzice chcą prewencyjnie odrobaczać dzieci. Tymczasem w Polsce większość chorób pasożytniczych to rzadkość, więc nie ma potrzeby aż tak się ich bać. Choć są pewne wyjątki... O zakażeniach pasożytami u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Jolantą Popielską z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Dr n. med. Jolanta Popielska - pediatra, specjalista chorób zakaźnych. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie w Klinice Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego. Specjalizuje się w opiece i leczeniu dzieci zakażonych HIV. W kręgu jej zainteresowań są też choroby pasożytnicze u dzieci.  Aleksandra Sobieraj: Bać się czy nie bać pasożytów? Dr n. med. Jolanta Popielska: To zależy, gdzie się mieszka i o jakich pasożytach mówimy. W krajach tropikalnych parazytozy są bardzo częste , zwłaszcza te układu pokarmowego. W Polsce takie pasożyty są rzadkością. Inne parazytozy, bo można je podzielić na tkankowe, przewodu pokarmowego i skórne, oczywiście są, ale też jest ich niedużo.   Pasożyty skórne to np. wszy czy świerzb, a tkankowe?  – Występują wtedy, gdy pasożyt umiejscowi się nie na skórze, nie w przewodzie pokarmowym, ale w jakimś narządzie, np. w mózgu, płucach, wątrobie. Przykładem jest bąblowica, którą można zarazić się po zjedzeniu niemytych jagód , wcześniej zabrudzonych kałem lisa, psa, wilka, który miał tasiemca. W tkance człowieka zaczyna rosnąć bąbel – może to być niebezpieczne, jeśli zmiana umiejscowi się np. w mózgu. Bywa, że nawet mała powoduje poważne konsekwencje .  A jakie są najczęstsze pasożyty pokarmowe?  – W Polsce zdecydowanie najczęstsza jest owsica . Nie ma danych epidemiologicznych, są jedynie szacunkowe, które mówią, że owsiki ma ok. 10 proc. dzieci . Na drugim miejscu jest lamblioza – od 1 do 10 proc. Zdecydowanie rzadziej, u mniej niż 1 proc. populacji, występuje tasiemczyca i glistnica. Zdarza się też węgorczyca – głównie w Polsce południowo-wschodniej – ale węgorka najczęściej przywozimy z krajów tropikalnych , tak jak pełzakowicę. Inne zachorowania na pasożyty pokarmowe są już absolutnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj