jak powstaje deszcz
Adobe Stock
Czas wolny

Jak powstaje deszcz? Proste wytłumaczenie oraz ilustracje

Nie wiesz, jak powstaje deszcz? To wyjaśnienie zrozumie nawet przedszkolak. Mamy też ilustracje, które pomogą w wyobrażeniu sobie procesów zachodzących podczas powstawania deszczu. A na koniec proponujemy prosty eksperyment.

Młodsze dzieci mogą mieć problem ze zrozumieniem tego, jak powstaje deszcz. A dorośli – z wytłumaczeniem w prosty sposób tego powszechnego zjawiska. Dlatego przygotowaliśmy łatwy opis powstawania deszczu i grafikę, która doskonale to obrazuje. 

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Co to jest deszcz?

Deszczem nazywa się spadające z chmur kropelki wody o wielkości 0,5 mm lub większej. Gdy na ziemię spadają mniejsze niż 0,5 mm kropelki, mówi się, że jest mżawka.

Jak powstaje deszcz?

Deszcz to woda, która wyparowała z powierzchni Ziemi. Paruje nie tylko z mórz, jezior i rzek, ale też z gleby, roślin i zwierząt. Parując unosi się, bo ogrzane przy ziemi powietrze wznosi się wraz z parą wodną. Bardzo wysoko nad ziemią powietrze schładza się wraz z parą wodną.

Para wodna to maleńkie kropelki, tak małe, że nie widać ich gołym okiem. Gdy ulegną schłodzeniu wysoko w powietrzu, zaczynają zbierać się w widoczne już dla nas chmury. Chmurę widać, bo para wodna jest w nich bardzo zagęszczona, w dodatku w chmurach kropelki wody stają się większe niż te, które tworzą parę wodną.

Jeśli kropelki wody w chmurze staną się wystarczająco duże, robią się cięższe i zaczynają opadać – tak powstaje deszcz.

jak powstaje deszcz schemat
Adobe Stock

Z jakich chmur pada deszcz?

Na niebie można obserwować wiele rodzajów chmur. Nie ze wszystkich może spać deszcz. Poniżej opisujemy wygląd różnych rodzajów chmur i pokazujemy je na obrazku.

Chmury dające opady deszczu i mżawki:

  • altostratus – szara warstwa chmur pokrywająca całe niebo, daje małe opady deszczu
  • nimbostratus – szara, gruba warstwa chmur postrzępiona u dołu, daje przelotne opady deszczu
  • cumulonimbus – to burzowa, ciemna chmura, która daje przelotne, gwałtowne opady deszczu
  • stratocumulus – biało-szarawe warstwy chmur, z których rzadko pada deszcz
  • stratus – nisko zwieszone szare warstwy chmur, z nich pada mżawka.


Obrazek przedstawiający rodzaje chmur

jak powstaje deszcz z jakich chmur pada deszcz
Adobe Stock

Jak powstaje deszcz: eksperyment

Powstawanie deszczu można pokazać w ramach doświadczenia przeprowadzanego w warunkach domowych. Do  eksperymentu potrzebne będą: słoik, gorąca woda, talerzyk do przykrycia słoika i kostki lodu.

Jak powstaje deszcz – eksperyment

Nalej gorącą wodę do słoika, do 1/3-1/2 wysokości. Przykryj go talerzykiem, a na nim połóż kostki lodu. Teraz już trzeba tylko obserwować, jak parująca woda skrapla się na spodzie talerzyka, a wkrótce i na ściankach słoika.

Gorąca woda w słoiku to np. ocean. Z niego paruje woda i unosi się. Talerzyk z kostkami lodu to wyższe warstwy chłodnego powietrza. Co prawda w słoiku nie powstaną chmury, ale para wodna skrapla się na zimnym talerzyku.

Co warto wiedzieć o deszczu – ciekawostki

  • Aż 80 procent deszczu spada do mórz i oceanów, a tylko 20 procent spada na lądy. W dodatku nie wszędzie na Ziemi pada tak samo. Najwięcej deszczu spada na tereny niezbyt oddalone od brzegu morza czy oceanu.
  • Niegdyś woda deszczowa była bardzo czysta. Teraz w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, które wraz z wodą deszczową spadają na ziemię. To dlatego lepiej nie pić wody deszczowej.
  • Aby deszcz mógł padać też w głębi lądu – daleko, daleko od morza, potrzebne są lasy. To one zbierają wodę, a następnie pozwalają jej wyparować. Powstała z tej pary wodnej chmura może podróżować w głąb lądu, zanosząc tam deszcz. To dlatego na pustyniach nie pada deszcz albo zdarza się to bardzo, bardzo rzadko – nie ma w pobliżu nich lasów.


Ilustracje pochodzą z serwisu Adobe Stock

Przeczytaj także:

układ słoneczny kolorowanki
Adobe Stock
Gry i zabawy
Układ Słoneczny – 9 edukacyjnych kolorowanek z planetami dla dzieci
Kolorowanki z Układem Słonecznym mogą pełnić funkcje edukacyjną. Dziecko dzięki nim może nie tylko dobrze się bawić, ale też poznać planety w naszym Układzie Słonecznym oraz ich cechy charakterystyczne.

Kolorowanki z Układem Słonecznym, a więc Słońcem, Ziemią i siedmioma innymi planetami krążącymi wokół najbliższej nam gwiazdy, są prawdziwie kosmiczne! Zapisz obrazek układu słonecznego do druku, a następnie wydrukuj go i daj dziecku do pokolorowania Ziemię i planety. Może też dorysować ufoludka! Takie kolorowanki Układu Słonecznego pomogą uświadomić dziecku, że jesteśmy częścią większego systemu, który rządzi się swoimi prawami (a przy okazji są świetną okazją do nauki!).   Kolorowanki z Układem Słonecznym: Układ Słoneczny 1 Układ Słoneczny 2 Układ Słoneczny 3 planety wesołe planety planety i skojarzenia planety z nazwami planety krążace wokół Słońca kosmos Układ Słoneczny: nauka poprzez zabawę rozmieszczenie planet Kolorowanki z Układem Słonecznym Poniżej znajdziesz dziewięć kolorowanek z Układem Słonecznym i planetami do druku, a na niektórych odnajdziesz nawet ufoludka! Potraktuj je jako zestaw edukacyjny. Pierwsza kolorowanka pokazuje rozmieszczenie planet w Układzie Słonecznym, pas asteroid znajdujący się między Marsem a Jowiszem, a także komety. Widać na nim, że planety są różnej wielkości. Druga i trzecia kolorowanka także pokazują rozmieszczenie planet wokół Słońca, ale są one prostsze, bardziej symboliczne. Pozostałe kolorowanki to mniej dokładne pokazanie Układu Słonecznego, ale z pewnością spodobają się dzieciom. Ostatnia kolorowanka to obrazek obfitujący w różne obiekty i symbole kojarzące się z kosmosem. Aby wydrukować kolorowankę, kliknij obrazek – otworzy się okno z plikiem w formacie PDF, który z łatwością zapiszesz lub od razu puścisz na drukarkę. 1. Układ Słoneczny do kolorowania – widok poglądowy Najlepsza z kolorowanek, na podstawie której można nauczyć się, jak wygląda Układ Słoneczny....

ekologia dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Ekologia dla dzieci – jak uczyć ochrony środowiska? Kiedy i od czego zacząć?
Ekologia dla dzieci powinna być przede wszystkim zrozumiała. Chodzi nie tylko o to, aby maluchy nauczyły się odróżniać pojemniki na plastik od tych na papier. Najważniejsze jest to, aby wyrosły na świadomych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi. Sprawdź, jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia.

Ekologia dla dzieci: jeśli już od najmłodszych lat twoje dziecko będzie wzrastało w szacunku dla przyrody, najpewniej opieka nad zwierzętami, segregowanie śmieci czy zakręcanie wody podczas mycia zębów będzie dla niego czymś zupełnie naturalnym. Poza tym życie w zgodzie z naturą ma mnóstwo pozytywnych „efektów ubocznych”. Prawdziwemu ekologowi nie brakuje przecież poczucia odpowiedzialności i empatii. Umie on bronić swojego zdania i zawsze dba o sprawy, które są dla niego ważne. Nie pozwala, aby ktoś myślał albo decydował za niego. Same zalety, prawda? Jeśli zatem jesteś już przekonana o tym, że warto, spróbuj wychować dziecko na takiego człowieka. Podpowiemy ci, co robić, aby ekologia dla dzieci była czymś zupełnie naturalnym. Spis treści: Co to jest ekologia – definicja dla dzieci Ekologia dla dzieci: bądź wzorem dla dziecka Ekologia w życiu dzieci: 10 rzeczy, które możecie robić dla planety Ekologia dla dzieci: nauka przez zabawę Co to jest ekologia – definicja dla dzieci Zacznijmy od tradycyjnej definicji: ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody na różnych poziomach organizacji, jest to m.in. ekonomika przyrody. Takiej definicji dzieci z pewnością nie zrozumieją. Zatem jak wytłumaczyć dziecku, czym jest ekologia? Spieszymy z pomocą. Możesz powiedzieć swojemu dziecku, że ekologia to nauka o tym, jak działa przyroda, która jest domem dla wszystkich ludzi i zwierząt. Ten dom nazywa się środowiskiem. Ekologia pomaga odkrywać, co szkodzi środowisku, a co jest dla niego dobre. Bada, jak na środowisko wpływają ludzie, zwierzęta i rośliny. Ekologia dla dzieci: jak uczyć ochrony środowiska? Chcesz, by ekologia dla dzieci stała się zrozumiała i naturalna? Najpierw sama daj dobry przykład. Jak to zrobić?   Ucz wrażliwości. To absolutna podstawa ekologicznego wychowania. Dziecko,...

chłopiec je jogurt
Adobe Stock
Żywienie
Ekologia – to u nas rodzinne!
Martwią cię zmiany klimatu? Chcesz wraz z rodziną żyć bardziej ekologicznie? Jest na to wiele sposobów – od prawidłowego segregowania śmieci, jak najczęstszej zamianie auta na rower, po wybory, których dokonujemy podczas codziennych zakupów. Warto kształtować postawy eko wśród najmłodszej części rodziny.

Dzieci są bardzo pojętnymi uczniami, chłoną wiedzę i są ciekawe otaczającego świata. Dobrze wykorzystać ten moment, by już od najmłodszych lat obudzić w maluchach ducha ekologii. Pokazujmy i tłumaczmy dzieciom, że nasze codzienne wybory oraz zachowania mają duży wpływ na środowisko. A przede wszystkim sami świećmy dobrym przykładem – wszak dzieci uczą się przez obserwację dorosłych. Porcję proekologicznej wiedzy możemy podać dzieciom na talerzu. Tłumaczmy, że prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na ich rozwój, samopoczucie czy uczenie się. Dlatego właśnie powinny mieć w swoim menu naturalne produkty ekologiczne z prostym składem, takie jak Bio kokosowy vegangurt PlantON . To wyjątkowo smaczny i zdrowy produkt, którego receptura jest oparta o mleczko kokosowe z ekologicznych plantacji. Vegangurt może być idealną przekąską lub deserem dla każdego członka rodziny. Nie ma w składzie cukru ani słodzików, a mimo to wyróżnia się delikatnym smakiem i lekką konsystencją. Jego zaletą jest też brak laktozy i glutenu. Zdrowe rodzinne menu można wzbogacić również o BIO Lekki Chrup - Prażony kokos – ekologiczny przysmak z amarantusem i kaszą jaglaną, wypiekany bez tłuszczu w piecu. Najwyższej jakości naturalne bioprodukty posiadają znak systemu rolnictwa ekologicznego (tzw. Euroliść). W ramach edukacji ekologicznej wspólnie wybierzcie się na zakupy i zachęćcie dzieci do odszukania produktów z charakterystycznym zielonym listkiem. Przełączcie się na rośliny i dokonujcie dobrych wyborów dla siebie, a zarazem przyjaznych dla natury. Materiał współfinansowany ze środków UE

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj