
Zanim zastosujesz domowe sposoby na owsiki, po konsultacji z lekarzem zaopatrz się w aptece w preparat na owsiki (występuje w tabletkach lub w syropie). Można stosować go u dzieci powyżej 2 roku życia. Jeśli połączenie leku z naturalnymi metodami zwalczania owsicy nie przyniesie oczekiwanych efektów, ponownie zgłoś się do lekarza, który przepisze inny lek.
Domowe sposoby na owsiki u dzieci
Podając dziecku lek na owsiki, warto wdrożyć dodatkowe działania, które pomogą pozbyć się owsików. Leczenie owsicy wspomogą naturalne domowe metody. Do najpopularniejszych należą:
- Kwaśna dieta – bogata w kiszonki. Owsiki nie lubią kwaśnego środowiska, a kiszonki dodatkowo wspomagają pracę jelit, ułatwiając wydalanie pasożytów. Podawaj dziecku sok z kwaszonych ogórków, same kwaszone ogórki, kiszoną kapustę oraz pochodzący z niej sok. Dieta na owsiki powinna również zawierać błonnik, który wspomaga pracę jelit (zawierają go np. produkty razowe) oraz kefiry, jogurty (naturalne, nie słodkie!) i maślankę.
- Syrop z cebuli – pokrój dwie cebule w plastry, włóż do słoja i zasyp cukrem. Odstaw w chłodne miejsce i co jakiś czas potrząsaj słojem. Gdy cebula wypuści sok, podawaj go dziecku 2-3 razy dziennie po łyżce, a słoik z sokiem trzymaj w lodówce (skutecznie działa również syrop z cebuli i czosnku).
- Pasta z czosnku – przeciśnij czosnek przez praskę, wymieszaj z odrobiną masła i powstałą pastą posmaruj dziecku kanapkę. Podawaj rano i wieczorem.
- Pestki dyni – rozkrusz je i podaj dziecku codziennie rano na czczo (2 łyżki), np. z miodem. Możesz też dodawać je do sałatek.
- Ograniczenie słodyczy w diecie dziecka – najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.
- Ziołowe nasiadówki – zaparz 5 łyżek rumianku w 5 litrach wody. Gdy napar będzie ciepły (nie gorący!), przelej do miski i posadź w nim dziecko na kilka minut.
- Mycie owoców i warzyw przed podaniem ich dziecku.
Naturalne metody leczenia owsicy – o czym pamiętać?
Aby skutecznie zwalczyć owsiki u dziecka, w czasie leczenia należy:
- prać pościel w temperaturze 60–90 stopni i zmieniać ją co 3-4 dni
- obciąć dziecku bardzo krótko paznokcie
- często myć dziecku ręce, zawsze koniecznie po wyjściu z toalety i przed posiłkami
- wytłumaczyć maluchowi (i pilnować go), aby nie wkładał rączek do buzi i innych przedmiotów
- wysprzątać pokój dziecka z kurzu, w którym mogą znajdować się jaja owsików.
Należące do dziecka pluszaki warto wyprać w temperaturze 60 stopni – niższa nie zabija owsików. Zabawki, których nie można włożyć do pralki, trzeba dokładnie umyć mydłem albo usunąć. Spirytus i alkohol nie niszczą jaj owsików, więc nie można nimi skutecznie dezynfekować przedmiotów, które dziecko bierze do rąk.
Sprawdź też:

Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko z akażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki , lamblie , tasiemiec czy glista ludzka . Podpowiadamy, co jeść na pasożyty. Czego nie lubią pasożyty ludzkie? Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać: Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim. Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci... Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów. Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii. Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów. Dieta przeciwpasożytnicza Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego . Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas...

Objawy zakażenia lambliami pojawiają się tylko u ok. 10 proc . wszystkich zakażonych dzieci, stąd rodzice mogą nie wiedzieć, że dziecko ma pasożyty. Pierwsze najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia mogą pojawić się dopiero po 14 dniach od momentu zarażenia i utrzymywać się przez dwa-cztery tygodnie. Lamblie u dzieci objawy: początkowa faza zakażenia lambliami objawy lamblii w ostrej fazie zakażenia przewlekła lamblioza u dzieci leczenie zakażenia ostra faza zakażenia przewlekła lamblioza u dzieci leczenie zakażenia lambliami---#---lambliami.---#---lambliami">lambliami ostra faza zakażenia przewlekła lamblioza u dzieci leczenie zakażenia lambliami---#---lambliami.---#---lambliami">zapobieganie ponownemu zarażeniu lambliami Objawy początkowej fazy zarażenia lambliami Zakażenie lambliami u dzieci, tak jak i u dorosłych przebiega podobnie i najczęściej ma postać łagodną i bezobjawową. Rodzicowi małego dziecka (a pasożyty atakują głównie 2-5-latków) trudno się zorientować, że zaraziło się ono lambliami. Maluch może nie mieć żadnych oznak obecności pasożytów w swoim układzie pokarmowym lub mogą być one bardzo mało wyraźne i pojawiać się sporadycznie. W początkowej fazie objawami zakażenia mogą być: brak energii u dziecka, słaby apetyt lub jego brak, czasami kłucie i wzdęcia brzuszka. Bywa, że kilka razy w ciągu dnia dziecko powie, że boli je brzuch, a potem przez następne dni nie będzie zgłaszało żadnych dolegliwości. Co zaskakujące – dziecko może mieć nadmierną ochotę na słodycze. I to powinno być dla rodzica sygnałem, że być może doszło do zakażenia pasożytami, gdyż lamblie żywią się węglowodanami. Także zmiany w wyglądzie dziecka mogą świadczyć o zakażeniu lambliami. Dzieci zarażone pasożytami często mają bladą cerę, sińce pod oczami....

Dr n. med. Jolanta Popielska - pediatra, specjalista chorób zakaźnych. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie w Klinice Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego. Specjalizuje się w opiece i leczeniu dzieci zakażonych HIV. W kręgu jej zainteresowań są też choroby pasożytnicze u dzieci. Aleksandra Sobieraj: Bać się czy nie bać pasożytów? Dr n. med. Jolanta Popielska: To zależy, gdzie się mieszka i o jakich pasożytach mówimy. W krajach tropikalnych parazytozy są bardzo częste , zwłaszcza te układu pokarmowego. W Polsce takie pasożyty są rzadkością. Inne parazytozy, bo można je podzielić na tkankowe, przewodu pokarmowego i skórne, oczywiście są, ale też jest ich niedużo. Pasożyty skórne to np. wszy czy świerzb, a tkankowe? – Występują wtedy, gdy pasożyt umiejscowi się nie na skórze, nie w przewodzie pokarmowym, ale w jakimś narządzie, np. w mózgu, płucach, wątrobie. Przykładem jest bąblowica, którą można zarazić się po zjedzeniu niemytych jagód , wcześniej zabrudzonych kałem lisa, psa, wilka, który miał tasiemca. W tkance człowieka zaczyna rosnąć bąbel – może to być niebezpieczne, jeśli zmiana umiejscowi się np. w mózgu. Bywa, że nawet mała powoduje poważne konsekwencje . A jakie są najczęstsze pasożyty pokarmowe? – W Polsce zdecydowanie najczęstsza jest owsica . Nie ma danych epidemiologicznych, są jedynie szacunkowe, które mówią, że owsiki ma ok. 10 proc. dzieci . Na drugim miejscu jest lamblioza – od 1 do 10 proc. Zdecydowanie rzadziej, u mniej niż 1 proc. populacji, występuje tasiemczyca i glistnica. Zdarza się też węgorczyca – głównie w Polsce południowo-wschodniej – ale węgorka najczęściej przywozimy z krajów tropikalnych , tak jak pełzakowicę. Inne zachorowania na pasożyty pokarmowe są już absolutnie...