mama, dziecko, choroba, łóżko, lekarstwa, zdrowie
Zdrowie

Uwaga! Naukowcy odkryli kolejny skutek uboczny antybiotyków

Częste podawania antybiotyków może powodować długotrwałe problemy zdrowotne. Poznaj zaskakujące wyniki badania przeprowadzonego na prawie 150 tysiącach dzieci.

Doskonale wiemy, że właściwie dobrany antybiotyk leczy i ratuje życie. O skutkach ubocznych antybiotyków też sporo słyszeliśmy. Poza tym pamiętamy, że ich nadużywanie może prowadzić do powstania szczepów bakterii odpornych na wszelkie lekarstwa. 

Antybiotyki a epidemia otyłości

Najnowsze badania pokazują, jak antybiotyki wpływają na zmiany w ciele dziecka, a dokładnie w masie ciała. Według wyników badań, antybiotyki mogą powodować długoterminowy przyrost masy ciała u dzieci.
Badanie opublikowane zaledwie tydzień temu przez  International  "Journal of Obesity" jest największym i najdłuższym badaniem, jak ekspozycja dziecka na antybiotyki wpływa na jego wskaźnik masy ciała (BMI). Naukowcy analizowali dokumentację medyczną zebraną łącznie od 142824 dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

Gdy naukowcy przyjrzeli się długoterminowym skutkom, okazało się, że dzieci, które brały antybiotyki, szybciej przybierały na wadze i utrzymywały tę skłonność do 18-ego roku życia.
Autor badania Brian Schwartz wyjaśnił, dlaczego antybiotyki mogą mieć wpływ na masę ciała dziecka - zwalczają bakterie, ale jednocześnie niszczą pożyteczną mikroflorę w jelitach człowieka. Żeby lepiej zrozumieć ich działanie możemy porównać je do broni masowego rażenia.
Jeśli antybiotyki stosowane są rzadko, to organizm dziecka ma możliwość regeneracji i odbudowuje mikroflorę. Jeśli jednak są one nadmierne stosowane, mikroflora w przewodzie pokarmowym zmienia i nie może wrócić do tego co było wcześniej.  Wyniki badań sugerują, że antybiotyki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Schwartz powiedział, że jeśli nie będą one stosowane z umiarem, będzie wzrastała liczba dzieci zagrożonych otyłością - nawet jeśli dzieci te regularnie ćwiczą i zdrowo się odżywiają.

Zobacz też: 

Macie wrażenie, że lekarze nadużywają wypisywania antybiotyków dzieciom? Piszcie w komentarzach.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Fotolia.pl
Zdrowie w ciąży
Antybiotyk w ciąży: kiedy przyjmować i który antybiotyk jest bezpieczny w czasie ciąży?
Antybiotyk w ciąży jest czasem dozwolony. Zależy to nie tylko od rodzaju schorzenia, lecz także od tego, czy dany antybiotyk został przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży.

Antybiotyk w ciąży budzi u wielu przyszłych mam niepokój. Jednak nie wszystkie antybiotyki zagrażają dziecku! Czasem są one niezbędne w zwalczeniu infekcji bakteryjnej, która sama w sobie stanowi większe niebezpieczeństwo dla zdrowia mamy i płodu. Które antybiotyki są bezpieczne w ciąży, a które nie? Ich szkodliwość, bądź jej brak, ocenia się na podstawie substancji aktywnej zawartej w danym leku. Spis treści: Jaki antybiotyk w ciąży? - Antybiotyki dozwolone w ciąży - Antybiotyki zabronione w ciąży Jaki probiotyk przy antybiotykoterapii w ciąży? Antybiotyk na zatoki w ciąży Zapalenie ucha w ciąży a antybiotyk Krople do oczu z antybiotykiem w ciąży Antybiotyk podczas leczenia zęba w ciąży Jaki antybiotyk w ciąży? Istnieje wiele rodzajów antybiotyków, a część z nich została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla ciężarnych. Istotny jest tu także etap ciąży - antybiotyk w pierwszym trymestrze ciąży może być niewskazany, ponieważ organy wewnętrzne płodu dopiero się kształtują. - Lekarz dobiera odpowiedni lek do choroby, szczegółowo analizując stan zdrowia pacjentki .  Dlatego odradzam panikę i obawy przed przyjmowaniem wszelkiego rodzaju antybiotyków w ciąży i zalecam spokój i większe zaufanie do lekarza prowadzącego - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.  Antybiotyki dozwolone w ciąży Dozwolone antybiotyki w ciąży to: penicylina, cefalosporyna II generacji, ampicylina, amoksycylina (Duomox), erytromycyna, cefuroksym (Zinnat), azytromycyna (w przypadku konieczności i  tylko po I trymestrze ), metronidazol. Nie wolno stosować samodzielnie żadnych leków w ciąży , także antybiotyków ani nawet suplementów diety, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to również leków zaklasyfikowanych jako bezpieczne dla...

badanie GBS w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie GBS w ciąży: na czym polega i jak się do niego przygotować?
Badanie GBS w ciąży to test, o którym nie można zapomnieć. Robi się je po 35. tygodniu ciąży. Wynik dodatki wskazuje na obecność paciorkowców w pochwie i oznacza podwyższone ryzyko dla dziecka. Zagrożenie można jednak zmniejszyć, podając ciężarnej antybiotyki na początku porodu. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega badanie GBS w ciąży.

Badanie GBS wykonuje się w ostatnim miesiącu ciąży. To posiew z pochwy i odbytu, dzięki któremu lekarz oceni, czy w twoich drogach rodnych nie znajduje się paciorkowiec z grupy B, Streptococcus agalactiae . Dla ciężarnej paciorkowiec ten nie stanowi problemu, ale zarażenie dziecka podczas porodu jest bardzo niebezpieczne. Badanie GBS w ramach NFZ można zrobić za darmo, prywatnie zapłacisz od 50 do 100 zł. Na czym polega badanie GBS w ciąży? Badanie GBS w ciąży, czyli posiew z pochwy i odbytu na obecność paciorkowców B-hemolizujących, powinna przed porodem wykonać każda kobieta. To jedno z ważniejszych badań w ciąży . W ramach badania GBS pobiera się wymaz z przedsionka pochwy oraz z odbytnicy, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność paciorkowca. Paciorkowiec z grupy B (B-hemolizujący) występuje w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie i pochwie nawet u 30 proc. zdrowych kobiet. Paciorkowiec nie musi wcale dawać  objawów stanu zapalnego . Wewnątrzmaciczne zakażenie paciorkowcem może być jednak ogromnym zagrożeniem dla noworodka . Niestety, okres ciąży sprzyja szybkiemu namnażaniu się Streptococcus agalactiae w pochwie. Jeśli do tego dojdzie, pojawia się ryzyko, że podczas porodu bakterie te przeniosą się na przeciskające się przez kanał rodny dziecko. Jak się przygotować do badania GBS w ciąży? Przed badaniem GBS trzeba przestrzegać kilku prostych zasad: przez trzy dni wcześniej nie współżyć; przez około tydzień wcześniej nie przyjmować antybiotyków doustnych i dopochwowych; w dniu pobrania wymazu nie używać do higieny intymnej mydła, żelu ani dezodorantu. Na wynik badania GBS czeka się ok. pięciu dni. Jeżeli jest dodatni, informacja ta powinna znaleźć się w karcie ciąży. Dzięki temu od razu, gdy zacznie się akcja porodowa, matce podaje się antybiotyki z grupy penicylin (zazwyczaj penicylinę lub...

leżące 22 miesięczne dziecko
Zdrowie
Pytania o antybiotyk
Antybiotyk to broń, kórej trzeba używać z rozmysłem. Sprawdź, co trzeba o wiedzieć o antybiotykach, jak je podawać i co zrobić, gdy dziecko zwymiotuje lek albo zapomnisz o jednej dawce.

Antybiotyków  nie można przyjmować z byle powodu. Mają sporo skutków ubocznych (na szczęście te groźne zdarzają się rzadko), a ich nadużywanie może prowadzić do powstania szczepów bakterii odpornych na wszelkie lekarstwa . Czasem jednak nie da się bez nich obejść, bo kurowanie domowymi sposobami dziecka, np. z zapaleniem płuc, może się skończyć powikłaniami.   Na czym polega działanie antybiotyków? W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że antybiotyki działają dwojako: albo hamują namnażanie się bakterii, albo je zabijają. Oba sposoby są tak samo skuteczne w unieszkodliwianiu intruzów. Zwykle lekarz najpierw przepisuje lek o wąskim spektrum działania (tzn. taki, który niszczy tylko bakterie wywołujące konkretną chorobę). Ten o szerszym spektrum zwalcza już wszystkie bakterie, również pożyteczne, co kończy się wyjałowieniem organizmu. Dlatego podaje się go dopiero w ostateczności.   Czy mogę podać dzieku antybiotyk, który kiedy już mu pomógł? Nie. Antybiotykami nie wolno leczyć się na własną rękę, nawet jeśli kiedyś okazały się skuteczne przy podobnej okazji. Tylko lekarz może dobrać odpowiedni preparat, ustalić właściwą dawkę, a przede wszystkim sprawdzić, czy na pewno trzeba go zastosować. Warto pamiętać, że za wiele infekcji u dzieci odpowiedzialne są wirusy, na których te leki nie robią wrażenia!  W jaki sposób lekarz dobiera antybiotyk? Najlepiej by było, gdyby pediatra za każdym razem dobierał antybiotyk  na podstawie antybiogramu , czyli badania pozwalającego stwierdzić, na jakie związki wrażliwa jest konkretna, zidentyfikowana dzięki posiewowi bakteria. W praktyce często nie ma na to czasu, bo na wyniki trzeba czekać od trzech do siedmiu dni. Bądź jednak spokojna. Nawet bez tych badań nie dobiera się antybiotyku w ciemno. Lekarz bierze pod uwagę rodzaj infekcji, objawy, poprzednio stosowane leki i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz