olejki na kleszcze
fot. Adobe Stock

Jakie olejki na kleszcze są najlepsze? Rodzaje olejków i przepis na naturalny repelent

Naturalne olejki na kleszcze są bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska niż środki chemiczne, ale nie są pozbawione wad. Nie wszystkie z nich można stosować bezpośrednio na skórę, na dodatek mogą uczulać.
Ewa Janczak-Cwil
olejki na kleszcze
fot. Adobe Stock
Stosowanie olejków eterycznych na kleszcze czy komary nie należy do najskuteczniejszych metod ochrony przed ukąszeniami. Dużo wyższą skuteczność wykazują środki chemiczne, np. DEET. Jednak nie każdy chce ich używać. W takiej sytuacji pozostaje rozwiązanie w postaci naturalnych substancji. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jakie olejki mają szansę odstraszyć kleszcze i komary, jak przygotować taki repelent oraz na co uważać przy ich stosowaniu.

Spis treści:

Olejki na kleszcze i komary

Ugryzienie kleszcza może być brzemienne w skutki, a kąsają nie tylko dojrzałe postaci tych pajęczaków, ale i nimfy kleszczy, które bardzo trudno zauważyć. Bąble po komarach i meszkach także potrafią uprzykrzyć życie. Każdy, kto chce się ochronić przed boreliozą lub swędzeniem, szuka najlepszego sposobu na odstraszenie tych pasożytów podczas pobytu na świeżym powietrzu.

Do olejków najskuteczniej odstraszających kleszcze zalicza się olejki:
 • z drzewa herbacianego,
 • lawendowy,
 • z geranium,
 • cedrowy,
 • z liści dzikiego pomidora,
 • z czosnku.

Badania naukowe wykazały, że największą skuteczność w odstraszaniu kleszczy ma olejek przygotowany z liści dzikiego pomidora i z czosnku. Pierwszy nie jest niestety łatwo dostępny, a drugi nieprzyjemnie pachnie.

Istnieje jeszcze jedna naturalna substancja, która wykazuje działanie odstraszające kleszcze – to nootkatone. Uzyskiwana jest z grejpfrutów, z żółtego cedru alaskańskiego i niektórych roślin zielnych.

Jeśli chodzi o mieszanki różnych olejków, na kleszcze zniechęcająco działa kompozycja olejków, które wykazują działanie odstraszające na komary. Warto wypróbować następującą mieszankę olejków: miętowy, cytronelowy, tymiankowy, geraniowy, rozmarynowy.
 
Redakcja poleca: Opuchlizna po ukąszeniu - sposoby na opuchliznę po ukąszeniu owadów [WIDEO]
Opuchlizna po ukąszeniu owada to zmartwienie nie jednego rodzica. Jeśli twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc, sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad!

Przepis na domowy repelent z olejków na kleszcze i komary

Przygotowuje się go z olejku bazowego, do którego dodaje się olejki eteryczne (zapachowe). Olejem bazowym może być olejek migdałowy, z pestek winogron, kokosowy lub jojoba.
Do przygotowania repelentu na kleszcze stosuje się następujące proporcje: na każde dwie łyżki olejku bazowego powinno przypadać w sumie 20 kropli olejków eterycznych.
Ponieważ najskuteczniej działa kombinacja kilku olejków eterycznych, w przygotowaniu repelentów używa się najczęściej kompozycji 3-5 olejków. Można je sobie dowolnie zestawić z tych, które zostały wymienione powyżej. Trzeba jednak pamiętać, aby w zachować proporcje oleju bazowego do olejków eterycznych. Domowej roboty repelent nakłada się na skórę około pół godziny przed wyjściem na dwór.

Przepis na mgiełkę z olejkami na kleszcze

Lżejszą konsystencję ma mgiełka zapachowa przygotowana na bazie wody. Można nią spryskiwać ciało, ubrania, pościel, wózek dziecięcy, ramy okienne, a nawet domowe zwierzaki. Do jej przygotowania wystarczy buteleczka z atomizerem, woda i olejki na kleszcze. Proporcje: szklanka wody i 20 kropli olejków eterycznych – w tym przypadku także warto użyć kompozycji 3-5 olejków. Do szklanki wody należy dodać w sumie 20 kropli olejków zapachowych.

Jeżeli nie masz czasu i ochoty na samodzielne szykowanie naturalnych mieszanek odstraszających kleszcze i komary, możesz je kupić w atrakcyjnych cenach:

Bezpieczeństwo stosowania olejków na kleszcze

Choć mikstury przygotowane na bazie naturalnych olejków uważa się za bezpieczne, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
 1. Olejków eterycznych w skoncentrowanej formie nie można nakładać na skórę. Wyjątkiem jest olejek z drzewa herbacianego, ale tylko u dorosłych.
 2. Olejku z geranium nie można stosować na skórę dziecka. 
 3. Niektóre olejki eteryczne mogą być trujące dla dzieci.
 4. Zawsze przed zastosowaniem olejku eterycznego trzeba wykonać test, czy nie wywołuje on reakcji alergicznej – niewielką ilość rozcieńczonego(!) olejku trzeba nanieść na wewnętrzną stronę nadgarstka i zobaczyć, czy nie wywołuje swędzenia, zaczerwienienia, wysypki czy innych objawów alergii.
 5. W przypadku niemowląt nie należy stosować repelentów i mgiełek z olejkami na komary bezpośrednio na skórę dziecka. Można natomiast mgiełką spryskiwać wózek czy moskitierę, pod warunkiem, że dany olejek jest bezpieczny dla niemowląt i małych dzieci.
Źródło: prevention.com

Więcej o olejkach i odstraszaniu kleszczy:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy