Myć czy wyparzać butelki dla noworodka

Czy butelkę po mleku wystarczy umyć, czy trzeba ją wygotować. A może wstawić do sterylizatora. Jak skutecznie pozbyć się bakterii.
Katarzyna Pinkosz

Czy butelkę po mleczku wystarczy umyć, czy trzeba ją wygotować. A może wstawić do sterylizatora lub zmywarki. Jak skutecznie pozbyć się bakterii.Czysta butelka, smoczek, kubek są niemniej ważne od najlepszego mleka! Bo jeśli pozostała na nich nawet odrobina jedzenia, bakterie w mig to wykorzystają. To dla nich najwspanialsza pożywka, dzięki której mogą się namnażać. Jeżeli w takiej niedomytej butelce podasz dziecku jedzenie, może to dla niego skończyć się zatruciem pokarmowym i biegunką. Dbaj więc o higienę. Starannie i codziennie.

Mycie butelki noworodka
Gdy tylko dziecko skończy pić mleko, resztki wylej, a butelkę i smoczek starannie wypłucz. Jednak samo mycie w ciepłej czy nawet gorącej wodzie to jeszcze za mało, bo na ściankach butelki zawsze osadzi się trochę jedzenia. Musisz ją dokładnie umyć w środku, najlepiej używając specjalnej szczotki.
Jeśli nie miałaś czasu, by od razu, gdy malec skończył jeść, dokładnie wymyć butelkę, lepiej użyj płynu do mycia naczyń,
a potem dokładnie ją wypłucz.

Laktatory elektryczne - sprawdź opinie

Gotować czy sterylizować butelkę noworodka
Zanim kolejny raz przygotujesz dziecku mleko, butelkę i smoczek musisz wygotować lub wysterylizować. Wybór: gotować czy sterylizować, należy do Ciebie. Najprościej wszystkie akcesoria włożyć do garnka z wodą i gotować 10–15 minut (smoczki osobno, by osad powstający przy ich gotowaniu nie brudził butelek). Butelki możesz też wstawić do zmywarki, jednak wcześniej wyczyść je szczotką.
Jeśli karmisz noworodka tylko mlekiem modyfikowanym i masz dużo akcesoriów do mycia, warto kupić sterylizator (np. Avent, Nuk). Możesz wybrać elektryczny lub na mikrofale (ten ostatni zajmuje mniej miejsca, ale musisz mieć kuchenkę mikrofalową). Niektóre firmy (np. Baby Ono, Petit Terraillon) oferują nowoczesne urządzenia łączące funkcję sterylizatora, podgrzewacza, blendera. Ugotujesz w nich także warzywa na parze.
Dobry pomysł to specjalna butelka samosterylizująca. Wlewa się do niej wodę i wstawia do kuchenki mikrofalowej.
Wydezynfekować butelki możesz też na zimno – specjalnym płynem lub tabletką, z której robi się roztwór do sterylizacji.

Przy karmieniu noworodka pamiętaj o higienie osobistej
Za każdym razem, gdy zabierasz się do przygotowania posiłku dla malca, sama koniecznie umyj ręce. Niby to oczywiste, ale tak łatwo o tym zapomnieć.

Jak długo gotować lub sterylizować butelkę noworodka
Gotować i sterylizować jedzeniowe akcesoria powinnaś co najmniej do skończenia przez dziecko szóstego miesiąca życia. Dłużej – czyli nawet do ukończenia przez dziecko roku – jeśli miewa on biegunki lub pleśniawki, a także latem, bo wysoka temperatura ułatwia bakteriom namnażanie się.

Co jest potrzebne, przydatne i niezbędne przy karmieniu noworodka 
Dzięki akcesoriom do mycia butelek ochronisz malca przed bakteriami.
- Sterylizator parowy Nuk. Wyczyści naraz sześć butelek. Ugotujesz w nim warzywa na parze. Cena ok. 420 zł.
- Tabletki dezynfekujące milton. Sterylizują butelki i smoczki w 15 minut. Cena ok. 17 zł.
- Sterylizator mikrofalowy Avent. Lekki, zajmuje mało miejsca. Wyczyści naraz cztery butelki. Cena ok. 120 zł.
- Butelka samosterylizująca Canpol Baby. Wystarczy nalać wody i wstawić do mikrofalówki. Cena ok. 16 zł.
 

 
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy