niewyspanie rodziców
fot. AdobeStock

Ile tracisz snu, rodząc dziecko? Naukowcy już to wyliczyli

Nieprzespane, szarpane noce, w dzień opieka non stop – tak bardzo często wyglądają początki macierzyństwa. Obliczono, ile maluch zabiera mamom snu, ale są też sposoby, żeby chociaż trochę sobie ulżyć. Znasz je?
Agnieszka Majchrzak
niewyspanie rodziców
fot. AdobeStock
Naukowiec Kelly Sullivan, adiunkt epidemiologii w Wyższej Szkole Zdrowia Publicznego Jiann-Ping Hsu w Georgia Southern University w Stanach Zjednoczonych przeanalizował ilość straconego snu u świeżo upieczonych rodziców. W tym celu przebadał 5 tysięcy 800 mam i ojców.

Stracone 44 dni

Okazuje się, że rodzice średnio tracą 2 godziny snu na dobę przez pierwsze pięć miesięcy życia dziecka, a następnie godzinę na dobę, aż do ukończenia przez malucha drugiego roku życia – wynika z badań Sullivana. Z kolei badania przeprowadzone na rodzicach w Wielkiej Brytanii pokazały, że rodzice tracą 44 dni snu w pierwszym roku życia dziecka, gdyż w ciągu nocy śpią przeciętnie 5,1 godziny.

Naukowcy przestrzegają, że brak wysypiania się niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje:
  • zwiększonej liczby wypadków;
  • problemów z koncentracją;
  • słabszych wyników w szkole i pracy;
  • większej liczby zachorowań;
  • zwiększenia masy ciała.

- To bardzo ważne, aby rodzice zdawali sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą niewysypianie się i dbali o stan fizyczny i psychiczny swoich organizmów, tak aby móc w pełni opiekować się dziećmi" - podkreśla Sullivan.
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

Mamy bardziej poszkodowane

I tu wielka rola tatusiów, aby pomóc mamom, bo jak pokazują badania, mężczyźni aż tak bardzo nie tracą snu w porównaniu z kobietami."Każde dziecko w gospodarstwie domowym oznaczało blisko 50-procentowy wzrost szans kobiet na niewystarczającą ilość snu. Odwrotnie, sen mężczyzn nie był związany z posiadaniem dzieci w domu" – mówi naukowiec.

Zobacz też: Konkurs "Zabawy, które wywołują uśmiech!" Wygraj 1 z 30 zabawek dla dziecka​

Prawdopodobnie jest to dosyć łatwe do wytłumaczenia, zważywszy na to, że to na kobiecie spoczywa głównie codzienna opieka nad dzieckiem, co jest szczególnie widoczne w przypadku karmienia naturalnego.

Najwyższy czas, aby wprowadzić zdrowe nawyki snu – postulują badacze. Sullivan podkreśla, że trzeba "priorytetowo potraktować" własny odpoczynek, nawet kiedy minie już szczególnie trudny dla rodziców okres niemowlęctwa dziecka.
"Podejście do rozwiązywania problemów ze snem musi być zindywidualizowane" - mówi. Jego zdaniem, są kobiety dla których "wybawieniem" będzie pozyskanie pomocy rodziny i przyjaciół. Inne mamy potrzebują nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem, m.in. poprzez ćwiczenia fizyczne.

Jeszcze będziesz spać

Rodzice na różne sposoby radzą sobie z niewysypianiem. Niektóre mamy co drugą noc śpią same, a obowiązki nocnej opieki nad maluszkiem przejmują wówczas ich tatusiowie. Jedno jest pewne: na początku jest chaos i anarchia i tak stopniowo, stopniowo sytuacja staje się opanowana. Przy rocznym dziecku już się wysypiamy.

Potwierdzają to badania z 2010 roku, opublikowanym w czasopiśmie "Pediatrics", dowodzące, że nawyki snu u niemowląt ulegają poprawie w pierwszych miesiącach życia. Statystyki pokazują, że świętowanie pierwszych urodzin malucha, to dla 85 procent rodziców jest także okazją do radowania się z przespanej nocy. Tak więc jest nadzieja!

Czy wasze maluszki były dla was łaskawe i od urodzenia przesypiały noce, czy też cały miesiącami czekałyście na to? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Źródło: mother.ly

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy