GRY
 
 

Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży?

Jesteś w pierwszym trymestrze ciąży. Jedz zdrowo, by zapewnić maleństwu jak najlepsze warunki do rozwoju. Sprawdź, co powinno być koniecznym składnikiem twojej ciążowej diety

kobieta, odchudzanie, dieta
fot. Fotolia
Podczas dziewięciu miesięcy ciąży twoje dziecko z zarodka wielkości ziarenka maku staje się prawie czterokilogramowym, półmetrowym, dorodnym... kabaczkiem. Nic dziwnego, że jego potrzeby się zmieniają. Naucz się komponować nieco inny jadłospis w każdym z trymestrów ciąży, by zapewnić maleństwu jak najlepsze warunki do rozwoju. Sprawdź, co powinnaś jeść w pierwszym trymestrze.

Co powinnaś wiedzieć o dziecku w pierwszym trymestrze ciąży?

Pierwsze trzy miesiące ciąży to okres najbardziej intensywnych zmian. Zapłodnione jajo wędruje do macicy, zagnieżdża się i zaczyna dzielić. Powstaje łożysko, pępowina i worek owodniowy. Maleńkie komórki zarodka stają się coraz bardziej zróżnicowane, by dać początek wszystkim organom wewnętrznym. Tworzy się układ nerwowy i krwionośny, powstaje zawiązek serca – od 21. dnia bije ok. 120-140 razy na minutę. W kilkumilimetrowym ciałku mieszczą się nerki, wątroba, przewód pokarmowy i płuca. W drugim miesiącu ciąży zarodek zmienia wygląd – „traci” ogonek upodabniający go do kijanki. Kształtują się nóżki oraz rączki wraz z paluszkami i liniami papilarnymi. W trzecim miesiącu główka dziecka jest już wyraźnie zarysowana. Widać nosek, policzki i wargi maleństwa. Jego oczka, dotąd osadzone blisko uszu, zbliżają się do siebie. A uszka przesuwają się do góry. Powstaje żuchwa i zawiązki zębów mlecznych. Tworzy się kręgosłup oraz żebra. Pod koniec pierwszego trymestru dziecko waży ok. 40-60 gramów i ma 8-11 centymetrów długości.

Redakcja poleca: Monika Mrozowska o diecie dla kobiet w ciąży
Monika Mrozowska radzi, co powinna jeść przyszła mama, aby jej dieta była zróżnicowana i bogata w niezbędne w witaminy i składniki odżywcze.

Czego najbardziej potrzebuje dziecko w pierwszym trymestrze ciąży?

W tym okresie organizm płodu potrzebuje wielu składników budulcowych i odżywczych. Do najważniejszych należą:
 • pełnowartościowe białko (a dokładniej mówiąc, zawarte w nim różnorodne aminokwasy),
 • tłuszcze (szczególnie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3),
 • kwas foliowy oraz wiele witamin z grupy B niezbędnych do budowy komórek nerwowych,
 • cukry jako źródło energii,
 • witamina D potrzebna do budowy kości i zębów. Wraz z krwią maleństwu należy również dostarczyć dużo tlenu, który witamina D pomaga rozprowadzać,
 • witamina E, chroniąca także przed poronieniem.
   
Wypróbuj przepis na: Sałatkę pełną kwasu foliowego

Co najczęściej powinnaś jeść w pierwszym trymestrze?

W pierwszych trzech miesiącach ciąży przyszła mama powinna sięgać po zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy oraz witaminę E. Powinnaś jeść dużo białka, zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Tłuste ryby morskie mają dużo witaminy D, zawierają również niezwykle cenny dla przyszłej mamy jod oraz kwasy tłuszczowe. Jedz do woli różnorodne warzywa i owoce, bogate w witaminy i składniki mineralne, np. fosfor, fluor, selen, magnez, miedź. Z uwagi na choroby, które są szczególnie niebezpieczne na początku ciąży, w pierwszym trymestrze wystrzegaj się natomiast:
 • surowego mięsa i surowych ryb (częste źródła zakażenia toksoplazmozy
 • serów pleśniowych (w których mogą być zarazki listeriozy),
 • niedogotowanych lub surowych jajek, niedopieczonego drobiu (bywają skażone salmonellozą).
Czytaj też: Na co kobieta w ciąży powinna zwracać uwagę, kupując jajka?

Ile możesz przytyć w pierwszym trymestrze ciąży?

Jeśli przed ciążą twoja waga była w granicach normy, teraz zmieni się nieznacznie. Staraj się nie przytyć więcej niż o około 4-5 kilogramów. Jeśli chcesz sprawdzić, czy tyjesz prawidłowo, skorzystaj z naszego kalkulatora wagi w ciąży.

Czytaj też: 9 superproduktów w ciążowej diecie

Ocena (26 ocen)

5.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj