rodzaje smoczków
fot. Adobe Stock

Rodzaje smoczków: lateksowe, kauczukowe, anatomiczne (+ inne cechy)

Jeśli planujesz zakup uspokajacza dla dziecka, powinnaś wiedzieć, jaki rodzaj smoczka będzie najlepszy dla twojego dziecka. Zanim ruszysz na zakupy: przeczytaj!
Karolina Stępniewska
rodzaje smoczków
fot. Adobe Stock

Odpowiednio dobrany smoczek uspokajający to mniejsze ryzyko wystąpienia wad zgryzu, wymowy i zaburzeń techniki ssania. Smoczki różnią się między sobą nie tylko kształtem końcówki (np. okrągły, anatomiczny), ale i materiałem, z którego zostały wykonane (np. lateksowy, silikonowy). Do tego dochodzi kwestia rozmiaru - inny smoczek nadaje się dla wcześniaka, inny dla noworodka, a jeszcze inny dla rocznego dziecka. Dlatego zanim podasz go dziecku, sprawdź, jaki rodzaj smoczka będzie dla niego najodpowiedniejszy.

Rodzaje smoczków dla niemowląt: materiał

Szukasz smoczka, by ukoić płacz noworodka? A może twój roczniak nie rozstaje się z tym przyjacielem? Przeglądając rodzaje smoczków dostępnych w polskich sklepach, zacznijmy od różnic w materiale, z którego zostały wyprodukowane:

  • smoczek kauczukowy - niegdyś najbardziej popularny, teraz ustępuje miejsca smoczkom z innych tworzyw;
  • smoczek lateksowy - wytrzymały i popularny, musisz jednak pamiętać, że wśród niemowląt zdarza się uczulenie na lateks;
Redakcja poleca: Bezpieczna samochodowa podróż z maluchem [LIVECZAT Z EKSPERTAMI]
Jakie są zasady przewożenia dzieci samochodem? Co robić, aby rodzinne podróże były bezpieczne i wygodne? I wreszcie – jak wybrać najlepszy fotelik? Na te i inne pytania młodych rodziców odpowiadali podczas liveczatu na profilu fb „Mamo To Ja” eksperci: Kamil Kasiak, ratownik medyczny oraz Tomasz Świergolik, przedstawiciel firmy Marko, doradca w zakresie fotelików samochodowych. Obejrzyjcie nasz film!

Rodzaje smoczków dla niemowląt: kształt

Smoczki uspokajające możemy podzielić ze względu na kształt gumki:

Rodzaje smoczków dla niemowląt: rozmiar

Na opakowaniach smoczków znajdziesz oznaczenia dotyczące wieku dziecka. To ważne, by rozmiar smoczka był dopasowany do wieku dziecka, żeby zapewnić prawidłowy rozwój mięśni, szczęk, podniebienia i języka. Wybierz inny smoczek dla noworodka, a inny dla starszego dziecka. Najczęściej stosowany podział smoczków ze względu na rozmiar/wiek dziecka, np.:

  • 0-3 - od urodzenia do 3 miesiąca życia
  • 3-6 - od 3 do 6 miesiąca życia
  • 6-18 - od 6 do 18 miesiąca życia

Smoczki uspokajające - sprawdź opinie
 

Zdarzają się też smoczki oznaczone literami A (do 6 m.ż.), B (do 18 m.ż.), C (powyżej 18 m.ż.) lub cyframi: 0 (dla noworodków), 1 (0-6 m.ż.), 2(6-18 m.ż.), 3 (18-36 m.ż.). Producenci oferują również specjalne smoczki dla wcześniaków.

Rodzaje smoczków dla niemowląt: tarcza

Ważna jest nie tylko końcówka smoczka, którą dziecko wkłada do buzi, ale i tarcza. Źle wyprofilowana, bez otworów wentylacyjnych prowadzi do gromadzenia się śliny pod plastikiem, co z kolei jest prostą drogą do wysypki, odparzeń i zaczerwienień delikatnej skóry wokół ust. Jeśli chodzi o tarczki, na rynku znajdziesz następujące rodzaje smoczków uspokajających: 

  • tarczki tradycyjne - z wycięciem na nosek i otworami wentylacyjnymi;
  • zakończone kółeczkiem do wygodnego chwytania albo plastikową wypustką;
  • smoczki nocne - z fluorescencyjnymi wzorami na tarczy, żeby łatwo znaleźć zagubionego „delikwenta" nocą;
  • połączone z gumką, czyli np. smoczki w całości odlane z silikonu lub kauczuku.

Oprócz tradycyjnych smoczków z kółeczkiem, masz do wyboru wiele ciekawych modeli:

Smoczki specjalistyczne

Poza smoczkami uspokajającymi, pomocnymi, kiedy chcesz uśpić niemowlę, na rynku dostępne są też smoczki od zadań specjalnych, których używanie musi być zlecone przez specjalistę, np. ortodontę. Są to tzw. trenażery, terapeutyczne smoczki treningowe stosowane w przypadku problemów z motoryką jamy ustnej (np. niedomykanie ust, zły zgryz, problemy z połykaniem, żuciem czy ssaniem).


Zobacz także:

 

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy