Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]

Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Na szczęście, gdy dziecko chodzi na palcach, najczęściej jest to chwilowy etap nauki chodzenia. Jeżeli twoje dziecko było do tej pory zdrowe i faktycznie dopiero uczy się chodzić lub stawia pierwsze kroki, ma prawo chodzić na palcach. Starsze dziecko – w drugiej połowie drugiego roku życia lub starsze – już nie powinno chodzić na palcach. Jeżeli to robi, czas zapisać je na konsultacje do specjalisty.
 
Dziecko chodzi na palcach:

Gdy dziecko chodzi na palcach z powodu chorób aparatu ruchu

Jeżeli przyczyną nieprawidłowości w sposobie chodzenia okażą się problemy z aparatem ruchu, nadzieja na poprawę sposobu poruszania się dziecka są duże – często potrzebna jest rehabilitacja, a także odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne.

Dziecko może chodzić na palcach z powodu:

Gdy dziecko chodzi na palcach z powodu autyzmu

Choć u dzieci autystycznych najczęściej aparat ruchu zbudowany jest prawidłowo, to czasami zdarza się, że chodzą one na palcach. Wynika to z nadwrażliwości albo zaburzeń integracji sensorycznej, a stawianie stóp na paluszkach sprawia, że mniejsza ich powierzchnia ma kontakt z podłożem, zatem mniej bodźców trafia do mózgu dziecka.

Takie ograniczanie bodźców może dotyczyć nie tylko stóp, ale i rąk czy całego ciała – dziecko nie lubi być dotykane, przytulane. Najczęściej ma też zaburzenia mowy i kłopoty z nawiązywaniem kontaktu z innymi.

Szybka diagnoza i podjęta terapia, choć nie zlikwidują przyczyn zaburzeń autystycznych, pomogą dziecku lepiej funkcjonować w dzieciństwie i dorosłym życiu.

Gdy dziecko chodzi na palcach z powodu MPD

Do mózgowego porażenia dziecięcego (MPD) często dochodzi w czasie porodu lub jest ono wynikiem chorób przechodzonych przez ciężarną (różyczka albo toksoplazmoza), a także skutkiem spożywania przez nią alkoholu.
MPD to poważne uszkodzenie centralnego układu nerwowego (mózgu), które skutkuje szeregiem dolegliwości, wśród których może być porażenie mięśni. To ono przyczynia się do nieprawidłowego chodu dziecka, np. chodzenia na palcach. Dzieci z MPD wymagają regularnej i długotrwałej rehabilitacji.

Inne przyczyny chodzenia na palcach dziecko

Poza powodami wymienionymi powyżej mogą to być dodatkowo: uszkodzenia mózgu, zaburzenia metabolizmu, a także choroby genetyczne i zespół Downa – są to jednak dużo rzadsze przyczyny.

Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym Polmed  

Więcej o zdrowiu dzieci i chodzeniu:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy