Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]

Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Na szczęście, gdy dziecko chodzi na palcach, najczęściej jest to chwilowy etap nauki chodzenia. Jeżeli twoje dziecko było do tej pory zdrowe i faktycznie dopiero uczy się chodzić lub są to pierwsze kroki dziecka, ma prawo chodzić na palcach. Starsze dziecko – w drugiej połowie drugiego roku życia lub starsze – już nie powinno chodzić na palcach. Jeżeli to robi, czas zapisać je na konsultacje do specjalisty.

Chodzenie na palcach u dzieci – przyczyny wymagające interwencji

Jeżeli przyczyną nieprawidłowości w sposobie chodzenia u dziecka okażą się problemy z aparatem ruchu, nadzieja na poprawę sposobu poruszania się są duże – często potrzebna jest rehabilitacja, a także odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne.

Dziecko może chodzić na palcach z powodu:

Chodzenie na palcach a autyzm

Choć u dzieci z autyzmem najczęściej aparat ruchu zbudowany jest prawidłowo, to czasami zdarza się, że chodzą one na palcach. Wynika to z nadwrażliwości albo zaburzeń integracji sensorycznej, a stawianie stóp na paluszkach sprawia, że mniejsza ich powierzchnia ma kontakt z podłożem, zatem mniej bodźców trafia do mózgu dziecka.

Takie ograniczanie bodźców może dotyczyć nie tylko stóp, ale i rąk lub całego ciała – dziecko nie lubi być dotykane, przytulane. Najczęściej ma też zaburzenia mowy i kłopoty z nawiązywaniem kontaktu z innymi. Szybka diagnoza i podjęta terapia, choć nie zlikwidują przyczyn zaburzeń autystycznych, pomogą dziecku nauczyć się chodzić prawidłowo i lepiej funkcjonować w dzieciństwie i dorosłym życiu.

Dziecko chodzi na palcach z powodu MPD

Do mózgowego porażenia dziecięcego (MPD) często dochodzi w czasie porodu lub jest ono wynikiem chorób przechodzonych przez ciężarną (różyczka albo toksoplazmoza), a także skutkiem spożywania przez nią alkoholu. MPD to poważne uszkodzenie centralnego układu nerwowego (mózgu), które skutkuje szeregiem dolegliwości, wśród których często jest porażenie mięśni. To ono przyczynia się do nieprawidłowego chodu dziecka, np. chodzenia na palcach. Dzieci z MPD wymagają regularnej i długotrwałej rehabilitacji.
Poza powodami wymienionymi powyżej mogą to być dodatkowo: uszkodzenia mózgu, zaburzenia metabolizmu, a także choroby genetyczne i zespół Downa – są to jednak dużo rzadsze przyczyny.

Buty dla dzieci chodzących na palcach

Kiedy dziecko zaczyna chodzić na palcach, można kupić jeden z czterech typów butów:

  • buty na całkiem płaskiej podeszwie – ważne, aby były rzeczywiście płaskie, dlatego przed zakupem trzeba włożyć rękę do środka i sprawdzić, czy nie ma wewnątrz profilowania, które nie jest widoczne z zewnątrz;
  • buty z wysokim zapiętkiem – wyższy zapiętek zaczyna przeszkadzać (ociera lub uciska ścięgno Achillesa), gdy dziecko chodzi na palcach. To sprawia, że zaczyna tego unikać, stawiając stopę od pięty;
  • buty ze świecąca podeszwą – najlepsze są te, które zaczynają świecić, gdy dziecko najpierw mocno obciąża piętę. Trzeba to sprawdzić przed zakupem;
  • buty wydające dźwięki pod obciążeniem – czasami można znaleźć w sprzedaży buciki, które skrzeczą lub wydają inne dźwięki, gdy dziecko obciąży piętę.

Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym Polmed  

Przeczytaj także:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy