Pieniądze z komunii
fot. AdobeStock

Pieniądze z komunii: na co wydają je rodzice i czy mają do tego prawo?

Pieniądze z komunii to zazwyczaj drażliwy temat. Dzieci często po latach pytają: „Gdzie są moje pieniądze z komunii?”, a rodzice wskazują na lodówkę, meble czy komputer, które za nie kupili. Sprawdź, czy rodzice mają prawo przywłaszczać sobie pieniądze z komunii, które de facto należą do dziecka.
Milena Oszczepalińska
Pieniądze z komunii
fot. AdobeStock
Pieniądze z komunii w teorii powinny być przeznaczona dla dziecka, w praktyce zazwyczaj jednak korzystają z nich rodzice. Koperta z gotówką to najpopularniejsza forma komunijnego prezentu. I choć coraz więcej osób sprzeciwia się temu, cokolwiek dziwnemu, zwyczajowi, to jednak każdego roku komunijne koperty pękają w szwach, bo sumy, które są do nich wkładane, są coraz wyższe. Tylko co później dzieje się z pieniędzmi z komunii? Najczęściej od razu pieczę nad nimi przejmują rodzice, raczej nie po to, by odłożyć je i przekazać dziecku, gdy będzie dorosłe. Zazwyczaj dzieje się to, by zaspokoić dziecka (lub swoje) bieżące potrzeby. A że uzbierane sumy sięgają często rzędu kilku tysięcy złotych, można za nie kupić wiele rzeczy.

Spis treści:
  1. Co można kupić za pieniądze z komunii?
  2. Pieniądze z komunii: czy rodzice mają do nich prawo?
  3. ​Drogie prezenty i pieniądze z okazji komunii: czy to ma sens?

Co można kupić za pieniądze z komunii?

Zdarza się, że pieniądze z komunii wydawane są na:
  • nowe meble,
  • sprzęt RTV lub AGD,
  • sprzęty elektroniczne.
 

Czasami część kwoty rodzice przeznaczają na zakup:
  • jakiejś pamiątki dla dziecka, np. biżuterii, zegarka,
  • spełnienia marzenia latorośli, na które dotąd nie mogli sobie pozwolić, bo zawsze były inne wydatki.
 

Pieniądze z komunii: czy rodzice mają do nich prawo?

Z prawnego punktu widzenia sprawa ta nie jest taka oczywista. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że rodzice mają prawo do zarządzania majątkiem swoich dzieci, ale nie mogą traktować go jak własny. Wydawanie pieniędzy dzieci niezgodnie z ich wolą jest przywłaszczeniem, które jest karalne – grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3. miesięcy do 5 lat (art. 284 Kodeksu karnego).

Oczywiście jest mało prawdopodobne, że dziecko złoży do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez swoich rodziców, dlatego w praktyce przepis ten w odniesieniu do pieniędzy z komunii jest raczej martwy. Nie zmienia to jednak faktu, że rodzice, przejmując komunijne koperty i wydając zawarte w nich kwoty na własne cele, postępują nieuczciwie.

Drogie prezenty i pieniądze z okazji komunii: czy to ma sens?

Pozostaje jeszcze sprawa zasadności tego rodzaju prezentów dawanych przy okazji uroczystości, która powinna mieć wyłącznie wymiar duchowy.

Zobacz także: Limuzyną do komunii? Czemu nie!

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to, według nauki Kościoła katolickiego, uroczystość, gdy po raz pierwszy dziecko może w pełni uczestniczyć we mszy świętej. Przyjmując komunię, przyjmuje ciało Jezusa, co ma ogromny wymiar duchowy. Towarzyszące komunii drogie prezenty, czy to rzeczowe, czy w postaci gotówki, spychają prawdziwe znaczenie tego wydarzenia na dalszy plan. Jeśli dziecko po komunii najbardziej cieszy się z podarunków, a nie z faktu przyjęcia pana Jezusa, to może warto postawić sobie pytanie, po co w ogóle posyłać je do tego sakramentu.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy