jaki smoczek dla noworodka
fot. Adobe Stock

Jaki smoczek dla noworodka – co wybrać? Ranking najlepszych smoczków

Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Liczy się nie tylko rozmiar, ale też kształt i materiał, z jakiego został on wykonany. Zanim ruszysz na zakupy – przeczytaj, na co jeszcze zwrócić uwagę i wybierz najlepszy smoczek dla noworodka!
Karolina Stępniewska
jaki smoczek dla noworodka
fot. Adobe Stock

Smoczek dla noworodka budzi dużo wątpliwości, począwszy od tego, czy w ogóle podawać go dziecku, po kwestie, jaki rodzaj i jaką wielkość smoczka wybrać, jeśli na jego podawanie się zdecydujemy. Odpowiednio dobrany smoczek uspokajający to mniejsze ryzyko wystąpienia wad zgryzu, wymowy i zaburzeń techniki ssania.

Smoczki różnią się między sobą nie tylko kształtem końcówki (np. okrągły, anatomiczny), ale też materiałem, z którego zostały wykonane (np. lateksowy, silikonowy). Do tego dochodzi kwestia rozmiaru – inny smoczek nadaje się dla wcześniaka, inny dla noworodka, a jeszcze inny dla starszego dziecka. Zanim podasz dziecku smoczek, sprawdź, jaki rodzaj będzie dla niego najodpowiedniejszy.

Spis treści:

Smoczek dla noworodka – czy podawać?

Noworodek karmiony piersią powinien dostać pierwszy smoczek, gdy ustabilizuje się proces laktacyjny. Wynika to z faktu, że ssanie piersi i smoczka wymaga innej techniki. Gdy dziecko nauczy się pić pokarm matki, może otrzymać smoczek, najlepiej by był to smoczek przypominający kształtem pierś matki.

Aby smoczek dobrze służył dziecku, nie należy go również nadużywać. Podawany zbyt często może prowadzić do powstawania wad zgryzu, podniebienia, a nawet późniejszych wad wymowy. Dziecko nie powinno również spać ze smoczkiem, to może przyczynić się do powstania próchnicy butelkowej (rodzaj próchnicy atakującej pierwsze zęby dziecka).

Nie podawaj smoczka dziecku za każdym razem, gdy płacze. Traktuj go jako dodatek który ma uspokajać i wyciszać malucha (przystawienie dziecka do piersi jest lepsze dla jego rozwoju). Z drugiej strony, smoczek jest dużo bardziej bezpieczny dla dziecka niż ssanie kciuka.

Rodzaje smoczków

Przeglądając rodzaje smoczków dostępnych w polskich sklepach, zaczniemy od różnic w materiale, z którego zostały wyprodukowane:

 • smoczek kauczukowy – kiedyś najbardziej popularny, teraz ustępuje miejsca smoczkom z innych tworzyw
 • smoczek lateksowy – wytrzymały i popularny, musisz jednak pamiętać, że wśród niemowląt zdarza się uczulenie na lateks
 • smoczek silikonowy – smoczki uspokajające z końcówką z silikonu są najtrwalsze.


Smoczki uspokajające możemy podzielić również ze względu na kształt gumki:

 • smoczek anatomiczny – gumka spłaszczona od dołu, wypukły od góry
 • smoczek okrągły – końcówka ma kształt wisienki
 • smoczek symetryczny – płaska gumka od góry i dołu.

Rodzaje tarcz smoczków

Ważna jest nie tylko końcówka smoczka, którą dziecko wkłada do buzi, ale również tarcza, która znajduje się na zewnątrz. Źle wyprofilowana, bez otworów wentylacyjnych prowadzi do gromadzenia się śliny pod plastikiem, co z kolei jest prostą drogą do wysypki, odparzeń i zaczerwienień delikatnej skóry wokół ust. W sklepach znajdziesz smoczki uspokajające, które mają różne tarczki:

 • tarczki tradycyjne – z wycięciem na nosek i otworami wentylacyjnymi;
 • zakończone kółeczkiem do wygodnego chwytania lub plastikową wypustką;
 • nocne – z fluorescencyjnymi wzorami na tarczy, żeby łatwo znaleźć zagubiony smoczek nocą;
 • połączone z gumką, czyli np. smoczki w całości odlane z silikonu lub kauczuku.

Smoczek ortodontyczny – co to takiego?

Niektóre smoczki opatrzone są określeniem smoczek ortodontyczny. Czym charakteryzuje się taki rodzaj smoczka? Przede wszystkim tym, że zapobiega cofaniu się dolnej szczęki poprzez wspomaganie jej naturalnego rozwoju.

Smoczek ortodontyczny – cechy:
 • ma główkę w kształcie skrzydełkowym, przez co zapobiega naciskom na górną szczękę,
 • posiada kanalik odpowietrzający, który pozwala obniżać ciśnienie w jamie ustnej powstające podczas ssania,
 • tarcza smoczka ortodontycznego jest wygięta w taki sposób, by znajdowała się daleko od dolnej szczęki
 • tarcza smoczka ortodontycznego dopasowana jest do krzywizn twarzy dziecka. Minimalizuje nieprzyjemny nacisk na zęby i dziąsła i zapobiega wadom zgryzu. Ma też symetryczny kształt, który zapewnia prawidłowy rozwój wszystkich części jamy ustnej – zębów, dziąseł i podniebienia
 • w tarczce smoczka znajdują się otwory, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza
 • jest wykonany z silikonu
 

Rozmiary smoczków dla dzieci

Na opakowaniach smoczków znajdziesz oznaczenia dotyczące wieku dziecka. To ważne, by rozmiar smoczka był dopasowany do wieku dziecka, by zapewnić prawidłowy rozwój mięśni, szczęki, podniebienia i języka. Wybierz inny smoczek dla noworodka, a inny dla starszego dziecka. Producenci oferują również specjalne smoczki dla wcześniaków.

Najczęściej stosowany podział smoczków ze względu na rozmiar/wiek dziecka:

 • 0-3 – od urodzenia do 3 miesiąca życia (najmniejszy smoczek polecany dla noworodka);
 • 3-6 – od 3 do 6 miesiąca życia;
 • 6-18 – od 6 do 18 miesiąca życia.
 

Rozmiary smoczków oznaczone literami:

 • A – do 6 miesiąca życia,
 • B – do 18 miesiąca życia,
 • C – powyżej 18 miesiąca życia.


Rozmiar smoczka oznaczony cyframi:

 • 0 – smoczek dla noworodków,
 • 1 – od urodzenia do 6 miesiąca życia,
 • 2 – od 6 do 18 miesiąca życia,
 • 3 – od 18 do 36 miesiąca życia.

Jaki smoczek dla noworodka – ranking

Smoczek w kształcie sutka to najlepszy smoczek do karmienia noworodka. Dzięki temu, że imituje kształt sutka matki podczas karmienia piersią, idealnie dopasowuje się do podniebienia dziecka. Nie zakłóca odruchu ssania. Może być wykonany z dowolnego materiału.

Jaki smoczek dla noworodka do uspokajania? Ranking smoczków uspokajających wygląda następująco:
1. smoczki ortodontyczne
2. smoczki anatomiczne
3. smoczki symetryczne
4. smoczki okrągłe.

Ranking smoczków ze względu na materiały, z jakich są wykonane:
1. smoczek silikonowy (byle był miękki) – nie uczula, jest trwały
2. smoczek lateksowy – świetny, o ile nie uczuli dziecka
3. smoczek kauczukowy – zwykle miękki, ale bardzo nietrwały i źle znosi częste wyparzanie.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią powinien być symetryczny i płaski, bo prowokuje u dziecka naturalny sposób ssania.
 

Specjalistyczne smoczki dla noworodka

Poza smoczkami uspokajającymi, które są przydatne, gdy chcesz uśpić dziecko, dostępne są również smoczki od zadań specjalnych, których używanie musi być zlecone przez specjalistę, np. ortodontę. Są to tzw. trenażery, terapeutyczne smoczki treningowe stosowane w przypadku problemów z motoryką jamy ustnej (np. niedomykanie ust, zły zgryz, problemy z połykaniem, żuciem czy ssaniem).

W sprzedaży jest także smoczek antykolkowy do ssania. Jego kształt tak dopasowuje się do buzi malucha, że zmniejsza się ryzyko zachłyśnięcia powietrzem. A przecież to dodatkowe gazy w żołądku powodują m.in. kolki u niemowlaka.


Zobacz także:

Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy