niedrożność jajowodów - kłopoty z zajściem w ciążę
fot. Adobe Stock

Niedrożność jajowodów – czy masz szanse zajść w ciążę?

Od roku staracie się o dziecko, a mimo tego nadal nie jesteś w ciąży – to może być niedrożność jajowodów, jedna z przyczyn niepłodności kobiet. Ale to nie przekreśla szansy zajścia w ciążę!
Agnieszka Majchrzak
niedrożność jajowodów - kłopoty z zajściem w ciążę
fot. Adobe Stock
Co czwarta Polka starająca się o dziecko, ma problem z zajściem w ciążę z powodu niedrożności swoich jajowodów. Jest kilka powodów, dlaczego tak się dzieje, na szczęście medycyna nie jest w tej sprawie bezradna. Czy lecząc niedrożność jajowodów, zajdziesz w ciążę?

Przyczyny niedrożności jajowodów

Niedrożność jajowodu nie boli i daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy kobieta mimo wielu prób nie może zajść w ciążę. Z reguły dzieje się to w trakcie badań diagnostycznych prowadzonych przez lekarza ginekologa w celu określenia powodu problemu z płodnością.

Przyczyną niedrożności jajowodów są powstałe w nich zrosty (blizny), powodujące zgrubienia ścian, czego efektem jest zwężenie i zamknięcie ich światła. W ten sposób zamyka się dla plemników droga do komórki jajowej. W wyniku stanu zapalnego może dojść do wytworzenia się także zrostów okołojajowodowych, które uniemożliwiają wychwycenie komórki jajowej.

Przyczynami powstawania zrostów są:
 
 • przebyte operacje ginekologiczne (np. nowotwory jajników, jajowodów),
 • operacje w okolicy jamy brzusznej (np. wyrostka robaczkowego) lub miednicy małej,
 • ciąża pozamaciczna,
 • poronienie,
 • przewlekle stany zapalne przydatków – jajników i jajowodów,
 • endometrioza (pojawianie się ognisk błony śluzowej wyściełającej macicę poza jej obrębem),
 • grzybice,
 • chlamydia,
 • rzeżączka,
 • nieprawidłowo założona wkładka domaciczna (spirala).
  [content:0_24648,8_1046,1_3764,2_1044:PsychologicalTest]  
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Jak sprawdzić, czy to niedrożność jajowodów?

Niedrożność jajowodów diagnozuje się najczęściej za pomocą aparatu rentgenowskiego. Aby ją ustalić lekarz przeprowadza tzw. histerosalpingografię (HSG). Polega ona na przedostaniu się przez szyjkę macicy do jamy macicy i jajowodów i podaniu do nich środka kontrastującego, aby móc w tym czasie wykonać zdjęcia rentgenowskie. Pokażą one przepływ przez narządy rodne - jeżeli substancja swobodnie przedostanie się do jamy brzusznej, oznacza to, że jajowody są drożne. Niekiedy samo badanie powoduje "rozklejenie" zrostu.

Zazwyczaj na badanie kieruje lekarz ginekolog i wtedy jest ono bezpłatne (w ramach NFZ). Jeżeli jednak chcesz je wykonać na własną rękę, musisz się liczyć z wydatkiem nawet powyżej 400 złotych. Samo badanie jest nieskomplikowane i zajmuje 30 minut.

Czasami, celem potwierdzenia badania, wykonuje się także zabieg laparoskopowy z podaniem błękitu metylowego. Przeprowadza się go w ogólnym znieczuleniu i polega on na niewielkim nacięciu brzucha i wprowadzeniu do jego wnętrza barwnika i obserwowaniu jak przepływa on przez jajowody do jamy brzusznej.

Jak leczyć niedrożność jajowodów?

Leczenie niedrożności nie jest łatwe. Polega na usunięciu obecnych w jajowodzie zrostów i w ten sposób udrożnieniu narządu. Sposoby leczenia zrostów jajowodów:
 
 • rehabilitacja ginekologiczna w sanatoriach – daje najlepsze efekty; kobieta otrzymuje serię 10 zabiegów, np. ciepłych okładów borowinowych i kąpieli solankowych;
 • nasiadówki i leki – możesz wygrzewać się w saunie; robić nasiadówki z naparu z rumianku, zażywać przepisane przez lekarza środki z enzymami ułatwiającymi usuwanie zrostów;
 • operacja – jest wykonywana przy bardzo dużych zrostach; niestety nie jest to metoda w pełni skuteczna, gdyż może wywołać powstanie kolejnych zrostów.

W leczeniu bezpłodności wywołanej niedrożnością jajowodów wykorzystuje się także akupunkturę. Nakłucia nie są bolesne i nie powodują uczucia dyskomfortu (wkłucie przypomina ugryzienie komara). Z reguły jest to od 20 do 25 igieł wkłutych podczas każdej sesji (dla uzyskania efektu zaleca się przeprowadzenie 10 sesji).

Jeżeli stwierdzone zostaną zrosty okołojajowodowe, a samo światło jajowodu nie jest zwężone, usunięcie ich za pomocą laparoskopu zwiększa szansę pacjentki na naturalne poczęcie. Jest to tzw. laparopskopowa plastyka jajowodów i wykonuje się ją m.in. w sytuacji, kiedy:
 
 • jajowody są niedrożne w końcowym odcinku, czyli blisko jajnika,
 • endometriozy.

W przypadku małych zrostów stosuje się także persuflację czyli przedmuchiwanie jajowodów. Polega ona na wpuszczeniu specjalnego gazu do jajowodów oraz jamy otrzewnej.

Czy zajdziesz w ciążę?

Niestety, usunięcie zrostów nie zawsze spowoduje, że jajowód będzie funkcjonował prawidłowo i w dalszym ciągu mogą być problemy z zajściem w ciążę. Co w takiej sytuacji? W takim przypadku pozostaje przeprowadzenie zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. Poleca się go zwłaszcza kobietom po 35 roku życia. Inseminacja, czyli wprowadzenie męskiego nasienia do kobiecych dróg rodnych jest przeciwwskazana w przypadku niedrożności jajowodów.

Jeżeli niedrożność dotyczy tylko jednego jajowodu, nadal jest możliwość naturalnego zajścia w ciążę. Lekarz może zdecydować o przepisaniu leków pobudzających owulację, tak aby wspomóc ją w jajniku po stronie zdrowego jajowodu.

Jak działa jajowód?

Jajowód to parzysty narząd płciowy kobiety składający się z dwóch "rurek" o długości 15-20 centymetrów. Jego zadaniem jest przetransportowanie plemników do bańki jajowodu, gdzie komórka jajowa zostaje zapłodniona i rozwinie się zarodek, który następnie trafi do jamy macicy. Tam dojdzie do jego zagnieżdżenia (implantacji). Cały proces trwa około 7 dni.

Jajowody są bardzo wąskie, mają szerokość zaledwie kilku milimetrów (w najwęższym miejscu jest około 0,5 mm), zaś komórka jajowa ma około 0,15-0,2 mm. To oznacza, że nawet małe dodatkowe ich zwężenie może skutkować problemami z zajściem w ciążę. Aby doszło do zapłodnienia, przynajmniej jeden jajowód musi funkcjonować bez przeszkód i być drożny. Jeżeli niedrożne są obydwa, zajście w ciążę jest niemożliwe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy