masy plastyczne dla dzieci
fot. Adobe Stock

Masy plastyczne dla dzieci – 9 najlepszych przepisów

Domowe masy plastyczne dla dzieci są łatwe w wykonaniu, a frajda z zabawy nimi jest naprawdę ogromna. Sprawdź, jak własnoręcznie zrobić masę plastyczną. Przedstawiamy aż 9 takich mas. Wybierz tę, która najbardziej spodoba się twojemu dziecku.
Joanna Biegaj
masy plastyczne dla dzieci
fot. Adobe Stock
Masy plastyczne to szybki i łatwy sposób na udaną zabawę dla najmłodszych. Wcale nie musisz ich kupować w sklepie, płacąc za nie krocie. Każdą z nich możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą dziecka w domu. Prezentujemy różne domowe masy plastyczne dla dzieci. Znajdziesz wśród nich masę solą, ciastolinę, masę balonową, a nawet sztuczny śnieg!

Masa do modelowania dla małych dzieci ma mnóstwo zalet, między innymi pozwala ćwiczyć sprawność palców oraz całych dłoni. Dodatkowo wyzwala kreatywność wśród najmłodszych. 
 
Masy plastyczne dla dzieci – przepisy
 1. Piasek kinetyczny
 2. Piasek księżycowy
 3. Sztuczny śnieg
 4. Domowa ciastolina
 5. Piankolina
 6. Masa solna
 7. Masa porcelanowa
 8. Slime
 9. Masa balonowa
 10. Masy plastyczne do zrobienia w Thermomixie

Piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny, zwany też piaskoliną, to masa plastyczna do zabawy, która przypomina prawdziwy piasek. Można się nim bawić zupełnie tak jak tym, który znajduje się w piaskownicy lub na plaży. Dużym plusem jest to, że stworzone budowle nie rozpadają się jednak tak szybko.

Do zrobienia piaskoliny potrzebujecie jedynie kilku produktów: mąki ziemniaczanej, wody, barwnika, płynu do naczyń i piasku. Sprawdź, jak zrobić piasek kinetyczny.

Piasek księżycowy

Kolejną wersją masy plastycznej do zabawy jest tzw. piasek księżycowy. Niektórzy mogą znać tę masę do modelowania dla małych dzieci pod nazwą moon sand.

Robi się go bardzo szybko, a do jego wykonania potrzeba jedynie dwóch składników: mąki i oleju. Zobacz, jak zrobić taki piasek księżycowy samodzielnie w domu.

Sztuczny śnieg

Sztuczny śnieg sprawdzi się idealnie, zwłaszcza gdy zimą nie ma na dworze tego prawdziwego. Wcale jednak nie trzeba rezygnować ze śnieżnych zabaw!

Zrobienie sztucznego śniegu zajmuje jedynie kilka minut, a efekt jest naprawdę wspaniały. Ta masa plastyczna do zabawy naprawdę przypomina śnieg, który pada z nieba! Tłumaczymy, jak zrobić sztuczny śnieg.

Domowa ciastolina

Domowa ciastolina jest niemal identyczna, jak ta kupiona w sklepie. Jest jednak o wiele tańsza i całkowicie naturalna. Można ją wykonać z mąki pszennej lub ziemniaczanej. Należy jednak pamiętać, że ciastolina, która nie będzie szczelnie zamknięta – szybko wyschnie. Sprawdź nasz prosty i tani przepis na domową ciastolinę.

Piankolina

Piankolina to lekka masa składająca się z małych kuleczek, które są ze sobą sklejone. Łatwo można ją modelować, dodatkowo nie brudzi i nie wysycha. Ogromną zaletą jest także to, że ta domowa masa plastyczna dla dzieci nie przykleja się do rąk ani do ubrania. Do jej wykonania potrzebna jest jedynie pianka do golenia, płyn do mycia naczyń i mąka ziemniaczana. Spróbujecie wykonać samodzielnie taką piankolinę?

Masa solna

Z masy solnej można stworzyć wspaniałe dekoracje lub upominki, które będą idealne np. jako prezent dla babci lub dziadka od wnuczka i wnuczki. Masa solna doskonale sprawdzi się także do przygotowywania ozdób świątecznych. Do jej wykonania będziecie potrzebować produktów, które zazwyczaj znajdują się w każdym domu: soli, mąki i wody. Zobacz, jak zrobić masę solną.

Masa porcelanowa

Masa porcelanowa jest łatwiejsza i szybsza w wykonaniu niż masa solna. Efekt jednak też jest świetny! Ona również doskonale sprawdzi się do wykonania różnego rodzaju ozdób. Należy jednak pamiętać, że zimna porcelana szybko wysycha. Najlepiej więc od razu wykorzystać całą porcję lub szczelnie owinąć ją folią. Możecie skorzystać z naszego przepisu na masę porcelanową – jest naprawdę prosty!

Slime

Slime, czyli ukochany glutek, to po prostu elastyczna i rozciągliwa masa, którą możecie wykonać w domu. Dzieci uwielbiają slime! Może on pięknie pachnieć lub świecić w ciemności, więc z pewnością będzie głównym bohaterem dziecięcych zabaw. Można go ugniatać, rozciągać, modelować. Koniecznie poznajcie nasz przepis na slime.

Masa balonowa

Masa balonowa będzie idealna dla dzieci, które uwielbiają robić balony z gumy do żucia. Jest szybka i prosta w wykonaniu, a balony z niej są naprawdę imponujące. Do jej zrobienia potrzebny jest jedynie żel do prania i klej szkolny w płynie. Zobacz całą instrukcję wykonania masy balonowej.

Masy plastyczne do zrobienia w Thermomixie

Jeśli posiadasz urządzenie typu Thermomix (lub Lidlomix), przygotowanie plastycznej masy będzie jeszcze łatwiejsze!

Ciastolina z Thermomixa

 • 200 g mąki pszennej
 • 100 g soli
 • 1 łyżeczka kwasku cytrynowego lub 1 łyżka proszku do pieczenia
 • 1-2 łyżki oleju
 • 120-140 g gorącej wody

Do naczynia miksującego wlać niewielką ilość ciepłej wody, kwasek cytrynowy (lub proszek do pieczenia), olej. Ustawić 3 min./100 st./obr. 3. Następnie należy dodać mąkę, sól i przestawić tryb na wyrabianie ciasta – 3 min./interwał. Jeżeli ciasto wyjdzie zbyt twarde i kruche, można dolać więcej wody i ponownie wyrobić.

Masa solna z Thermomixa

 • 200 g mąki ziemniaczanej
 • 2 łyżki oleju 
 • 330 g wody
 • 500 g soli
 • 500 g mąki pszennej

Sól wsypujemy do Thermomixa i ustawiamy czas 20 sek./obr. 10. Następnie dodajemy mąkę pszenną i ziemniaczaną, i miksujemy całość około 15 sek. na obrotach 6. Dodajemy wodę, olej i wyrabiamy ciasto na 3 min./interwał.  Gotowe!

Zobacz także
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy