Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
urwany kleszcz
Ocskay Mark/Adobe Stock
Zdrowie

Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?

Do „urwania kleszcza” może dojść podczas jego usuwania ze skóry po tym, jak zdążył się w nią wgryźć. Pajęczak trzyma się w skórze mocno, więc jego nieumiejętne usuwanie kończy się tym, że główka kleszcza lub jedynie jego aparat gębowy (hypostom) pozostają w skórze. Sprawdź, co wtedy robić.

Problem z „urwanym kleszczem” pojawia się wtedy, gdy podczas jego usuwania, pajęczak został uchwycony za odwłok, zamiast za główkę. Wtedy może dojść do rozerwania się ciała kleszcza – taki kleszcz nie jest żywy. Czasami w skórze pozostaje jedynie aparat gębowy, co stanowi mniejsze ryzyko zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami. Gdy w skórze pozostanie cała główka pajęczaka, ryzyko zakażenia jest większe. W obu przypadkach najlepiej usunąć pozostałości kleszcza.

Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze? [WIDEO + ZDJĘCIA]

Jak wyciągnąć głowę kleszcza?

Głowę kleszcza należy spróbować usunąć pęsetą, chwytając ją jak najbliżej skóry. Można pomóc sobie wyjałowioną igłą tak, jak przy usuwaniu drzazgi. Aparat gębowy jest natomiast zwykle zbyt mały i tkwi zbyt głęboko, aby usunąć go pęsetą. Pozostaje więc metoda z igłą. Jeśli usuwanie „urwanego kleszcza” przebiegnie pomyślnie, rankę trzeba zdezynfekować.

Jeśli pozostałości kleszcza nie udaje się wyjąć ze skóry, najlepiej zgłosić się do chirurga, który w znieczuleniu miejscowym natnie skórę i usunie resztki pajęczaka. Ze względu na podwyższone ryzyko zakażenia boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi, główki kleszcza lepiej nie pozostawiać w skórze. Co prawda po pewnym czasie wyjdzie sama, ale nie warto ryzykować zakażeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest szybka wizyta u specjalisty.

Jak wyjmować kleszcza, żeby się nie urwał?

Lekarze polecają użycie cienkiej pęsety. Jej końcami należy uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnąć pajęczaka płynnym ruchem bez wykręcania. Problem może być z nimfą kleszcza, która jest bardzo mała.

 

jak nie urwac kleszcza

rys. Elena/Adobe Stock

Można użyć specjalnych uchwytów do wyjmowania kleszczy, które dostępne są w aptekach. Pozwalają one na wsunięcie pajęczaka przez specjalną szczelinę między dwa elementy uchwytu, co sprawia, że kleszcz nie jest ściskany. Czasami nawet użycie takiego akcesorium nie pozwala wyjąć kleszcza w całości. Wtedy należy postąpić tak, jak pisaliśmy powyżej.

Sprawdź też: Jak wyciągnąć kleszcza, który wbił się dziecku?

Przez pierwsze 24 godziny od momentu wbicia się kleszcza w skórę ryzyko zakażenia boreliozą jest niewielkie. Zaczyna rosnąć po 24 godzinach, a po 48 staje się wysokie, o ile pajęczak jest nosicielem chorobotwórczych drobnoustrojów.

Zobacz także:

kleszcz u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Kleszcz u dziecka: ugryzienie kleszcza jest groźne? – wywiad z pediatrą
Kleszcz u dziecka nie musi oznaczać boreliozy. Z obawy przed ugryzieniem kleszcza unikasz chodzenia do lasu? Nie dajmy się zastraszyć – apeluje dr Marek Pleskot, doświadczony pediatra, który wyjaśnia, jak chronić się przed kleszczami i co zrobić, jeśli jednak kleszcz wbije się nam w skórę.

Kleszcz u dziecka to dla wielu rodziców powód do pilnej wizyty u lekarza. Ugryzienie kleszcza i borelioza to tematy, wokół których narosło wiele mitów. W internecie coraz więcej osób diagnozuje u siebie tę chorobę. Są też dwie metody jej leczenia – klasyczna IDSA i niezgodna z zalecenia polskich specjalistów – ILADS. Sezon aktywności kleszczy trwa długo – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, więc ryzyko, że ugryzie nas kleszcz, jest spore. Wspólnie z dr n. med. Markiem Pleskotem ustalamy najważniejsze fakty o kleszczach , aby bez strachu cieszyć się ze spacerów po lesie, parku czy zabawami w ogrodzie. Dr n. med. Marek Pleskot – pediatra z wieloletnim doświadczeniem. Przez wiele lat uczył studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Prowadzi prywatną praktykę w Podkowie Leśnej k. Warszawy ( drpleskot.pl ).   Spis treści: Co na kleszcze u dzieci? Kleszcz u dziecka – co robić? Jak usunąć kleszcza u dziecka? Kleszcz u dziecka a borelioza Kleszcz u dziecka – kiedy antybiotyk? Rumień po kleszczu u dziecka Jakie badania po ugryzieniu kleszcza? Nietypowe objawy po kleszczu u dziecka Kleszcz u dziecka – leczenie Czy widuje Pan w swoim gabinecie więcej małych dzieci, które ugryzł kleszcz? Marek Pleskot: Zawsze tacy mali pacjenci się trafiali. Być może w ostatnim czasie jest ich trochę więcej niż poprzednio, ale nie mamy do czynienia z epidemią. Pamiętajmy, że w prosty sposób możemy uniknąć komplikacji związanych z ugryzieniem kleszcza . Co na kleszcze u dzieci? Ze strachu przed kleszczami rodzice boją się chodzić do lasu. Co Pan o tym sądzi? Nie można dać się zastraszyć. Nawet małe dzieci można chronić repelentami, oczywiście używając ich w odpowiedni sposób,...

rumień po kleszczu: jak wygląda rumień
Fotolia/Babyonline.pl
Zdrowie
Rumień po kleszczu: jak wygląda rumień wędrujący i ile się utrzymuje [ZDJĘCIA]
Rumień po kleszczu, a właściwie to, jak wygląda rumień po kleszczu, jest bardzo ważną informacją. Kleszcze mogą wywołać groźną chorobę – boreliozę, która sieje postrach wśród rodziców. Jej pierwszym objawem jest właśnie rumień wędrujący, który ma charakterystyczny wygląd. Sprawdź, jak wygląda rumień po ugryzieniu kleszcza, czy swędzi oraz ile się utrzymuje.

Rumień po kleszczu ma postać czerwonej, powiększającej się plamy, z charakterystycznym białym kółkiem w środku. Rumień wędrujący bierze swoją nazwę z faktu, że początkowo pojawia się w miejscu po wkłuciu kleszcza , a potem „wędruje” po ciele. Najczęściej przenosi się na uda, pośladki, pachwiny, pachy, miejsca pod kolanami. Może pojawić się też na głowie.  Takie charakterystyczne zaczerwienienie po kleszczu  to pierwszy objaw zakażenia boreliozą. Pamiętaj jednak, że można zakazić się tą chorobą, a rumień nie wystąpi! Rumień pojawia się w 30-50 proc. przypadków boreliozy , w pierwszym stadium tej choroby przenoszonej przez kleszcze. Jak wygląda rumień po kleszczu: zdjęcia Rumień wędrujący, pierwszy objaw boreliozy , składa się z jednej lub dwóch czerwonych obręczy (pierścieni), pojawiających się wokół miejsca wbicia się kleszcza . Rumień wędrujący ma bardzo charakterystyczny wygląd i choć nie zawsze wygląda tak samo, łatwo go rozpoznać: zdj. Adobe Stock Charakterystyczny wygląd rumienia wędrującego sprawia, że nie sposób go pomylić z rumieniem zakaźnym czy guzowatym. Jak rozpoznać rumień po kleszczu? Następujące cechy wskazują na rumień wędrujący: plama z białą okrągłą przestrzenią w środku, otoczoną czerwoną obwódką, która z czasem robi się coraz większa, średnica powyżej 5 cm, rozrastanie się plamy, długi czas zanikania, możliwość podwyższenia ciepłoty ciała w miejscu zmiany, przenoszenie się rumienia na inne partie ciała. Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć: podniesiona temperatura ciała, zmęczenie, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych. Możesz samodzielnie usunąć kleszcza ze skóry przy pomocy takich sprytnych urządzeń: Uwaga! Wyjmij kleszcza zgodnie z instrukcją , a potem obserwuj uważnie...

opaski na kleszcze dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Opaski na kleszcze dla dzieci : czy naprawdę działają?
Opaski na kleszcze dla dzieci najczęściej nie zawierają chemii, a naturalne olejki lub działają, emitując ultradźwięki. Z tego względu są dla dzieci dość bezpieczne, jednak ich skuteczność jest wątpliwa.

Opaski na kleszcze dla dzieci stanowią niewielki wycinek oferty opasek, które mają odstraszać owady. Większość takich produktów przeznaczona jest do odstraszania komarów. Jeśli chodzi o opaski na kleszcze dla dzieci, to są ich dwa rodzaje. Opaski na kleszcze dla dzieci: ultradźwiękowe zapachowe jaką opaskę kupić i jak stosować Opaska na kleszcze dla dzieci ultradźwiękowa Wytwarza ultradźwięki, czyli dźwięki przez ludzi niesłyszalne. Ich częstotliwość ma blokować narządy Hallera kleszczy. Umiejscowione są na odnóżach tych pasożytów i umożliwiają im wyczuwanie zmian stężenia dwutlenku węgla oraz temperatury. Właśnie w ten sposób pajęczaki te wyczuwają swoje ofiary. Ultradźwięki tworzą zatem rodzaj tarczy, która ma sprawiać, że noszący taką opaskę człowiek staje się niewidzialny dla kleszczy . Opaski takie kosztują ok. 100 zł. Tańsze (kosztują kilkanaście złotych) są opaski ultradźwiękowe na komary, ale prawdę mówiąc trudno stwierdzić, czym różni się ich działanie, bo producenci i dystrybutorzy nie podają parametrów stosowanych ultradźwięków. Zalety: nie zawiera chemicznych substancji, nie uczula. Wady: brak badań potwierdzających ich skuteczność. Opaski na kleszcze dla dzieci – zapachowe Zawierają olejek eteryczny cytroneli , czyli naturalną substancję, której zapach ma działać odpychająco na kleszcze . Na rynku są opaski, które po wyjęciu z woreczka foliowego wydzielają przyjemny zapach z w miarę stałą intensywnością oraz takie, w których ilość uwalnianego olejku można regulować. Zalety: nie zawierają chemii, przyjemnie pachną. Wady: olejki eteryczne są silnymi alergenami , mogą podrażniać oczy i skórę. Mają krótki czas działania, a ich skuteczność w odstraszaniu kleszczy nie została potwiedzona badaniami. Skuteczność zapachowych opasek na kleszcze dla dzieci Mimo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj