szczepienie, dziecko
fotolia
Edukacja

Nieszczepione dzieci nie będą wpuszczane do polskich przedszkoli?

Chcesz, by twoje dziecko uczęszczało do przedszkola - pokaż zaświadczenie o szczepieniu.

Niedawno pisaliśmy o toczącej się batalii w USA dotyczącej niewpuszczania dzieci nieszczepionych do szkół. Tym razem sprawa dotyczy już "naszego podwórka". Krakowski radny Łukasz Wantuch zaproponował, by każdy rodzic, który che zapisać dziecko do przedszkola publicznego, był prawnie zobowiązany do przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego szczepienia dziecka. Swój pomysł przedstawił w projekcie uchwały, którą radni zajmą się 23 marca.

"Wnioskuje się do prezydenta miasta Krakowa o wprowadzenie obowiązku przedstawiania przez rodziców wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych przy rekrutacji dzieci do samorządowych żłobków i przedszkoli na terenie miasta Krakowa" – tak brzmi treść uchwały.

W Polsce szczepionkami obowiązkowymi jest szczepionych 95-98 % dzieci. Od 2011r. Wzrasta liczba rodziców, którzy odmawiają jednak szczepienia dzieci głównie z obawy przed niepożądanymi odczynami po szczepieniu.

Nieszczepione dzieci do przedszkoli niepublicznych

Rekrutacja do przedszkoli w Krakowie rozpoczyna się już dziś (9 marca), więc ustawa nie powinna objąć rodziców, którzy w tym roku będą ubiegać się o miejsce w przedszkolu publicznym dla swojego dziecka. Radny nie chce jednak czekać na wprowadzenie jej w życie aż rok, proponuje więc, by rodzice dziecka przyjętego do przedszkola byliby zobowiązani do przedstawienia odpowiedniego zaświadczenia tuż przed rozpoczęciem przez nie nauki – twierdzi też, że nie zmieniłaby się sytuacja dzieci nieszczepionych, które już uczęszczają do przedszkoli. - Takie dzieci mogą zostać zaszczepione przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzice mogą też przenieść je do placówki niepublicznej – wyjaśnia radny.

Zobacz też: Szczepienia - Czy twój lekarz zasłużył na czerwoną kartkę?

Dyskryminować zamiast edukować

Choć wielu rodzicom pomysł ten wydaje się absurdalny i uważają go za jawną dyskryminację, to prezydent Krakowa nie wyklucza wprowadzenia zmian postulowanych przez Łukasza Wantucha
- Prezydent uważa, że dzieci powinny być szczepione, i jest to kwestia do rozważenia. Konieczne są jednak konsultacje z lekarzami i prawnikami, bo nie powinno to zmniejszać szans dziecka na dostanie się do żłobka czy przedszkola - mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta miasta.

Zobacz też: Szczepienia naszych dzieci-za i przeciw

Szczepienia – fakty i mity. Jak zapewnić dzieciom najlepszą ochronę?

Szczepienia
Fotolia
Aktualności
Kontrowersyjna wypowiedź o szczepieniach ma zmusić do myślenia
Łukasz Wantuch zdecydowanie popiera ideę przyjmowania dzieci do żłobków po okazaniu karty szczepień. Czy te mocne słowa są słuszne?

„Wrócę do tematu, jak umrze dziecko w żłobku. To tylko kwestia czasu, gdyż liczba nieszczepionych dzieci rośnie co roku o 40 procent. Zarazi się odrą lub polio od rówieśnika. Tak jak w Rumunii, gdzie wybuchła epidemia odry parę miesięcy temu. 17 dzieci zmarło.”   Takimi słowami krakowski radny Łukasz Wantuch podsumował sesję rady miasta Krakowa, podczas której odrzucono jego wniosek, aby do żłobków były przyjmowane tylko dzieci zaszczepione. Nie jest to pomysł nowatorski, ponieważ o tym problemie mówi się już od dłuższego czasu. Takie obostrzenia zostały wprowadzone w Brzegu. Miały również funkcjonować w Częstochowie. Pozostali radni nie chcą, aby po pierwsze ograniczać dzieciom dostęp do opieki w żłobkach, a po drugie karać maluchy za błędy popełnione przez ich rodziców. Nie jest to jedyny kontrowersyjny pomysł radnego. W piśmie do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej zgłosił propozycję zmian w odniesieniu do programu 500+. Według Łukasza Wantucha świadczenie powinny otrzymywać rodziny, które przedstawią wypełnioną kartę szczepień.   Zobacz także: Kontrowersyjny głos lekarza o obowiązkowych szczepieniach   Wpisał się w trend W Europie już od początku tego roku głośno mówi się o tym, że niezaszczepionych dzieci jest coraz więcej, a żeby uchronić całe społeczeństwo przed powrotem epidemii groźnych chorób, należałoby wprowadzić obowiązek okazywania potwierdzenia wykonanych wszystkich obowiązkowych szczepień zanim dziecko zostanie przyjęte do żłobka, przedszkola, czy szkoły. Dekret warunkujący przyjmowanie dzieci w wieku do lat 6 do placówek edukacyjnych obowiązuje już we Włoszech . Co na to lekarze? Pomysł radnego oprócz wpisywania się w trendy europejskie, wpisuje się także w dyskusję na ten temat w środowisku medycznym . Jedni są za, inni uważają, że dotychczasowy system działający w...

szczepienia dzieci
Fotolia
Aktualności
Jest decyzja radnych: niezaszczepione dzieci nie dostaną się do żłobków i przedszkoli
Co teraz zrobią rodzice, których dzieci nie wpuszczą do miejskich żłobków i przedszkoli? Sprawdź, które miasto jako pierwsze w Polsce podjęło taką decyzję.

Częstochowska rada miasta przyjęła 20 kwietnia 2015 roku dwa projekty uchwały dotyczące zakazu przyjmowania niezaszczepionych dzieci do miejskich żłobków i przedszkoli . To pierwsze miasto w Polsce, które podjęło taką decyzję. Obie uchwały zostały przygotowane przez radną PO Jolantę Urbańską. Pierwsza z nich uzależnia przyjęcie dziecka do miejskiego żłobka od przedstawienia zaświadczenia o odbyciu obowiązkowych szczepień . Druga dotyczy rekrutacji do przedszkoli. Zgodnie z uchwałą, komisja rekrutacyjna przyzna najwyższą liczbę punktów (36) dzieciom zaszczepionym. Radna Urbańska w ten sposób chce zmusić rodziców do wykonywania szczepień obowiązkowych: - Uznałam, że trzeba znaleźć sposób na rozszerzającą się w Polsce i poza jej granicami antyszczepionkową modę. Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, twierdzą, że to kwestia ich wolności. Wolność kończy się jednak, gdy zagrożone jest czyjeś życie. A tu o takich kwestiach mówimy: dla dzieci, które nie mogą być szczepione, zarażenie jest śmiertelnie niebezpieczne. Unikanie szczepień może też spowodować, że wrócą choroby, o których już zapomnieliśmy, a które przed laty zbierały śmiertelne żniwo. - tłumaczy Jolanta Urbańska. Uchwała nie dotyczy dzieci, które z przyczyn medycznych nie mogły być zaszczepione , na przykład z powodu poświadczonej obniżonej odporności. Zobacz także: Pierwsze w Polsce finansowe kary za nieszczepienie dzieci  Kiedy przepis wejdzie w życie? Jeśli wojewoda śląski nie zakwestionuje przepisu, przepis w kwestii żłobków zacznie obowiązywać od razu po uprawomocnieniu, natomiast w przedszkolach od 1 stycznia 2016, czyli tak naprawdę wejdzie w życie dopiero w roku szkolnym 2016/2017. Czy będą kolejne miasta? Częstochowa jest pierwsza, ale wszystko wskazuje na to, że będą kolejne miasta , bo zwolenników jest naprawdę dużo. Radny z Krakowa Łukasz...

Szczepionki a program 500+
Fotolia
Aktualności
500+? Tak, ale tylko dla zaszczepionych dzieci! Pomysł radnego szokuje
Propozycja radnego Krakowa, by pieniądze z programu 500+ były przyznawane wyłącznie szczepionym dzieciom, wzbudza kontrowersje. Jak radny uzasadnia swoją propozycję?

Łukasz Wantuch, radny Krakowa, zwrócił się do minister Elżbiety Rafalskiej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z kontrowersyjną propozycją przyznawania pieniędzy w ramach programu 500+ wyłącznie szczepionym dzieciom. 500+ tylko dla zaszczepionych dzieci Program 500+ i szczepionki to jedne z najgorętszych tematów w mediach, na internetowych forach czy w codziennych rozmowach młodych rodziców. Niedawno pisaliśmy o decyzji włoskiego rządu, który odebrał nieszczepionym dzieciom prawo do uczęszczania do przedszkoli i żłobków. Nic dziwnego, że apel radnego Wantucha wzbudza tyle emocji. Radny zauważył, że w Polsce wzrasta odsetek nieszczepionych dzieci . Aby zachęcić rodziców do szczepień, proponuje, by do pobierania środków z programu 500+ konieczne było przedstawienie ksera książeczki zdrowia lub zaświadczenia od lekarza o szczepieniach dziecka. Zobacz post radnego:   Co myślicie o takim pomyśle? Kontrowersyjny, co do tego nie mamy wątpliwości, jednak czy skuteczny i możliwy do zrealizowania? Zobacz także: Pielęgniarka udawała, że szczepi dzieci. 500 nie dostało szczepionek! Źródło: Facebook

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak