Pieniądze z komunii
fot. AdobeStock

Pieniądze z komunii: na co wydają je rodzice i czy mają do tego prawo?

Temat pieniędzy z komunii bywa drażliwy. Dzieci często po latach pytają: „gdzie moje pieniądze z komunii?”, a rodzice wskazują na lodówkę, meble czy komputer, które za nie kupili.
Milena Oszczepalińska
Pieniądze z komunii
fot. AdobeStock
Koperta z gotówką najpopularniejsza forma komunijnego prezentu. I choć coraz więcej osób sprzeciwia się temu, cokolwiek dziwnemu, zwyczajowi, to jednak każdego roku komunijne koperty pękają w szwach, bo sumy, które są do nich wkładane, są coraz wyższe. Tylko co później dzieje się z pieniędzmi z komunii? Najczęściej od razu pieczę nad nimi przejmują rodzice, raczej nie po to, by odłożyć je i przekazać dziecku, gdy będzie dorosłe, ale by zaspokoić dziecka (lub swoje!) bieżące potrzeby. A że uzbierane sumy sięgają często rzędu kilku tysięcy złotych, można za nie kupić wiele rzeczy. Czy rodzice mają prawo przywłaszczać sobie pieniądze z komunii, które de facto należą do dziecka oraz czy w ogóle dawanie ich jako prezent z takiej okazji jest zasadne?

Spis treści:

Na co wydawane są pieniądze z komunii?

Zdarza się, że pieniądze z komunii wydawane są na:
  • nowe meble,
  • sprzęt RTV lub AGD,
  • sprzęty elektroniczne.

Czasami część kwoty rodzice przeznaczają na zakup jakiejś pamiątki dla dziecka, np. biżuterii albo spełniają marzenie latorośli, na które dotąd nie mogli sobie pozwolić, bo zawsze były inne wydatki.
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Czy rodzice mają prawo do zarządzania pieniędzmi z komunii dziecka?

Z prawnego punktu widzenia sprawa ta nie jest taka oczywista. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że rodzice mają prawo do zarządzania majątkiem swoich dzieci, ale nie mogą traktować go jak własny. Wydawanie pieniędzy dzieci niezgodnie z ich wolą jest przywłaszczeniem, które jest karalne – grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 284 Kodeksu karnego).

Oczywiście jest mało prawdopodobne, że dziecko złoży do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez swoich rodziców, dlatego w praktyce przepis ten w odniesieniu do pieniędzy z komunii jest raczej martwy. Nie zmienia to jednak faktu, że rodzice, przejmując komunijne koperty i wydając zawarte w nich kwoty na własne cele, postępują nieuczciwie.

Drogie prezenty i pieniądze z okazji komunii: czy to ma sens?

Pozostaje jeszcze sprawa zasadności tego rodzaju prezentów dawanych przy okazji uroczystości, która powinna mieć wyłącznie wymiar duchowy.

Zobacz także: Limuzyną do komunii? Czemu nie!

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to, według nauki kościoła katolickiego, uroczystość, gdy po raz pierwszy dziecko może w pełni uczestniczyć we mszy świętej. Przyjmując komunię, przyjmuje ciało Jezusa, co ma ogromny wymiar duchowy. Towarzyszące komunii drogie prezenty, czy to rzeczowe, czy w postaci gotówki, spychają prawdziwe znaczenie tego wydarzenia na dalszy plan. Jeśli dziecko po komunii najbardziej cieszy się z podarunków, a nie z faktu przyjęcia Pana Jezusa, to może warto postawić sobie pytanie, po co w ogóle posyłać je do tego sakramentu.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy