najmniejszy wcześniak
fot. Adobe Stock

Najmniejszy wcześniak – w Polsce, na świecie, szanse na przeżycie

Najmniejsze wcześniaki rodzą się przed 28. tygodniem ciąży. Ważą mniej niż 1000 g. Im wcześniej się urodzą i im są mniejsze, tym mają mniejsze szanse na przeżycie.
Ewa Janczak-Cwil
najmniejszy wcześniak
fot. Adobe Stock
Najmniejsze wcześniaki rodzą się z tzw. bardzo skrajnym wcześniactwem. Oznacza to, że nie są w stanie bez wsparcia medyków i specjalistycznego sprzętu przeżyć, a walka o ich życie i tak rzadko kończy się pełnym sukcesem. Jednak historie najmniejszych wcześniaków na świecie i w Polsce pokazują, że warto podejmować próby ich ratowania, gdyż mimo złych prognoz, nawet tak słabe maleństwa potrafią zaskoczyć wolą walki i ostatecznie wyjść ze szpitala jako zupełnie zdrowe dzieci.

Spis treści:

Najmniejszy wcześniak na świecie

Najmniejszy wcześniak na świecie urodził się w 24. tygodniu ciąży w Tokio. Był to chłopiec, który w chwili narodzin ważył mniej więcej tyle, ile waży kostka masła, a dokładnie – 268 g. Wydarzenie to miało miejsce w sierpniu 2018 roku. Maluch przyszedł na świat w wyniku cesarskiego cięcia. Lekarze postanowili je przeprowadzić z obawy o zdrowie maluszka, który nie rósł w prawidłowym tempie i specjaliści obawiali się, że jego życie może być zagrożone. W pierwszych godzinach po porodzie nie wiadomo było, czy dziecko przeżyje. Było tak maleńkie, że w całości mieściło się w dłoni lekarza.

Chłopiec spędził w szpitalu kilka miesięcy. Opuścił go jako zdrowe niemowlę o masie ciała 3238 gramów, które z zapałem ssało pierś mamy.

Rekord najmniejszego wcześniaka na świecie, do narodzin japońskiego maluszka, dzierżył także urodzony w 24. tygodniu ciąży chłopiec z Niemiec. Był jednak większy – ważył 274 g.
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

Najmniejszy wcześniak w Polsce

Najmniejszym wcześniakiem w Polsce jest dziewczynka urodzona w 22. tygodniu ciąży, czyli teoretycznie przed osiągnięciem granicy, po której jest szansa na uratowanie takiego maleństwa. Dziewczynka przyszła na świat 13 lutego 2019 roku w Gryficach. W chwili narodzin ważyła 450 g i mierzyła 27 cm. To, że przeżyła pierwsze minuty po porodzie, lekarze nazwali cudem.

Ten najmniejszy wcześniak w Polsce okazał się prawdziwym wojownikiem. Dziewczynka opuściła szpital dopiero w czerwcu, na dwa tygodnie przed pierwotnym terminem porodu. Ważyła wtedy 3,3 kg, miała 49 cm długości i była zdrowa, co przy takim wcześniaku można uznać za kolejny cud.

Od kiedy ratuje się wcześniaki

Zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Rekomendacji Etycznych w Perinatologii, wcześniaki urodzone przed 23. tygodniem ciąży należy otoczyć opieką paliatywną (minimalizującą cierpienie prowadzące do śmierci). Oznacza to, że uznaje się, że takie maluchy właściwie nie mają szans na przeżycie – 90 proc. z nich umiera wkrótce po narodzinach, a 90 proc. z tych ocalałych 10 procent ma bardzo poważne powikłania.

Opieką medyczną ratującą życie zazwyczaj otacza się wcześniaki od 23. tygodnia ciąży.

Decyzję o minimalizacji leczenia podejmują rodzice. Gdy oni nie mogą tego zrobić, lekarze podejmują starania o uratowanie nawet najmniejszych wcześniaków, o ile one same wykazują wolę walki. Szanse na przeżycie wcześniaka, zwłaszcza tak małego, są niewielkie. Do ukończenia 24. tygodnia ciąży wynoszą one tylko 10 procent.

Skrajne wcześniactwo – co to znaczy

Skrajny wcześniak to dziecko urodzone przed 28. tygodniem ciąży i o masie ciała poniżej 1000 g. Inna klasyfikacja dzieli wcześniaki na trzy kategorie:
  • bardzo skrajne wcześniactwo – dzieci urodzone między 22 a 28 tygodniem ciąży,
  • skrajne wcześniactwo – dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży,
  • późne wcześniactwo – dzieci urodzone między 32. a 37. tygodniem ciąży.

Skrajne i bardzo skrajne wcześniactwo wiąże się z niedojrzałością wielu narządów dziecka. Takie maluszki zmagają się z niewydolnością oddechową i muszą być podłączone do respiratora lub tzw. CPAP-a. Są też narażone na:
Skrajne wcześniaki mają bardzo osłabiony układ odpornościowy – każda infekcja może przerodzić się w ich przypadku w śmiertelne zagrożenie. To między innymi dlatego ryzyko śmierci w przypadku dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży jest 200 razy wyższe niż u dzieci urodzonych w terminie.

Większość skrajnych wcześniaków boryka się w dzieciństwie, a nawet w dorosłym życiu, z mniejszymi lub większymi problemami zdrowotnymi. Jednak jak pokazują historie najmniejszych wcześniaków urodzonych w 22. czy 24. tygodniu ciąży, czasami udaje się je uchronić przed poważnymi komplikacjami i wychodzą one ze szpitala jako zdrowe dzieci.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy